7 zranení, ktoré vznikajú pri nesprávnom cvičení

Cvičenie je veľmi zdravé, ale len v prípade, že ho praktizujete správne. Čo sa ale stáva v prípade, že niektoré pravidlá a podmienky nepoznáte, a teraz trpíte nepríjemnou bolesťou?

 

Až 30 % ochorení nastáva v dôsledku opakovania tých istých úkonov a cvičení. Dochádza k zápalom, natiahnutiam, vyvrtnutiam a podobne. Pri cvičení často nastáva určitá rutina, ktorá nie je bezpečná.

 

Aj keď sa túžite zbaviť určitých tukových patrí, nezabúdajte byť pri cvičení kreatívni a vyhľadajte si rôzne cvičenia na striedanie.

 

Odporúčame prečítať: 7 jednoduchých a zdravých večerí

7 zranení, ktoré vznikajú pri nesprávnom cvičení

Zdroj: Shutterstock®

Tieto zranenia nastávajú najčastejšie:

 

1. Podvrtnutý členok

 

Podvrtnutý členok býva častým zranením pri behaní. Či už zvyknete behávať v posilovni na bežeckom páse alebo vonku v prírode, riziká sú rovnaké. Vo všeobecnosti býva veľkým problémom zlá rozcvička a následne prudké nabehnutie po celom sedavom dni. Pre váš členok je to niečo neobvyklé, a tak sa dostáva do nesprávnych uhlov. Na bežiacom páse sa najčastejšie zraníte pri zoskakovaní z pásu. V prírode si zasa dávajte pozor na obrubníky, výmole, jamy, prekážky na chodníkoch, strety dvoch ciest a podobne.

 

2. Lýtko/predkolenie

 

Bolesť pozdĺž vnútorného okraja vášho predkolenia (holennej kosti), môže byť syndrómom stresu. Ak sa vaše športové aktivity zameriavajú na behanie a skákanie, tak práve vám hrozí tento stresový syndróm. „Je to zápal svalov a môže sa dostaviť aj po niekoľkých tréningoch,” hovorí profesor kineziológie, Cindy Trowbridge, Ph.D. Cvičenie na nerovnom povrchu, hore do kopca alebo z kopca, či na tvrdom asfalte môže byť naozaj rizikové. Taktiež je veľmi dôležité zakúpenie kvalitnej športovej obuvi a pred cvičením je potrebné svaly rozohriať a prekrviť.

 

Odporúčame prečítať: 10 potravín, ktoré zrýchlia metabolizmus a odbúrajú tuk

7 zranení, ktoré vznikajú pri nesprávnom cvičení

Zdroj: Shutterstock®

3. Bolesť dolných krížov

 

V prípade bolesti dolnej časti krížov/chrbtice si musíte uvedomiť, že váš štýl cvičenia je pravdepodobne nesprávny. Bolesťou v krížoch trpia športovci, ktorí to viac-menej preháňajú s cvičením a ich telo to nemusí zvládať. Nesprávne praktizovanie drepov, klikov a ťahov spôsobuje zápaly až ,,zacviknutia" nervov. Odporúčame vám vyhľadať odborníka, aby sa s vami poradil a ukázal vám správne pohyby.

 

4. Natiahnuté rameno

 

Natiahnuté rameno majú najčastejšie plavci, hádzanári, basketbalisti, volejbalisti…V skratke, ľudia, ktorí sa zameriavajú na pravidelné, napäté a prudké pohyby s ramenom. Je potrebné posilniť hornú časť chrbta a ramena. Snažte sa pri chodení a sedení mať správne držanie tela a opakovane nezaťažovať svaly tou istou ťažkou váhou.

 

5. Únavová zlomenina

 

Tento druh zlomeniny býva najčastejšie spôsobený opakovaným skákaním, silovým zaťažením a presilením určitej konkrétnej časti tela. Najčastejšie sa tieto zlomeniny vyskytujú na chodidlách, pätách a v kolenách. Ak vás dané miesto neustále bojí a miestami máte pocit, že sa to zhoršuje, určite neváhajte a navštívte lekára, ktorý vám určí diagnózu a spôsob liečenia. Únavové zlomeniny sa taktiež môžu vyskytnúť pri týchto športoch: behanie, basketbal, gymnastika a tenis. Vyvarovať sa im môžete jedine opatrnou zmenou cvičebného programu a postupným zaťažovaním. Veď ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš. 

 

Odporúčame prečítať: 15 pochutín, ktoré môžete zjesť bez výčitiek svedomia

7 zranení, ktoré vznikajú pri nesprávnom cvičení

Zdroj: Shutterstock®

6. ITB syndróm

                

Tento syndróm zasahuje vonkajší sval hornej časti stehna, a to od bedra až k holeni. Nebýva príliš bežný, jeho výskyt je prevažne u cyklistov a bežcov. Zaujímavosťou je, že bolesť nepociťujete v celom stehne, ale iba vo vonkajšej časti kolena. Táto situácia nastáva u cyklistov v dôsledku svalovej nerovnováhy od používania nesprávneho sedla. U bežcov môže nastať v dôsledku opotrebovaných topánok, behu na nerovnomernom povrchu, alebo naklonenom povrchu či behu z kopca. Ochrániť sa môžete, v prípade, že ste cyklista, správnou výškou sedadla na bicykli. Bežec by si mal zakúpiť nové topánky a pred behaním začať najprv rýchlejšie kráčať.

 

7. „Koleno bežca"/syndróm Patellofemoral

 

Už samotný názov hovorí o danom probléme. Veľa bežcov prežíva pálčivú bolesť v kolenách počas behu, ktorá vôbec nie je príjemná, ale naopak, je veľmi umárajúca. Okrem samotného behania by ste mali bolesť cítiť aj pri schádzaní zo schodov, či pri sedení s pokrčenými kolenami. Častým doplnkom býva ešte škrípanie či ,,chrupkanie". Patellofemoral syndróm nastane, keď kosti predkolenia nie sú dokonale zoradené, čo spôsobuje abnormálne lietanie medzi jabĺčkom a stehennou kosťou. Tomuto zraneniu sa vyhnete jedine pravidelným spevňovaním stehenných svalov, vyhýbaniu sa drepov a podrepov.

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.04.2016 06:41

ano, je super, ak moze clovek cvicit pod vedenim osobneho trenera aspon zo zaciatku, nauci sa spravne dychat, cvicit, potom je riziko nespravneho cvicenia najmensie

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

06.04.2016 09:07

presne tak, pri cvičení je dôležitá aj opatrnosť a správna technika

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

06.04.2016 09:51

práve z týchto dôvodov necvičím doma..... sú super cvičitelia, ktorý Vás nasmerujú stým správnym smerom....a preto im dakujem...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.04.2016 07:43

spoznala som takéto zranenia na vlastnej koži, už som opatrná

Vaše meno:

Julius Nagy

Julius Nagy

07.04.2016 08:03

cvičím doma, moja práca ma zamestnáva na 200 percent, tak keď mám chvílku voľného času tak cvičím doma... boli časy keď som mal osobného trénera, on ma naučil ako cvičiť správnym spôsobom, bez zranení

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.05.2016 14:57

s kolenami mám aj ja problém,preto radšej necvičím,aby som si neprivodila niečo horšie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE