Rakovina močového mechúra – ktoré z prvotných prejavov neprehliadať?

Onkologické ochorenia patria v súčasnej dobe medzi najčastejšie príčiny smrti. Mnohé druhy zhubných nádorov sa vyskytujú čoraz častejšie, pričom ich rozvoj do značnej miery ovplyvňuje i náš životný štýl. K nádorovým ochoreniam s vyšším výskytom môžeme zaradiť i rakovinu močového mechúra. Zhubné nádory v močovom mechúre na seba môžu upozorniť rôznorodými príznakmi, ktoré by sme rozhodne nemali ignorovať. Čo všetko by sme o rakovine močového mechúra mali vedieť? Je možné nejak znížiť riziko rozvoja tejto zákernej choroby?

Zhubné nádory močového mechúra

Pojem rakovina močového mechúra zahŕňa celú skupinu onkologických ochorení postihujúcich močový mechúr človeka. Podobne ako pri iných typoch rakoviny, i v tomto prípade je ochorenie sprevádzané rastom abnormálnych buniek, a to spravidla vo výstelke močového mechúra. Tie sa postupom choroby môžu šíriť aj do okolitej svaloviny a orgánov. Najčastejším zhubným nádorom močového mechúra je takzvaný urotelový karcinóm, ktorý tvorí približne 90 % všetkých prípadov. Ostatné typy nádorov sú menej bežné až zriedkavé.

Najčastejšie typy nádorov močového mechúra:

 • urotelový karcinóm – nazývaný aj karcinóm z prechodových buniek, vzniká z buniek tvoriacich vnútornú výstelku močového mechúra (tzv. prechodový epitel alebo urotel),
 • skvamocelulárny karcinóm – vzniká z plochých buniek vnútornej epitelovej vrstvy močového mechúra, 
 • adenokarcinóm – vzniká z hlienotvorných buniek vnútornej epitelovej vrstvy močového mechúra, resp. má pôvod v bunkách žľazového epitelu.

Odporúčame: Nebezpečná žltá zimnica: Čo ochorenie spôsobuje a aké sú prejavy?

nádor na močovom mechúre

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príčiny a rizikové faktory rakoviny močového mechúra?

Podobne ako pri iných typoch rakoviny, ani pri rakovine močového mechúra nemožno hovoriť o presných príčinách vzniku tohto ochorenia. Známe sú skôr rizikové faktory, ktoré môžu zvyšovať riziko rozvoja nádoru v danej oblasti. Platí však, že rizikový faktor nie je sám o sebe priamou príčinou vzniku choroby. Aj u jedincov, u ktorých nie je prítomný v podstate žiaden rizikový faktor, sa rakovina môže rozvinúť. A platí to aj naopak, čiže u jedinca, u ktorého je prítomných hneď niekoľko rizikových faktorov, nikdy nemusí dôjsť k vzniku rakoviny. 

Jedným z najvýznamnejších a vedecky potvrdených rizikových faktorov je fajčenie. Pre fajčiarov predstavuje práve rakovina močového mechúra druhé najčastejšie riziko po rakovine pľúc. U fajčiarov je približne 4- až 7-krát vyššie riziko rozvoja daného onkologického ochorenia ako u nefajčiarov. U fajčiarov sú dokonca často zaznamenané zákernejšie formy choroby. Toto nádorové ochorenie sa pritom častejšie vyskytuje u mužov a v rámci bielej rasy. 

Medzi ďalšie možné rizikové faktory rakoviny močového mechúra patrí:

 • vyšší vek (nad 55 rokov, väčšina pacientov má nad 65 rokov),
 • vystavenie organizmu chemickým látkam (napr. benzénu, arzénu, aromatickým amínom, chemickým látkam využívaným pri výrobe textilu, gumy či kože a iným priemyselným karcinogénom),
 • predchádzajúca chemoterapia alebo rádioterapia,
 • genetická predispozícia a výskyt ochorenia v rodine,
 • opakované infekcie močového mechúra alebo močové kamene,
 • diabetes 2. typu.

Ako sa rakovina močového mechúra prejavuje?

Prvé štádiá rakoviny močového mechúra sú obvykle bezpríznakové. Postupne sa v dôsledku rozvoja choroby a rastu nádoru objavujú rôzne sprievodné ťažkosti. Rakovina močového mechúra je o to zákernejšia, pretože jej prejavy sa zvyknú podobať na prejavy zápalu či infekcie močových ciest. Ide najmä o rôzne problémy s močením. Jedným z prvých príznakov u veľkého percenta pacientov je prítomnosť krvi v moči. To sa dá často spozorovať ako červenkasté sfarbenie moču. 

Ďalšie skoré príznaky rakoviny močového mechúra:

 • opakované nutkanie na močenie,

 • neschopnosť úplne sa vymočiť,
 • pálenie alebo bolesť pri močení,
 • únik moču,
 • bolesť v postihnutej oblasti (ak nádor bráni odtoku moču a ten sa následne hromadí).

Neskoré príznaky rakoviny močového mechúra:

 • bolesti vyrážajúce do chrbta (zvyčajne do jednej strany),

 • bolesť kostí,

 • nadmerná únava,
 • anémia, 
 • strata telesnej váhy,
 • nechutenstvo,
 • opuchy chodidiel.

Odporúčame: Mnohopočetný myelóm: Ako sa prejavuje toto zhubné ochorenie krvi?

prejavy rakoviny močového mechúra

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika nádorov močového mechúra

Pri výskyte problémov s močením či pri spozorovaní krvi v moči je nevyhnutné konzultovať zdravotný stav s lekárom. Iba potrebnými vyšetreniami je možné odlíšiť menej závažný zápal močových ciest od vážneho onkologického ochorenia. Dôležité je klinické vyšetrenie, pri ktorom lekár sleduje prítomnosť jednotlivých príznakov u pacienta. Odhaliť prítomnosť nádoru vnútri močového mechúra alebo močovej rúry pomáha spravidla takzvaná cystoskopia, čo je endoskopická metóda, pri ktorom sa do močovej rúry zavádza tenká trubica s malou kamerou. 

Pri náleze abnormálneho útvaru môže lekár počas cystoskopie priamo odobrať vzorky tkaniva z útvaru pre ďalšie vyšetrenia, alebo niekedy i priamo odstrániť celý nádor. Odobraté vzorky sa následne posielajú na histopatologické vyšetrenie, ktoré môže pomôcť napríklad aj určiť typ nádoru. Okrem toho sa uplatňuje aj vyšetrenie moču či rádiologické vyšetrenie pre odhalenie postupu rakoviny do ďalších tkanív mimo močového mechúra, prípadne i ultrasonografia a ďalšie vyšetrenia. 

Aké sú možnosti liečby rakoviny močového mechúra?

Liečba závisí od viacerých faktorov, ako je štádium choroby, rozsah poškodenia mechúra, typ nádoru i celkový zdravotný stav pacienta. Obvykle sa zvykne v prvom rade uplatňovať chirurgické riešenie problému, a to buď odstránenie nádoru s okolitým tkanivom, vo vážnejších prípadoch odstránenie celého močového mechúra. Následne je možnosť vymodelovať pacientovi nový močový mechúr zo stien hrubého čreva.

Niekedy býva potrebné aj odstránenie okolitých štruktúr, ako sú lymfatické uzliny, u mužov prostata a u žien maternica a vaječníky. Okrem chirurgickej liečby sa uplatňuje chemoterapia a rádioterapia, prípadne aj imunoterapia. Prognózy nádorov močového mechúra závisia často od toho, v akom štádiu je ochorenie diagnostikované, ale aj od typu nádoru či priebehu liečby. Možnosti liečby pokročilej rakoviny močového mechúra sú značne obmedzené a miera prežívania je pomerne nízka. Prognózy bývajú často horšie u ženských pacientiek. 

Ako znížiť riziko rozvoja rakoviny močového mechúra?

Žiadne opatrenia nemôžu na sto percent zabezpečiť, že sa u jedinca nejaký druh rakoviny nerozvinie. Avšak platí, že prevencia nemá žiaden význam. Eliminovaním rizikových faktorov, ktoré sa dajú ovplyvniť, môžeme prispieť k zníženiu rizika rozvoja daného ochorenia. Prevencia rakoviny močového mechúra, pochopiteľne, zahŕňa v prvom rade nefajčenie, keďže práve cigarety sú významným potvrdeným rizikovým faktorom.

Taktiež je dôležité vyhýbať sa vyššie spomínaným toxickým látkam. V mnohých prípadoch však s nimi do kontaktu prichádzajú ľudia najmä v pracovnom prostredí (napr. v kožiarskom, chemickom, tlačiarenskom priemysle). Preto je nevyhnutné dodržiavať stanovené zásady bezpečnosti pri práci na pracovisku. K prevencii možno prispieť i zdravou a vyváženou stravou. 

Odporúčame: Ignorovať prejavy syfilisu sa nevypláca: Môže sa to skončiť zle

1 komentár
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

04.01.2022 07:18

Zaujímavé a dôležité informácie.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE