Letné horúce dni nás všetkých lákajú k vode, do prírody a všade tam, kde môžeme v pokoji načerpať energiu do ďalších dní. Stanovanie v lese, pobyt pri vode, ale aj obyčajná záhrada či prechádzka v parku má však veľa nástrah.
Jednou z nich je veľmi nepríjemné infekčné ochorenie – peklo menom borelióza. Čím je prenášaná? Aké sú jej typické prejavy? A ako sa toto ochorenie dá liečiť?
Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené skupinou baktérií borélií. Pôvodcom ochorenia je predovšetkým kliešťami prenášaná baktéria Borrelia bugdorferi, no kliešť nie je zďaleka jediný živočích, ktorý môže baktériu prenášať na človeka. Borélie môžu infikovať rôzne časti ľudského tela a keďže sa delia iba pomaly, ochorenie môže prebiehať v rôznych štádiách v rôznych časových intervaloch.
Borelióza je nebezpečná predovšetkým v tom, že jej prvé príznaky môžete veľmi ľahko prehliadnuť, a tým postupne zhoršiť včasnosť jej liečenia. Môže sa prejaviť až za pár týždňov či dokonca mesiacov.
Bude vás zaujímať: Odstraňovanie kliešťov: Tieto chyby nikdy nerobte!
1. štádium ochorenia
Prvým, typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna, takzvaná erythema migrans, ktorá sa objaví v mieste uštipnutia. Škvrna sa zväčšuje a má ohraničený lem s bledším miestom v strede. Objaví sa po niekoľkých dňoch od prisatia kliešťa na ľudské telo. Najčastejšia inkubačná doba je 7 – 14 dní. Tento prejav ochorenia sa objavuje približne u 80 % pacientov.
Medzi prvé príznaky tiež patrí horúčka, únava, triaška, bolesť svalov, hlavy a opuch lymfatických uzlín. Táto fáza môže pripomínať obyčajnú chrípku.
Bude vás zaujímať:Tipy na krátky účes: Tieto extrémne premeny vás dostanú!
2. štádium ochorenia
Druhá fáza nastupuje pár mesiacov až rokov po uštipnutí hmyzom. Prejavuje sa hlavne postihnutím kĺbov a nervového systému. Tiež je charakteristické zmodranie a stenšenie kože na rukách a na nohách. Druhé štádium môže viesť i k poruchám srdcového rytmu alebo k ochabnutiu tvárového nervu. Môže sa dostaviť ovisnutie ústneho kútika, veľké bolesti šliach a svalov. Postihnuté môžu byť tiež oči a nervové korene. Častým príznakom sú komplikácie pri chôdzi, krívanie a tiež poruchy psychického stavu pacienta. Ochorenie je v tomto štádiu chronické.
Muži si vyskúšali simulátory bolesti pôrodu - ako to skončilo?
Liečba prírodnou cestou
Boreliózu je veľmi dôležité podchytiť včas a nasadiť účinné antibiotiká (spravidla po dobu minimálne 21 dní), ktoré preliečia váš organizmus. V prípade silnejšieho postihnutia je vhodné použiť i kombináciu liekov. Niektorí pacienti využívajú ako podporu liečby aj rôzne bylinky, či doplnky stravy.
• Olej z oregana – oregano je veľmi užitočná rastlina, ktorej základnou účinnou látkou je silica karvakrol s antimikróbnym pôsobením.
• Medicínske huby – významne zvyšujú vitalitu, normalizujú srdcovú činnosť a obranyschopnosť organizmu.
• Odvar z listov a koreňov púpavy lekárskej - prečisťuje obličky, žlčník, pečeň a lymfatický systém.
• Tinktúra z cesnaku medvedieho – podporuje srdce, krvný tlak, cievy a črevné funkcie.
• Tinktúra z topoľa – topoľ sa tradične využíval pri doliečovaní po borelióze a mononukleóze a pre zlepšenie imunity.