Toto sú najčastejšie príčiny zadržiavania vody v organizme!

príčiny zadržiavania vody v tele

Zadržiavanie vody v organizme nie je život ohrozujúci stav. Z dlhodobého hľadiska však môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Taktiež ide o estetický problém, ktorý sa vyznačuje najmä opuchmi po celom tele.

Príčiny vzniku tohto stavu bývajú rôzne. Ak sú známe, človek môže problém so zavodneným telom oveľa ľahšie vyriešiť. Trápia vás opuchy na rôznych častiach tela, napríklad opuchnuté nohy, či zvýšené potenie? Možno sa tento problém týka aj vás! Prečítajte si, aké sú najčastejšie príčiny zadržiavania vody v organizme. Čo spôsobuje zadržiavanie vody a zavodnenie organizmu? 

Zadržiavanie vody v tele – týka sa aj vás?

Voda je pre človeka nevyhnutne dôležitá. Ak sa ale začne v tele nadbytočne hromadiť, stáva sa z nej akýsi nepriateľ. Zavodnenie je stav, ktorý je charakteristický ukladaním vody v tkanivách, dutinách a obehovom systéme. Množstvo ľudí však ani netuší, že sa tento problém týka aj ich. Dá sa pritom pomerne ľahko rozoznať.

Postihnutého často trápia opuchy horných aj dolných končatín, nafúknuté brucho či zvýšená miera potenia. Problém s vodou taktiež spôsobuje kolísanie hmotnosti. Za nárastmi hmotnosti pritom stojí nahromadená tekutina. Tento stav by človek nemal podceňovať, pretože z dlhodobého hľadiska môže mať negatívny vplyv na zdravie srdca aj obličiek.

Odporúčame: Miluješ zimné športy? Týchto pomocníkov musíš mať!

nedostatok vody
Shutterstock®

Nadbytočná voda v tele môže mať tieto príčiny:

1. Dehydratácia – často spôsobí zavodnenie organizmu

Môže to znieť zvláštne, no za zadržiavaním vody v organizme môže stáť jej nedostatok. Je to podobné ako s jedlom. Ak má organizmus niečoho nedostatok, začne si to pri vhodnej príležitosti ukladať do zásoby na horšie časy. Problém so zavodneným organizmom sa teda nedá vyriešiť odopieraním si tekutín. Dehydrované telo môže začať zadržiavať vodu, výsledkom čoho sú najmä opuchnuté lýtka, chodidlá, členky a niekedy aj ruky.  

2. Hormóny

Ukladanie vody v tele býva spôsobené hormonálnymi zmenami. Hormóny sa totiž podieľajú na správnom hospodárení organizmu s vodou aj minerálnymi látkami. K skladovaniu tekutín môže dôjsť napríklad počas menopauzy alebo tehotenstva. Taktiež býva tento problém súčasťou predmenštruačného syndrómu. Na ženský organizmus negatívne vplýva najmä znížená hladina progesterónu.

Odporúčame: Ako pripraviť najlepšie trhané mäso? Máme aj tipy, ako si ho vychutnať!

nadmerné solenie
Shutterstock®

3. Nadbytočný príjem soli

Medzi úplne najčastejšie príčiny zavodneného organizmu patrí nadmerná konzumácia soli. Hlavou zložkou klasickej kuchynskej soli je sodík, ktorý naše telo potrebuje. Jeho nadbytok má však na nás negatívny vplyv. Okrem zadržiavania vody to spôsobuje aj vysoký krvný tlak či nafukovanie. 

Dôležité je pamätať na to, že soľ nenájdeme len v našich soľničkách, ale aj množstve ďalších potravín. Vysoký obsah soli majú údeniny, klobásy, rôzne omáčky či zaváraná zelenina.

4. Nevhodná strava

Jedálniček človeka by mal v ideálnom prípade pozostávať z čerstvej zeleniny a ovocia, rýb, rastlinných olejov a ďalších kvalitných surovín. V dnešnej uponáhľanej dobe však čoraz viac ľudí siaha po rýchlom občerstvení a polotovaroch. Takéto spracované potraviny sú plné spomínanej soli, ale aj cukru či umelých sladidiel. Ich pravidelná konzumácia sa môže na tele prejaviť práve vznikom opuchov spôsobených vodou.

5. Nedostatok minerálov a vitamínov

Naša strava by mala byť v prvom rade pestrá a mala by telu dopĺňať všetky dôležité živiny, vitamíny aj minerálne látky. Ich nedostatok totiž rovnako spôsobuje ukladanie vody. Ide napríklad o látky ako draslík i vitamín B6, ktoré sa podieľajú na rovnováhe tekutín v organizme. Negatívny vplyv má na telo aj nedostatok horčíka. Deficit tohto minerálu sa prejavuje tiež zápchou alebo hnačkou, poruchami spánku, únavou, svalovými kŕčmi či nesústredenosťou.

Pozri aj: Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

nedostatok horčíka
Shutterstock®

6. Iný zdravotný problém

Zadržiavanie vody nemusí byť spôsobené len nevhodným stravovaním alebo hormónmi. Môže ísť o príznak ďalšieho zdravotného problému. Zavodneným organizmom môžu trpieť osoby s poruchami štítnej žľazy. Taktiež sa tento problém objavuje u ľudí, ktorí majú nejaké ochorenie kardiovaskulárneho systému. 

V neposlednom rade môže za zadržiavaním vody stáť nedostatočná činnosť obličiek. Obličky nedokážu z tela dostatočne odstrániť soli, ktoré sa následne ukladajú, čo má opäť vplyv na reguláciu vody v organizme.

7. Nedostatok pohybu

Aj nedostatok pohybu môže prispieť k zadržiavaniu vody v tele tým, že spomaľuje krvný obeh a zhoršuje lymfatickú cirkuláciu, čo vedie k hromadeniu tekutín v tkanivách. Keď sa telo nehýbe, svaly nepracujú dostatočne na to, aby pomohli pumpovať tekutiny späť do krvného obehu, čo spôsobuje opuchy, najmä v dolných končatinách. 

Okrem toho znížená fyzická aktivita môže viesť k priberaniu, čo ďalej zaťažuje obličky a zvyšuje riziko zadržiavania vody.

Tipy, ako znížiť množstvo vody v tele:

  • Znížte príjem soli – Nadmerná konzumácia soli spôsobuje zadržiavanie vody, preto je dôležité obmedziť jej množstvo v strave. Zníženie príjmu soli pomáha znižovať opuchy a zadržiavanie prebytočnej vody v tele.
  • Zvýšte príjem draslíka – Potraviny bohaté na draslík, ako banány a avokádo, pomáhajú regulovať rovnováhu tekutín a vylučovanie prebytočnej vody. Draslík pôsobí proti zadržiavaniu vody spôsobenému nadmernou soľou.
  • Pravidelný pohybFyzická aktivita zlepšuje krvný obeh a podporuje vylučovanie nadbytočnej vody z tkanív. Pravidelný pohyb tiež znižuje opuchy spôsobené zadržiavaním tekutín.
  • Obmedzte rafinované sacharidy – Nadmerný príjem rafinovaných sacharidov môže podporovať zadržiavanie vody v tele. Nahradením bieleho pečiva a cukrov zdravšími alternatívami podporíte zníženie nadmerného množstva vody.
  • Pite dostatočné množstvo vody – Správna hydratácia znižuje zadržiavanie vody, pretože telo prestane zadržiavať nadbytočnú vodu v tkanivách. Pitím dostatočného množstva čistej vody podporíte obličky v ich správnej funkcii.
  • Konzumujte potraviny s diuretickými účinkami – Prírodné diuretiká, ako uhorky, melón a brusnice, pomáhajú znižovať zadržiavanie vody tým, že podporujú vylučovanie prebytočnej vody z tela.

Aktualizovaný článok: 13.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

11 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.02.2018 17:11

mám tento zdravotný problém, veľmi zle zvládam aj letné horúčavy

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.02.2018 19:31

Výborný článok!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.02.2018 19:45

hormóny sú potvorky, robia si čo chcú...snažím sa soliť čo najmenej, tiež dbám na pitný režim a vyváženú stravu ...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.02.2018 20:57

celkom ma tento článok vyľakal,ale žiadny opuch nemám,tak zadržiavanie vody mi hádam zatiaľ nehrozí.

Vaše meno:

Regina Adamcová

Regina Adamcová

04.02.2018 23:24

Tiež to dôverne poznám. Už viac ako rok vylučujem cielene soľ, ale nepomáha to. No každopádne ani neuškodí..... Minerály ale zabrali.

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

05.02.2018 08:24

zaujímavé

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

05.02.2018 11:34

ja sa v lete tiez trapim so zadrziavanou vodou, hlavne v horucavach, ale potom je to OK

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

05.02.2018 14:56

výborné sú aj bylinky, ako púpava, žihľava, ibištek...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

05.02.2018 23:07

Mňa opuchy potrápili posledné dva roky, ale vinník už je známy, lieky mám a tak som zvedavá, či toto leto budú konečne moje členky vyzerať ako členky..

Vaše meno:

Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

04.03.2018 13:12

mne zadržiavanie vody v tele začalo v menopauze, dobrý článok

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

25.08.2018 17:08

no našťastie toto ma netrápi

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.