Prečo sladiť kokosovým cukrom?

V dnešnej dobe nájdete v obchodoch so zdravou výživou desiatky rôznych prírodných sladidiel, ktorými môžete spestriť váš jedálniček. Jedným z nich je aj kokosový cukor, ktorý sa vyrába z kvetov kokosovej palmy a okrem sacharózy obsahuje aj vitamíny a minerály. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate prečo sa kokosový cukor zaraďuje medzi zdravšie sladidlá a ako môže zlepšiť vaše zdravie. 

 

Z čoho sa vyrába?

 

Kokosový cukor sa vyrába z miazgy nazbieraných kvetov kokosovej palmy. Tá rastie v tropických oblastiach a najčastejšie sa pestuje na pobrežiach a v okolí veľkých riek. Plodmi sú známe kokosy, ktorých môže vyrásť na jednej palme až 60 kusov. Pri výrobe kokosového cukru sa miazga karamelizuje a následne kryštalizuje, až kým vzniknú typické kryštáliky cukru. 

 

Odporúčame prečítať: 8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

Prečo sladiť kokosovým cukrom?

Zdroj: Shutterstock®

Zdravšia alternatíva sladenia

 

Kokosový cukor obsahuje približne 75% sacharózy, pričom klasický cukor je tvorený len sacharózou. Okrem toho je však aj zdrojom mnohých výživných látok ako sú draslík, dusík, zinok, železo, vitamínov skupiny B, C a aminokyselín.

 

Z hľadiska zdravia by ním mali sladiť ľudia s oslabenou imunitou a vysokým krvným tlakom. Pomáha aj pri problémoch s tráviacou sústavou a má antibakteriálne účinky. Stále sa však zaraďuje medzi cukry, a preto v nadmernom množstve zaťažuje organizmus a spôsobuje priberanie.

 

 

Odporúčame vyskúšať: Vyskúšajte v kuchyni rôzne druhy tekvíc

Prečo sladiť kokosovým cukrom?

Zdroj: Shutterstock®

Chuťou vás dostane

 

Z hľadiska farby sa najviac podobá na hnedý cukor, ale chuťou sa už výrazne líši. Má jemný nádych karamelu a na rozdiel od klasického cukru je tento chuťovo menej sladký. Používať ho môžete do kávy, čaju, koláčov alebo akýchkoľvek múčnikov, ktoré potrebujú osladiť.

 

Tip na záver: Pri výbere kokosového cukru si vždy dobre preštudujte etiketu. Uprednostňujte 100% čistý cukor z kokosových kvetov bez akýchkoľvek prísad. 

 

 

Odporúčame prečítať: Takto si pripravíte pravé mexické guacamole

Prečo sladiť kokosovým cukrom?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.shutterstock.com

5 komentárov
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

08.09.2016 12:49

najtažšie je asi si previkat si na iný cukor

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.09.2016 19:49

To som netušila že je kokosový cukor zaujímavé

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.09.2016 18:58

snazím sa sladiť medom, ten mi je dostupný

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

10.09.2016 12:09

Kokosový cukor ? Počujem prvý krát :)

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

01.10.2016 20:03

určite vyskušam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE