Pre ženy: Hormonálna antikoncepcia – povery a mýty

Asi pri žiadnom farmaceutickom preparáte nevzniká toľko povier a „zaručených“ právd, ako pri téme hormonálnej antikoncepcie.

 

Či patríte k jej používateľkám, alebo odporkyniam, poďme sa pozrieť na túto tému bližšie. Teda na tému najčastejších povier a poloprávd.

 

Povera: Tabletky zvyšujú riziko rakoviny prsníka

 

Pravda: Toto nebolo nikdy dokázané. Vedie sa polemika o tejto téme. Zatiaľ sa vedci prikláňajú k názoru, že ženy užívajúce tabletky sú častejšie kontrolované z gynekologického hľadiska. Z toho vyplýva prípadný častejší výskyt tejto choroby. Žena, ktorá neužíva tabletky, chodí ku gynekológovi zriedkavejšie. Naopak, tabletky chránia pred rakovinou vaječníkov a maternice, nakoľko ich „vyraďujú" z činnosti. Preto v nich neprebiehajú hormonálne zmeny ako u žien, ktoré antikoncepciu neužívajú.

 

Odporúčame prečítať:10 superpotravín, ktoré by ste mali určite jesť 

HAK

Zdroj: Shutterstock®

Povera: Z tabletiek sa priberá

 

Pravda:  Nie, nepriberá. Tabletky nijako výrazne neovplyvňujú váhový prírastok. Je možné zadržiavanie vody, ktoré navodzuje dojem, že žena pribrala. Nie je to však tuk. 

 

Odporúčame prečítať: Objavte liečivé účinky gaštanov

HAK

Zdroj: Shutterstock®

Povera: Tabletka zvyšuje riziko neplodnosti

 

Pravda: Práve naopak. Tabletka chráni plodnosť. Chráni priechodnosť vajcovodov tým, že zabraňuje výskytu ochorení, ktoré spôsobujú neplodnosť. Tj endometrióze, zápalu vaječníkov, mimomaternicového tehotenstva a pod. 

 

Odporúčame prečítať: Ako rozpoznať kvalitu pravého olivového oleja?

HAK

Zdroj: Shutterstock®

Povera: Umelé hormóny v tabletkách sú škodlivé

 

Pravda: Zodpovedajú prirodzeným hormónom nachádzajúcim sa v ženskom tele. Netreba sa preto báť nejakého neželaného vplyvu. 

 

Odporúčame prečítať: Jablko ako vitamínová bomba

ženy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

thinkstockphotos.com

pinterest.com
3 komentárov
Marcela Šagátová

Marcela Šagátová

17.02.2015 08:53

super článok, veľmi zaujímavý asi pre každú ženu

Vaše meno:

Pavla Bartlova

Pavla Bartlova

10.11.2016 18:15

Kdyby pred deseti lety vedela o HA to co ted, nikdy bych ji nebrala. Vzhledem k tomu, kolik dni je zena v mesici plodna je to naprosto zbytecne se tim cpat. Nyni zkousim metodu STM a aspon rozumim svemu telu.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 12:46

Antikoncepciu by som nebrala už nikdy viac. Naordinovala mi ju moja kožná lekárka, kvôli silnému akné na tvári. Akné sa síce zredukovalo, ale vyzerala som ako nafúknutý balón, takže odvtedy ju už nechcem brať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE