Podprsenka: neviditeľný spoločník každej ženy

Každý deň ju nosia ženy po celom svete. Napriek tomu ju nie je vidno. Je zahalená do oblečenia a jej primárnou funkciou je tvarovať ženské poprsie.

 

Áno, reč bude o podprsenke, bez ktorej by si dnes svoj život nevedela predstaviť nejedna z nás.

 

Kým v dobách minulých bol jej predchodcom najmä korzet, dnes sa teší obľube, ale aj mnohým variáciám, tvarom a farebným prevedeniam. Zaujímalo by vás, aké boli začiatky prvých ženských podprseniek? V prípade, že áno, poďme sa spolu ponoriť do jej histórie. 

 

 

Odporúčame prečítať: Len pre ženy: Tampóny verzus vložky

bra

Zdroj: Shutterstock®

Ére skutočných podprseniek predchádzalo obdobie dlhých spodných košieľ, ktoré nosili bez výnimky ženy i muži. Prvá, vyslovene ženská spodná bielizeň sa datuje približne od 14.storočia, kedy na scénu prichádza korzet. Ten sa postupom času stal dôležitou súčasťou impozantných ženských rób.

 

Korzet však nebol príliš príjemný na nosenie, pretože telo sťahoval a spôsoboval problémy pri pohybe. Jeho výhodou však bolo vyzdvihnutie dekoltu a získanie tých správnych proporcií. Pôvodné kostice z veľrybích kostí neskôr nahradili oceľové prúty. 

 

 

Odporúčame prečítať: Prechod - strašiak dospelých žien

zena v bielizni

Zdroj: Shutterstock®

O spodnom prádle, ktoré sa podprsenke približovalo, možno hovoriť od roku 1863, kedy sa so spodným prádlom s názvom ,,breast supporter", do dejín zapísal Luman Chapman. Ešte výnimočnejší bol rok 1914, kedy Mary Phelps – Jacobsová vytvorila prvý skutočný prototyp ženskej podprsenky. Vytvorila ho však s čistou improvizáciou, pri prípravách na ples. Patent však neskôr predala spoločnosti Warner Brothers Corset Company, vďaka ktorej sa podprsenky stali bežnou súčasťou každého dámskeho šatníka. 

 

 

Odporúčame prečítať: Vyhradené pre ženy: Babský večer

podprsenky

Zdroj: Shutterstock®

Potrebu podprseniek podporila aj vláda počas prvej svetovej vojny, kedy pre nedostatok železa vláda nariaďovala ženám, aby si namiesto korzetov kupovali podprsenky. Dnes už sú podprsenky pre ženy nenahraditeľné a nám zostáva iba jediné. Vybrať si svoj štýl a správnu veľkosť, aby sme sa cítili pri jej nosení pohodlne. 

 

 

Odporúčame prečítať: Nápoje, ktoré podporujú vaše zdravie

zena

Zdroj: Shutterstock®

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Viete si predstaviť svoj život bez podprsenky?

 

Vyskúšali ste už niekedy korzet? Čo vám vyhovuje viac?

 

Preferujete bielu klasiku alebo máte rada farebné variácie? 

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

5 komentárov
Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

13.02.2015 16:39

Nie, pravdu povediac už si neviem predstavit život bez tohto kúska bielizne, korzrt mám tiež vo svojom šatníku, no podprsenka je praktickejšia, a vo farbách uprednostnujem čiernu :)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

14.02.2015 13:24

aj by som si vedela predstaviť život bez podprsenky, vždy keď prídem domov som rada že sa tohoto kúska môžem zbaviť :-), korzet som neskúšala a ani sa nechystám a čo sa týka farieb najradšej nosím čiernu podprsenku ale nájdu sa u mňa aj farebné kúsky

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

12.05.2015 15:22

ja mám rada farby, čipky, ... :) ale aj klasika je pekná

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.05.2016 09:34

ked pridem z prace, hned ju davam dole, ale inak je mojou kazdodennou vybavou, mam rada telovu, ciernu, hlavne hladku

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 12:48

Je jedna vec, ktorú muži nikdy nepochopia. Aký je to super pocit, keď si žena po celom dni dá dole podprsenku :-D Ja osobne podprsenku nosím iba keď niekam idem. Keď som doma tak si ju nedávam a rovnako ani na spanie.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE