Progesterón – čo všetko je potrebné vedieť o tomto ženskom hormóne?

Ženské hormóny majú najväčší vplyv na správne fungovanie pohlavnej sústavy ženy, pričom vplývajú na všetko, čo sa týka menštruačného cyklu, ovulácie i plodnosti a tehotenstva. Pravdepodobne tým najvýznamnejším hormónom je takzvaný estrogén, ktorý u žien vplýva na pravidelnosť menštruácie, dozrievanie vajíčok či dokonca libido. O estrogéne počúvame z každej strany, no zabúdať by sme nemali ani na druhý najvýznamnejší ženský hormón zvaný progesterón, ktorý má veľký význam napríklad z hľadiska priebehu tehotenstva. 

Čo je progesterón?

Progesterón, patriaci medzi takzvané gestagény, resp. progestíny, predstavuje ženský pohlavný steroidný hormón. V ženskom tele sa začína tvoriť hneď po prvej ovulácii. Produkuje ho žlté teliesko vaječníkov a počas tehotenstva i placenta. Okrem toho je v menšej miere tvorený aj v kôre nadobličiek. Hoci ide o typicky ženský hormón, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie celého ženského reprodukčného systému, v malom množstve je prítomný aj v mužskom tele. V tele muža sa o jeho produkciu starajú semenníky. 

Hladina progesterónu v ženskom tele nie je ustálená, ale mení sa v závislosti od fáz menštruačného cyklu a celkovo i počas života. Napríklad nižšie hladiny tohto hormónu sú bežné v prvej polovici cyklu, v druhej polovici cyklu reprodukčný systém naopak vylučuje progesterónu viac. Hladina stúpa na začiatku tehotenstva či na jeho konci, najnižšie množstvo daného hormónu je naopak v tele ženy prítomné v období klimaktéria. 

Odporúčame: Poškodenie mozgu: Ktoré z našich návykov k nemu môžu prispieť?

nedostatok progesterónu

Zdroj: Shutterstock®

Aké má progesterón účinky a funkcie?

Progesterón má výrazný vplyv na ženské reprodukčné zdravie, dostatočnú funkčnosť viacerých špecifických funkcií a najmä priebeh celého menštruačného cyklu. V priebehu druhej polovice menštruačného cyklu po ovulácii dochádza k utvoreniu žltého telieska, ktoré produkuje spomínaný hormón. Nárast hladiny tohto hormónu vedie k rastu sliznice maternice, ktorá sa pripravuje na príchod oplodneného vajíčka.

Ak dôjde k oplodneniu vajíčka a jeho usídleniu v maternici, menštruačný cyklus sa zastaví. Následne žlté teliesko naďalej produkuje progesterón, neskôr túto funkciu preberá placenta. Ak však k oplodneniu vajíčka nedôjde, produkcia progesterónu klesá a postupne dochádza k menštruačnému krvácaniu.

Účinky, funkcie a úlohy progesterónu v tele ženy môžeme zhrnúť nasledovne:

 • navodzuje sekrečnú fázu menštruačného cyklu,
 • podporuje rast stien maternice po ovulácii – stará sa o výstelku maternice,
 • po oplodnení vajíčka napomáha zastavovať menštruačný cyklus,
 • po oplodnení vajíčka rovnako iniciuje vývoj mliečnych žliaz, 
 • tlmí predčasné vaginálne kontrakcie,
 • má vplyv na zvýšenie hlienu v krčku maternice (čím napomáha vytvárať ochrannú zátku),
 • spolu s estrogénom vplýva na vývoj poprsia,
 • podporuje sexuálnu túžbu.

Progesterón v tehotenstve

Progesterón je neraz nazývaný aj ako hormón materstva. Tento hormón je totiž nesmierne dôležitý v období tehotenstva, ako aj pred ním. Počatie a donosenie dieťaťa totiž nie je bez progesterónu prakticky možné. Telo ženy totiž pripravuje na materstvo a rovnako vplýva aj na vnútromaternicový vývoj. Platí však, že jeho pôsobenie sa obmedzuje len na telo matky, plod priamo neovplyvňuje.

Ako sme spomenuli vyššie, progesterón pripravuje maternicu na príchod oplodneného vajíčka. Zabezpečuje dostatočné zhrubnutie jej výstelky, aby vôbec mohlo dôjsť k uchyteniu vajíčka. Následne je placentou tento hormón produkovaný počas celého tehotenstva. Progesterón okrem iného tiež podporuje rozvoj mliečnych žliaz pre obdobie dojčenia. Je teda pochopiteľné, prečo je progesterón pre tehotenstvo a materstvo tak dôležitý. 

Nedostatok progesterónu

Ak je v našom tele niečo v nerovnováhe, obvykle sa to spája s rozvojom viacerých zdravotných problémov a komplikácií. Podobne i nesprávne hladiny progesterónu v tele môžu byť pôvodcom viacerých ťažkostí. Ako sme spomenuli vyššie, je bežné, že v rôznych obdobiach v živote ženy sú hladiny progesterónu odlišné. No výrazný deficit tohto hormónu nie je prirodzený, práve naopak. Viesť môže k nevyváženosti ostatných pohlavných hormónov v tele ženy.

Na nedostatku progesterónu v tele sa pritom môže podieľať viacero faktorov, ako je napríklad dlhodobý stres, nevyvážená strava, nízky príjem kalórií i vysadenie hormonálnej antikoncepcie. A čo všetko môže spôsobiť chýbajúci hormón materstva?

Nedostatok progesterónu sa môže spájať s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

 • absencia ovulácie a problémy s otehotnením,
 • problémy počas tehotenstva – predčasné kontrakcie, vyššie riziko potratu, špinenie,
 • nedostatočný vývin mliečnych žliaz a problémy s dojčením, 
 • nepravidelný menštruačný cyklus,
 • predmenštruačný syndróm,
 • silné menštruačné bolesti,
 • bolesti hlavy a migrény,
 • návaly horúčav,
 • zmeny nálad, depresie, 
 • akné,
 • znížený sexuálny apetít,
 • priberanie (najmä v oblasti brucha).

Odporúčame: Skutočný život žien, ktorý búra všetky stereotypy: Nefiltrovaná realita!

ako zvýšiť progesterón

Zdroj: Shutterstock®

Nadbytok progesterónu

Hoci je nedostatok progesterónu oveľa častejším problémom, zriedkavo sa môžu vyskytnúť ťažkosti aj s nadbytkom tohto hormónu. Nadmerné hladiny progesterónu sa pritom často objavujú najmä v dôsledku nadužívania výživových doplnkov a liekov s obsahom spomínaného hormónu. Riešením problému je teda hlavne eliminácia nadbytočného príjmu progesterónu. Na jeho dlhodobý nadbytok môže poukazovať únava, zmeny hmotnosti, úzkosti, nadúvanie i zadržiavanie vody v tele. 

Ako zvýšiť hladinu progesterónu?

Častejším problémom v súvislosti s dôležitým progesterónom je teda jeho nedostatok. Pri podozrení na jeho deficit, čiže pri výskyte vyššie spomínaných ťažkostí poukazujúcich na nízku hladinu daného hormónu, je vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Lekár môže zistiť hladiny progesterónu a ďalších hormónov z krvi a v prípade potreby odporučiť vhodnú liečbu. Hladiny progesterónu v ambulanciách sa často zisťujú najmä pri problémoch s otehotnením i menštruačným cyklom. 

Chýbajúci progesterón je možné do tela dopĺňať viacerými spôsobmi. Lekár sa môže s pacientkou dohodnúť na zahájení hormonálnej liečby, napríklad vo forme liekov či hormonálnych injekcií. Progesterón možno dopĺňať napríklad aj vaginálnymi čípkami či progesterónovými krémami. Dostupné sú tiež rôzne doplnky stravy s obsahom prírodného progesterónu z rastlinných zdrojov. Ich užívanie je vždy vhodné konzultovať s odborníkom. 

Okrem toho je možné správne hladiny progesterónu v tele prirodzene podporiť i nasledovne:

 • úprava stravy – zaradenie potravín podporujúcich produkciu progesterónu alebo s obsahom rastlinných alternatív progesterónu do jedálnička, napr. potraviny bohaté na proteíny (ryby, vajcia, strukoviny), sóju, orechy, olejnaté semená,  
 • dostatočný prísun živín – najmä vitamínu C, vlákniny, zinku, horčíka a vitamínu B6,
 • bylinky s priaznivým vplyvom na hormonálnu rovnováhu – napr. pupalka dvojročná, angelika čínska, benedikt lekársky,
 • dostatočný a pravidelný spánok,
 • eliminácia nadmerného stresu,
 • primeraná fyzická aktivita,
 • udržiavanie si zdravej telesnej hmotnosti.

Odporúčame: Návod, ako vyčistiť zanesené šperky: Toto ocení každá žena!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

01.01.2022 08:46

Zaujímavé informácie.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.02.2022 20:13

Ani som netušila že taký hormón máme v tele

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE