Kryštalizácia medu: Aká je pravda o tuhnutí medu a čo s tým?

Kryštalizácia medu je pomerne rozporuplný jav. Jedni hovoria, že je na „závadu“ a siahajú z princípu len po tekutom mede, iní vyslovene vyžadujú skryštalizovaný med, pretože tvrdia, že práve to je známka jeho kvality. Ako ste na tom vy? Radšej si kúpite tuhý med od včelára alebo si vystačíte aj s tým tekutým z bežného obchodného reťazca? Zaujímalo nás, ako to s tou kryštalizáciou vlastne je. Zostaňte s nami!

Je kryštalizácia a cukornatenie to isté?

Mnohí si kryštalizáciu (tuhnutie) medu spájajú so scukornatením tohto zdravého zlatého pokladu, ale je to skutočne tak? Je skryštalizovaný med naozaj zárukou jeho pravosti a kvality? Ešte predtým, než si zodpovieme na tieto otázky, je dobré si povedať, čo to tá kryštalizácia vlastne je. Každý včelár by vám vysvetlil, že ide o prirodzenú vlastnosť medu, nakoľko med je prakticky roztokom cukrov. Týka sa teda úplne všetkých druhov medu, či už je to kvetový, horský, lesný alebo repkový. Avšak to, v akej fáze med skryštalizuje, závisí od jeho pomeru fruktózy (ovocného cukru) a glukózy (hroznového cukru). Z toho už logicky vyplýva, že kryštalizácia a cukornatenie medu sú dva odlišné javy.

 

Zaujme ťa: Recept na domácu medovinu: Ako stvorená na jesenné zahriatie

ako rozpustiť med

Zdroj: Shutterstock®

Možno sme teraz sklamali všetky zástankyne hesla, že čím kvalitnejší med, tým viac cukru a čím viac cukru, tým rýchlejšia kryštalizácia. Ide však naozaj len o mýtus, pretože kryštalizácia medu nemá s jeho obsahom cukru vôbec nič spoločné. Teda v praxi to znamená, že čím viac glukózy med obsahuje, tým skryštalizuje rýchlejšie. Naopak, fruktóza (čuduj sa, svete) tento proces v mede spomaľuje. Z toho vyplýva, že najpomalšie kryštalizuje napríklad svetlý agátový med, v ktorom je najviac fruktózy a najrýchlejšie zase napríklad medovicový, lipový, kvetový a iné tmavé druhy medu.

ktorý med je najkvalitnejší

Zdroj: Shutterstock®

Ktorý med kryštalizuje najrýchlejšie?

Pomerne veľa glukózy a tým aj rýchlu kryštalizáciu môžete badať aj pri repkovom mede. Zato napríklad spomínaný agátový med vám začne kryštalizovať až po niekoľkých mesiacoch či dokonca rokoch. Pri kryštalizácii medu však hrá úlohu aj teplota miestnosti, v ktorej ho skladujete. V chlade vám začne med kryštalizovať skôr, ako v teple. A hoci s obľúbenou pomôckou – drevenou naberačkou medu – si v prípade jeho kryštalizácie asi neporadíte, je dobré vedieť, že kryštalizáciou sa med nijako neznehodnocuje.

Naozaj si vystačíte s lacným a vodavým medom?

Preto, ak máte na výber, nesiahajte za každú cenu len po tekutom mede, obzvlášť nie po tom z bežných obchodných reťazcov. Áno, možno je počas akcie neporovnateľne lacnejší, ľahšie sa pridáva do čaju, oveľa ľahšie a rýchlejšie sa v ňom rozpúšťa a tak ďalej. Lenže aj kvalitný med priamo od včelára, hoci aj tuhý tak, že by ste v ňom zlomili lyžičku, viete bez problémov opäť uviesť do tekutého stavu a to vo vodnom kúpeli. Stačí doň jednoducho položiť pohár s medom. Kým však nemusíte, tento úkon nerobte, pretože sa tým kvalita medu zbytočne znehodnocuje a med stráca svoje nutričné hodnoty (vitamín C, enzýmy, éterické látky). A keď už, snažte sa nepresiahnuť teplotu, pri ktorej budete med roztápať, cez hranicu 40 až 50 °C.

 

Bude sa ti páčiť: Tekvicový smoothie nápoj: Dopraj si zdravú tekvicu v tekutej forme!

stuhnutý med

Zdroj: Shutterstock®

Do tekutého stavu sa snažte priviesť len také množstvo medu, ktoré plánujete aktuálne spotrebovať. Ak však chcete mať záruku toho, že váš med zostane po celý čas tekutý alebo krémový, zaobstarajte si takzvaný pastovaný med. Vďaka svojej špeciálnej úprave nemôže skryštalizovať. Mimochodom, vedeli ste, že mnohé obchody postupne sťahujú z predaja skryštalizované medy, pretože si ich jednoducho nikto nekupuje? Čo poviete, milí priatelia, nie je načase to zmeniť?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.11.2018 07:52

Ide naozaj len o mýtus, kryštalizácia medu nemá s jeho obsahom cukru vôbec nič spoločné; dobrý článok!

Vaše meno:

Barbora Kubelková

Barbora Kubelková

26.11.2018 08:06

Vedela som, že je dobré keď je med stuhnutý, ale prečo som sa dozvedela až teraz. Veľmi dobrý článok :)

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

26.11.2018 09:02

zaujímavé

Vaše meno:

Ivana Šurániová

Ivana Šurániová

26.11.2018 19:33

vyborný clanok aspon viem ako to je

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

29.11.2018 21:59

Med používam doma iba v originálnom, surovom stave ako liek. Jednoducho, každý deň jednu lyžicu, samozrejme iba ten od včelára. Do pečenia postačí aj ten „umelý,“z obchodu, ktorý sa doťahuje na ten pravý jedine cenou, čo je pre včelára, ktorý celý život obetuje starostlivosti o včielky urážkou.

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

10.12.2018 13:17

Med je prospešný v každej podobe.

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

23.12.2018 19:29

najlepšie je kúpiť med od včelára

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.