Máš rada víno? Zisti, aký má alkohol účinok na pleť!

Téma alkohol a naše telo je stále dookola rozoberaná a výsledky sú rôzne. Keď niekto tvrdí, že deci vína každý deň má na naše telo dobrý účinok, nájdu sa hneď ďalší, ktorí to vidia inak. A následne vzniká niekoľko teórií, z ktorých sme my, obyčajní smrteľníci, mimo. Alkohol je dobrý pre naše cievy, ale zároveň škodí pečeni a takýchto protikladov by sme našli snáď tisíc. My si ale posvietime na alkohol z iného uhla.

Ak sa držíte teórie, že deci vína denne neuškodí, iba pomôže a ste žena, sklameme vás. Áno, pre naše orgány to je prospešné, rozšíria sa nám cievy a zanikne možnosť vzniku krvnej zrazeniny. No na opačnom konci tela volá naša pleť o pomoc. Zistite, ako vplýva alkohol na našu pleť a ktorý druh alkoholu jej škodí najviac!

Neprehliadni: Čomu neveriť, keď to preženieš s alkoholom: Aká je pravda o opici?

na čo je dobrá abstinencia

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa stať abstinentom?

Všeobecne platí, že alkohol je pre naše telo nepriateľ. Nielenže v neprimeranom množstve nás mení na úplne iných ľudí a že keď to preženieme, ďalší deň prežívame obrovské muky. No okrem toho negatívne vplýva na náš mozog a pečeň. Ale vedci každým rokom odkryjú ďalšie malé tajomstvo o tomto nápoji. Posledné výskumy tvrdia, že určitá dávka alkoholu denne nás dokáže chrániť od zlého cholesterolu, že ľudia, ktorí pravidelne pijú, sú v starobe na tom mentálne lepšie, ako abstinenti. No najdôležitejší pozitívny vplyv alkoholu je to, že podporuje cievnu sústavu aj na samotné srdce, čo je pre nás veľmi podstatné. Avšak, jeho vplyv je rovnaký ako mnohých iných potravín, ktoré pozitívne podporujú naše cievy, takže ak ste abstinent, nemusí sa z vás, iba kvôli tomuto tvrdeniu, stať  alkoholik.

Nás ale dnes zaujíma vplyv alkoholu na našu pleť. Na prvom mieste je určite dehydratácia. Celý deň úpenlivo bojujeme o dostatočnú hydratáciu pomocou rôznych krémov alebo sér a čo z toho, keď si večer dáme fľašku vína? Ďalším obrovským negatívom je, že alkohol podporuje zápal v tele a ten sa ďalší deň po prepitej noci prejaví vyrážkami. Veľkou nevýhodou je tiež plynatosť, ktorá je vedľajším účinkom popíjania alkoholu. Žiadny z týchto príznakov sa u vás nemusí objaviť ani po mesiaci, ale po pár rokoch sa máte na čo tešiť. Spolu s dehydratáciou vás čaká aj nepríjemné opuchnutie. Netvrdíme, že sa máte okamžite stať abstinentom, ale držte sa príslovia – „menej je viac“.

koľko kalórií má alkohol

Zdroj: Shutterstock®

Biely verzus tmavý alkohol

Teraz vás určite bude zaujímať, ktorý druh alkoholu je ten najhorší a ktorý najlepší. Odpoveď vás určite prekvapí. Najmenej škodlivý pre našu pleť je čistý alkohol, ako vodka, domáca alebo gin. Dôvod je úplne jednoduchý – obsahujú menej aditív, ktoré by mohli nejakým spôsobom vplývať na našu pokožku. Navyše sa z tela oveľa rýchlejšie vylúči, než miešaný koktejl a tak nemá priestor nám toľko škodiť. Avšak, ak by sme sa mali rozhodnúť medzi bielym alebo tmavým alkoholom, kvôli jeho účinkom na telo, biely by bol síce šetrnejší k našej pokožke, no nie k našej váhe. Takže v konečnom dôsledku je rozhodnutie na vás, podľa toho, čo je pre vás dôležitejšie.

Ak si predstavíte večer, strávený v spoločnosti rumu, tak prvé, čo sa vám vybaví, je ďalší deň s neprestávajúcou bolesťou hlavy, však? Tmavý alkohol vám zaručí opicu vždy, narozdiel od bieleho. A opica nie je nič iné, než dehydratácia organizmu, ktorá je najčastejším dôvodom predčasného starnutia pleti a s tým súvisí aj tvorba vrások. Môžu za to pravdepodobne dochucovadlá, ako karamel, ktorý dodáva whisky jej zlatavú farbu.

vplyv vína na pokožku

Zdroj: Shutterstock®

Víno verzus miešaný nápoj

Ženy si vždy radšej pochutnajú na dobrom bielom alebo červenom víne, než na tvrdom alkohole. Dôvodov je hneď niekoľko - dobre chutí, pôsobíme atraktívnejšie, neopijeme sa tak ako z vodky a hlavne, víno odporúčajú aj samotní lekári. Je pravdou, že víno je bohaté na antioxidanty a pomáha tak chrániť nielen srdce a cievy, ale aj mozog a znižuje riziko vzniku rakoviny. Bohužiaľ, všetky tieto benefity neguje jedno veľké mínus. Červené víno je zo všetkých alkoholických nápojov najväčší nepriateľ našej pleti. Spôsobuje jej predčasné starnutie a práve po ňom sa na pokožke môžu objaviť nepekné červené škvrny alebo vyrážky.

Tak ako víno, aj miešané drinky patria do ruky každej ženy, ktorá sa chce zabaviť, ale nechce pôsobiť príliš lacno. A leto bez mojita rozhodne nie je tým pravým letom, že? Lenže koktejly nie sú iba vysoko kalorické, pretože obsahujú veľa cukru, ale spôsobujú aj začervenanie pokožky, vyrážky a v neposlednom rade ničia bunky kože. Pleť je kvôli takej náloži cukru mdlá, zažltlá a oči sú krvavé. Ak už máte na niečo chuť, siahnite radšej po čistom alkohole, ktorý je k pokožke najviac šetrný.

Neuveríš: Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.11.2018 09:00

Veľmi dobrý článok! „Menej je viac“ a v tomto prípade som zástancom "vôbec".

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

29.11.2018 09:41

Myslím si ,že jeden pohár dobrého vína pri slávnostnej príležitosti neuškodí .
"Dobré vínko tvorí dobrú náladu, dobrá nálada prináša dobré myšlienky, dobré myšlienky dávajú vznik dobrým skutkom a dobré skutky robia človeka človekom" .

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

29.11.2018 17:41

vínko si občas dáme ale v rozumnom množstve

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.11.2018 19:09

víno vôbec nemusím, to už radšej trochu piva po jedle

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

29.11.2018 20:15

uz si ani nepamatam kedy som naposledy pila nejaky alkohol...takze vlastne prospievam svojej pleti

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

29.11.2018 20:46

Tak už žiadna abstinencia. ..!!! Ako tu píšete - určitá dávka alkoholu denne nás dokáže chrániť od zlého cholesterolu, že ľudia, ktorí pravidelne pijú, sú v starobe na tom mentálne lepšie, ako abstinenti. ;-) Vínko si určite dám ..

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

05.12.2018 19:00

Myslím že pohárik vínka raz sa čas nemôže uškodiť :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE