Aké sú najúčinnejšie vitamíny pre každú vekovú kategóriu?

S postupom času neustále meníme svoj zovňajšok. Nový účes, nové farby vlasov, nové kúsky v šatníku. S rastúcim vekom sa snažíme robiť všetko preto, aby sme starli do krásy.

 

Vonkajšia krása však nie je všetko. Môžeme mať krásny obal, no ak sa nebudeme starať aj o svoje vnútro, telo sa nám odvďačí smutnou pokožkou a rýchlo vznikajúcimi vráskami.

 

Nezabúdajte preto aj na svoju životosprávu. Prezradíme vám, aké sú najúčinnejšie vitamíny pre každú vekovú kategóriu. Doplnenie stravy o dôležité prvky, najmä keď sme starší, prinesie ovocie v podobe zdravia a krásnej a rozžiarenej pleti.

 

Odporúčame: Ako naštartovať metabolizmus? Zaraď do jedálnička tieto superpotraviny!

účinky vitamínov

Zdroj: Shutterstock®

Máte 30 rokov? Magnézium vás udrží v tempe a zbaví stresu

  • Horčík/magnézium je životne dôležitý prvok, vysoko potrebný pre naše zdravie. Nachádza sa napríklad v slnečnicových semienkach, mandľách, krevetách a podobne. Okrem iných benefitov dokáže napríklad znížiť predmenštruačné príznaky, či bolesť počas menštruácie. Predchádza problémom s kosťami, kardiovaskulárnym systémom, bolesťami hlavy a zbavuje naše telo stresu a emočného napätia.

 

  • Okrem magnézia by sme sa v našich tridsiatich rokoch mali zamerať ja na Omega-3 mastné kyseliny. Sú totiž nevyhnutnými živinami, ktoré sú dôležité pri prevencii a liečbe srdcových ochorení, ktoré sú čoraz častejšie už v mladom veku. Okrem toho znižujú krvný tlak a pravdepodobnosť vzniku arytmie, infaktu a mozgovej príhody.

 

Odporúčame: Zastav sezónne vypadávanie vlasov s prírodou! Skús tieto bylinky!

účinky magnézia

Zdroj: Shutterstock®

V 40ke nezanedbajte starostlivosť o oči a pokožku!

  • Chcete mať lepší a ostrejší zrak? Dobrá výživa je najdôležitejšia pri udržaní zdravia našich očí. Luteín a zeaxantín sú dve veľmi dôležité živiny, ktoré znižujú riziko makulárnej degenerácie, či vzniku šedého zákalu. Sú to dva typy karotenoidov, ktoré sa vyskytujú najmä v zelenine. Jedným z najlepších zdrojov je varený špenát. Okrem toho, že sa nachádzajú v mnohej zelenej listovej zelenine, nájdete ich aj v niektorom ovocí.

 

  • S pribúdajúcim vekom je naša pokožka citlivejšia na účinky slnka. Vitamín D by preto mal byť našim najlepším priateľom.  Má totiž hneď niekoľko dôležitých funkcií. Snáď najdôležitejšiou z nich je regulácia absorpcie vápnika a fosforu a zlepšienie funkčnosti imunitného systému. Získanie dostatočného množstva vitamínu D je dôležité pre rast a vývoj kostí a zubov, ako aj zlepšenie odolnosti voči určitým ochoreniam. Ak vaše telo nedostane dostatok vitamínu D, zvyšujete riziko vzniku rôznych ťažkostí, ako sú mäkké kosti (osteomalácia) alebo krehké kosti (osteoporóza).

 

  • Vitamín, ktorý by sme mali zaradiť do svojho jedálnička vo všetkých vekových kategóriách, je určite vitamín C. Vitamín C pomáha regenerovať tkanivá, chráni pred srdcovým ochorením, pomáha pri vstrebávaní železa, znižuje cholesterol. Výskum poukazuje na to, že vitamín C môže pomôcť chrániť pred rakovinou rôznymi spôsobmi. Bojuje proti voľným radikálom a pomáha neutralizovať účinky nitrilov (konzervačné látky nachádzajúce sa v niektorých balených potravinách, ktoré môžu zvýšiť riziko niektorých foriem rakoviny). Okrem toho je najväčším bojovníkom proti nádche, chrípke a všetkým nepríjemným chorobám, ktoré na nás číhajú najmä v zimnom období.

 

Odporúčame: Kumys: Poznáš zázračný ruský liek na žalúdočné problémy?

účinky vitamínu D

Zdroj: Shutterstock®

Máte viac ako 50 rokov? Chráňte svoje srdce!

  • Neuveríte, no naše telo denne stráca množstvo vápnika prostredníctvom vlasov, kože, nechtov, potu a moču. Tento stratený vápnik potrebuje naše telo nahradiť a tak ho získava z kostí, aby mohlo ďalej vykonávať iné funkcie. Pri jeho nedostatku tak automaticky trpia v prvom rade naše kosti. Nezanedbajte jeho prísun a okrem iných vitamínov si doprajte aj poriadnu dávku vápnika, napríklad v podobe chutných mliečnych výrobkov.

 

  • Draslík je minerál, ktorý je často odporúčaný v kombinácii s horčíkom. Odborníci a lekári majú na to zopár dobrých dôvodov. Draslík a horčík sú dva najdôležitejšie minerály, ktoré ľudské telo potrebuje. Draslík pomáha regenerovať svaly, udržiava zdravú hladinu cukru v krvi, udržuje nám v poriadku krvný tlak a hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní celkového kardiovaskulárneho zdravia.

 

Odporúčame: Najlepšie zdroje vitamínu C: Tieto potraviny ho majú viac ako citrón!

draslík a horčík

Zdroj: Shutterstock®

11 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.10.2017 07:56

snažím sa dopĺňať vitamíny hlavne zeleninou a ovocím a raz do roka si dávam 3-mesačnú kúru, dávam si ju na jar, naposledy to bola kúra s koenzýmom Q10

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

02.10.2017 07:57

najlepší prísun vitamínov je určite z čerstvého ovocia a zeleniny

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

02.10.2017 08:19

vitamínov nikdy nie je dosť takže jeme veľa ovocia a hlavne zeleniny

Vaše meno:

benynka

benynka

02.10.2017 10:16

každý deň musím mať ovocie a v tabletkách Mg a kolagén

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

02.10.2017 15:53

zas jeden z trendov tejto doby...

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

02.10.2017 16:55

Na prísun vitamínov dbám už od rána. Na raňajky mávam zeleninové alebo ovocné smoothie a aj počas dňa je môj jedálniček spestrený ovocím a zeleninou.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

02.10.2017 18:32

základom je pestrá strava, v každom veku

Vaše meno:

Andrea Kyjanicová

Andrea Kyjanicová

03.10.2017 12:57

najlepsie su vitaminy u ovocia a zeleniny, kotore neboli striekane chemickymi pripravkami...

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

03.10.2017 17:18

Ja si myslím,že je jedno či máme 30,40,50 a viac naše telo potrebuje prísun vitamínov v každom veku,aby sme boli krásne zvonka ale aj zvnútra.

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

05.10.2017 17:12

na prísun vitamínov treba myslieť v každom veku a každý vitamín je pre telo prospešný..

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

20.11.2020 16:03

Snažím sa pravidelne užívať vitamíny hlavne každý deň magnézium v prášku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE