Pociťujete únavu, máte oslabenú imunitu, zhoršenú pleť, matné vlasy, alebo ste v častom strese? V tom prípade vaše telo pravdepodobne postráda dôležitý vitamín C, respektíve kyselinu askorbovú. Ten si môžete zakúpiť v lekárni v podobe tabletiek, prášku či kapsulí, alebo ho tiež doplniť prostredníctvom prírodných zdrojov. Čo všetko by sme o vitamíne C mali vedieť?
Odporúčame: Najlepšie tipy a triky do domácnosti, ktoré musíš ihneď vyskúšať!
Ako nám vitamín C pomáha?
- zlepšuje hojenie rán a eliminuje tvorbu jaziev po operácii
- podporuje tvorbu kolagénu a zlepšuje tak kvalitu pleti aj vlasov
- lieči popáleniny a krvácajúce ďasná
- pomáha pri zápalových ochoreniach močových ciest
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi
- zabraňuje tvorbe rakovinotvorných látok
- pôsobí ako prirodzené preháňadlo
- mierni účinky alergénov
- znižuje tvorbu krvných zrazenín
- pôsobí liečebne aj preventívne pri nádche a vzniku rôznych bakteriálnych a vírusových ochorení
Vitamín C tiež mimo iného pomáha k lepšiemu vstrebávaniu železa a zlepšuje účinky niektorých liekov. Doporučený denný príjem pre dospelú osobu je 60 mg, v tehotenstve a pri dojčení 80 – 120 mg. Staršie osoby, ale tiež fajčiari, potrebujú príjem vitamínu C ešte zvýšiť. Len vyfajčenie jednej cigarety dokáže znehodnotiť 25 až 150 mg vitamínu C. Predávkovanie vitamínom C nie je bežné. Pri nadmernom množstve kyseliny askorbovej môže dôjsť k vedľajším príznakom, ako napríklad hnačka, kožné vyrážky či časté močenie.
Odporúčame prečítať: Recepty na ovocné dezerty
Čo ohrozuje vitamín C?
Kyselinu askorbovú v tele ničíte fajčením, pri príprave zdravých jedál zas dlhým varením, vriacou vodou či vysokou teplotou. Vitamínu C v podobe liekov neprospieva ani svetlo či kyslík.
Vitamín C na jedálnom lístku
Jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu C sú plody šípiek. Na kyselinu askorbovú sú mimoriadne bohaté tiež brusnice, maliny, jahody a ostatné bobuľovité ovocie. Vo vašom jedálničku by určite nemali chýbať ani citrusové plody, najmä citróny, pomaranče či grapefruity. Zo zeleniny sa zamerajte na obyčajné aj sladké zemiaky, brokolicu, paradajky, papriku, cibuľu, kel a hlavne zelenú listovú zeleninu.
Aby ste vitamín C dostali do svojho tela, konzumujte vyššie spomenuté potraviny v ich surovej podobe, napríklad ako šťavy, zdravé kokteily či čerstvé šaláty, prípadne vyskúšajte varenie na pare, pri ktorom sa zachováva čo najviac vitamínov. Človek si ako jeden z mála tvorov vitamín C nedokáže v tele vytvoriť sám, aj preto by ste jeho pravidelné užívanie rozhodne nemali zanedbať.
Pozri aj: Poznáš mačací pazúr? Objav účinky tejto posvätnej amazonskej rastliny!