Cestovateľky radia: Toto si nezabudnite pribaliť na dovolenku

 

Leto je už v plnom prúde a mnohí už spisujeme zoznamy, čo všetko si zbaliť na cestu.

 

Porozprávali sme sa so skúsenými cestovateľkami o tom, čo by nemalo chýbať v ruksaku žiadnej akciechtivej žienke i matke a chceli sme vedieť aj to, či sem-tam vytiahnu rúž.

Kokosový olej a kórejská kozmetika

Marta Rajková po výstupe do Everest Base Campu zamierila do Kazachstanu, aby si pozrela štart rakety Sojuz 2.1a Progress a na vlastnej koži okúsila inovatívne hlavné mesto Astana. 

 

S priateľom Martinom sa túlajú po naozaj exotických a náročných destináciách, no na kokosový olej nedá atraktívna cestovateľka dopustiť. „Používam ho večer pred spaním, aby som cez deň nemala mastnú tvár. Je skvelý ako náhrada krému, najmä pre suchú pokožku, akú mám ja.“ 

 

Aj keď by ste možno čakali, že krém je posledné, čo budete pri dobrodružnom cestovaní riešiť, je to práve naopak. Marta si zvykne pribaliť navyše aj mastnejší krém na ruky, ktoré máva často suché. „V horskom prostredí je dobrý aj na tvár, ale v teplých krajinách ani nie. Ak idem do teplých krajov, tak si radšej odčerpám z môjho obľúbeného kórejského krému. Kórejská kozmetika je fakt super!“ prezradila nám svoje tajné tipy cestovateľka z dua Travelistan.

 

Pozri aj: Plitvické jazerá videl každý: Objavte najkrajšie miesta v Chorvátsku!

Kokosový olej a kórejská kozmetika

Zdroj: Shutterstock®

Kniha a opaľovací krém

Krásna moderátorka Diana Hágerová so svojim priateľom Romanom Juraškom nevynechá ani jedinú voľnú chvíľu v nabitom programe, aby nevymysleli spontánny výlet či dovolenku. 

 

 „Vždy musím mať knihu. Často sa stáva, že si beriem tých kníh toľko, že mi zaberajú najväčšiu časť batožiny. Raz som si vzala jednu, ktorá mala 900 strán plus ďalšie dve k tomu, a to už bolo naozaj ťažké zbaliť,“ hovorí Diana a jedným dychom dodáva, že čítanie je pre ňu najväčší relax.

 

Opaľovacie prípravky voľakedy vraj vôbec neriešila. „Odkedy poznám Romana, je to inak. On mi urobil na začiatku nášho zoznámenia takú "osvetu" čo sa týka slnka. Je neuveriteľne uvedomelý vo veľa veciach, a to mám na ňom veľmi rada,“ hovorí budúca mamička.

 

Aj napriek tomu, že má Diana k tridsiatke ešte nejaký ten rôčik, radšej sa opaľuje pomaly a zdravo. Začína vždy s faktorom 50+, ktorý používa na tvár počas celého leta, či je na Slovensku alebo v obľúbenej Austrálii. Postupne si dovolí znížiť faktor na 30, ale nižšie už nejde. Pri pohľade na je krásnu bronzovú pokožku padajú všetky mýty, že s opaľovacím krémom sa neopálite.

 

Moderátorku navyše trápi už niekoľko rokov pomerne ťažká alergia na slnko. Tento rok testuje špeciálnu radu Daylong Sensitive, ktorá je určená práve na túto problematiku. „Zatiaľ musím zaklopať, ale alergia sa mi túto sezónu takmer úplne vyhýba,“ hovorí spokojná Diana.

 

Pozri aj: Idete na festival? Toto je povinná festivalová výbava!

Kniha a opaľovací krém

Zdroj: Shutterstock®

Dve kreditné a jedna debetná karta

Hanka má za sebou štyri mesiace strávené cestou okolo sveta, len pred nedávnom sa vrátila z Osla a už objavuje slnečné Azory. V príprave na cesty je pragmatická až priam ekonomická. Odporúča zobrať si so sebou jednu debetnú a kreditnú kartu a ešte jednu nefunkčnú.Kreditná karta je vhodná, keď človek potrebuje požičať auto či loďku a chcú od neho nejaký depozit. Sú krajiny typu Spojené štáty, kde si auto bez kreditnej karty ani nepožičiaš.“

 

Zvyknem mať so sebou aj jednu falošnú, resp. neplatnú kartu. Ak by ma niekto prepadol, mám pripravenú záložnú peňaženku, ktorú zlodejovi nechám s falošnou kartou a pár eurami“ vysvetľuje Hanka trik, ktorý vymysleli spolu s priateľom. S priateľom tvoria cestovateľský pár a inšpirovať sa môžete na www.cestujemespolu.com.

 

Pozri aj: Navštívte najkrajšie ostrovy sveta - Top 5 miest

cestujemespolu.com

Zdroj: Shutterstock®

Detská plienka a aftersun

Kvalitný aftersun je potrebný u detí viac než u dospelých,“ hovorí Marika, mamina dvoch chlapcov, s ktorými objavujú exotické kúty sveta. „Majú omnoho jemnejšiu pokožku. Takže vždy keď vyjdú zo sprchy po pláži, natriem ich aftersun krémom. O opaľovacích krémoch ani nehovorím. Žiaden rodič by nemal dopustiť, aby sa jeho dieťa spálilo.“

 

Marikine deti, ktorých roztomilé fotky z nevšedných dovoleniek si môžete pozrieť na rodinnom blogu www.cestujsdetmi.sk, sa teda vôbec neopaľujú. Buď šantia vo vode alebo sú pod slnečníkom prikryté bavlnenou plienkou, aj keď majú už 7 a 9 rokov.

 

Pozri aj: Kam na výlet: Najstaršie svetové destinácie, ktoré musíte navštíviť

cestujsdetmi.sk

Zdroj: Shutterstock®

A čo ak zatúžite byť krásna?

Mamina dvoch detí si bráva štandardne ceruzku na oči a maskaru. „Keď viem, že sa budeme fotiť na blog, tak aby som niekoho neodstrašila,“ smeje sa krásna cestovateľka. Ako sama ale hovorí, je nepoučiteľná v tom, že si vždy bráva žehličku na vlasy a nikdy ju aj tak nepoužije.

 

S dekoratívnou kozmetikou to nepreháňajú ani ďalšie dámy. Známa moderátorka síce nedá dopustiť na svoju taštičku s krémami, ale na okrášlenie používa na cestách maximálne riasenku.

 

Marta si raz kúpila v Bangkoku rúž, ale odvtedy ho už na cesty neberie. „Bol to môj úplne prvý rúž vôbec. Po asi pol roku cestovania som sa totiž v dôsledku neustáleho cestovania, únavy, presúvania sa, cítila akási menej pekná a neatraktívna a myslela som si, že mi v tom pomôže práve červený rúž,“ zdôverila sa nám blogerka.

 

Pozri aj: Top 7: Najkrajšie pláže v Európe

Daylong opaľovacie prípravky

Zdroj: Shutterstock®

Mužský pohľad

Skúsený sprievodca Martin Navrátil nám ale potvrdil, že každá žena chce byť na dovolenke občas „za peknú“.Tieto veci nosí so sebou drvivá väčšina báb, ale niektoré to zatajujú, úspešne. Nepoznám babu, ktorá by sa nechcela po dlhom cestovaní urobiť krajšou pre daný moment.

 

Veď jeden rúž a maskara v cestovnej batožine veľa vody nenamúti. 

 

Pozri aj: Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

3 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

19.07.2017 07:42

pekný článok..... niekto je veru nepoučiteľný.... nosí aj také veci čo ani nebude potrebovať....len pre ten pocit, že čo keď to budem potrebovať a nebudem to mať... čo vtedy? My ženy sme už také..

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

19.07.2017 12:22

ja som sa už poučila :-) , viem, ktoré veci nechať doma...

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

20.07.2017 11:24

samozrejme že pri každom balení sa niečo zabudne doma :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE