Aké sú príčiny zápchy? Môžu byť banálne i skutočne vážne

Zápcha predstavuje zdravotný problém, ktorý sa z času na čas môže objaviť u každého z nás. Trpia ňou deti i dospelí. Zápchu však často podceňujeme a čakáme, kým jednoducho prejde. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo sa za ťažkosťami s vyprázdňovaním môže skrývať? Príčina nemusí byť vážna. Často súvisí napríklad s naším životným štýlom a tým, či máme dostatok tekutín, pohybu alebo živín. Za týmto zdravotným problémom však môže stáť i ochorenie. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú príčiny zápchy.

Odporúčame: Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!

nedostatok vlákniny

Zdroj: Shutterstock®

1. Nedostatok vlákniny

Ako sme spomenuli už vyššie, za problémom s nepravidelným vyprázdňovaním môže stáť práve spôsob stravovania. Príčinou zápchy býva totiž v mnohých prípadoch nedostatok vlákniny. Táto zmes nestráviteľných sacharidov má veľký vplyv na správnu funkciu tráviaceho traktu. Predovšetkým ju potrebujú črevné baktérie. Nerozpustná vláknina výrazne skracuje dobu, počas ktorej zostáva skonzumovaná potrava v tele. Na jej deficit vás môže upozorniť aj zvýšený cholesterol. Pravidelne si ju dopĺňajte avokádom, hruškami, fazuľou, ovsenými vločkami či orieškami a semienkami.

2. Nedostatok tekutín

Dostatočné množstvo tekutín v organizme vplýva aj na ľahšiu priechodnosť čriev. Obsah čriev totiž potrebuje na svoj pohyb aj vodu. Inak môže byť stolica oveľa pevnejšia a ťažšie sa bude vylučovať. V prípade dehydratácie sa organizmus snaží absorbovať vodu všade, kde je to možné. Ak vás trápi nepravidelné vylučovanie, dávajte pozor na svoj pitný režim. Ten by mal zahŕňať predovšetkým čistú alebo minerálnu vodu, prípadne bylinné čaje či čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Do jedálnička sa tiež oplatí zaradiť polievky.

nedostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

3. Nedostatok pohybu

Ďalšou možnou príčinou zápchy, ktorá nie je vážna, no súvisí s naším životným štýlom, je nedostatok pohybu. Napríklad v prípade sedavého zamestnania nie je výskyt problému s vyprázdňovaním nijako zriedkavý. Ak chcete podporiť peristaltiku, čiže pohyby čriev, musíte sa hýbať aj vy. Nezabúdajte teda na každodennú fyzickú aktivitu, ktorá priaznivo ovplyvňuje stav celého organizmu. So zápchou vám môže pomôcť rýchlejšia chôdza, beh, aerobik aj plávanie.

4. Stres

Za zápchu je niekedy zodpovedná aj psychika človeka. Najmä dlhodobý stres predstavuje pre organizmus obrovskú záťaž. Ak prežívate namáhavé obdobie, čakajú vás veľké zmeny alebo často pociťujete nervozitu, môže sa stať, že sa to prejaví aj vo forme spomínaného problému s vyprázdňovaním. Dbajte preto nielen na dostatok fyzického odpočinku, ale aj toho duševného. Naučte sa relaxovať, vaše telo to ocení.

ochorenia tráviacej sústavy

Zdroj: Shutterstock®

5. Ochorenia tráviaceho traktu

V prípade pretrvávajúcich ťažkostí s vyprázdňovaním je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Zápcha totiž môže priamo súvisieť aj s určitými problémami v tráviacom trakte. Jej príčinou bývajú mnohé choroby tráviacej sústavy. Ide najmä o zápalové ochorenia, napríklad zápal pankreasu, čiže pankreatitídu. Rovnako môže byť dôvodom zápchy zúženie či ochabnutie čreva.

Zápcha je taktiež jedným z hlavných prejavov rakoviny hrubého čreva. Na vymenované ochorenia vás však upozorní množstvo ďalších príznakov, napríklad bolesť v oblasti brucha, únava, strata telesnej hmotnosti či zvýšená telesná teplota.

Pozri aj: Najlepšie byliny na tráviace ťažkosti! Ktorá najbližšie pomôže tebe?

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.11.2018 06:54

Príčin je naozaj veľa, určite netreba podceňovať!

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

28.11.2018 12:18

Proti zápche sú jedinečné, sušené slivky. Po jedle dve slivky a zas a zas.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 21:58

to som pocula aj ja ze su na to dobre susene slivky

Mária Beniačová

Mária Beniačová

28.11.2018 15:20

Mala som obdobie, že mi to robilo problémy. Neželám nikomu, som rada že už je to v poriadku.

Vaše meno:

Helena Zobková Šimurdová

Helena Zobková Šimurdová

29.11.2018 10:13

Na jedálniček si aj ja musím dávať veľký pozor, lebo hneď sa to u mňa vie prejaviť. Prvé tri body v článku sa snažím dodržiavať a k tomu sa ešte vyhýbam sladkostiam.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

29.11.2018 21:01

Našťastie ma tieto problémy obchádzajú.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

07.12.2018 14:23

myslím že aj vekom sa tento problém mení, iné je to v mladosti a iné vo vyššom veku...

Vaše meno:

Zita Zadr

Zita Zadr

11.06.2023 14:45

cim sa da predchadzat zapche? mna zvykne dost casto potrapit a neviem co s tym

Vaše meno:

Linda Nijkl

Linda Nijkl

15.06.2023 10:27

ja jej dokazem predchadzat odkedy si davam pravidelne vlakninu, kupujem si ju od ecolife

Inga Lodr

Inga Lodr

21.06.2023 10:15

tiez som jedna z tych co ma sem tam zapchu ale teda vôbec neviem co mi ju spôsobuje

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE