Tvaroh je výživná potravina, ktorá by mala byť súčasťou každého zdravého jedálnička.
Má jednu veľkú výhodu, a to variabilitu pri konzumácii. Tvaroh si totiž môžete dopriať samotný, nasladko i slano, s celozrnným chlebom na raňajky, či s cestovinami na obed alebo večeru. Navyše je plný bielkovín a zasýti vás na dlhú dobu.
V článku vám prezradíme všetky skvelé účinky tohto mliečneho produktu. Rovnako prinášame postup, ako si jednoducho pripraviť zdravý, a najmä chutný domáci tvaroh!
Ako tvaroh vzniká?
Tvaroh je mliečny výrobok zvyčajne bielej farby, tuhšej konzistencie a smotanovej chuti. Pripravuje sa z tepelne upraveného kravského mlieka. Pri výrobe dochádza k zrážaniu mliečnej bielkoviny zvanej kazeín. Táto látka tvorí približne 80 percent zo všetkých bielkovín v kravskom mlieku. Konkrétny spôsob spracovania mlieka následne určuje rozličnú konzistenciu tvarohu. V obchodoch môžeme nájsť hrudkový či mäkký, ľahko roztierateľný tvaroh. Tento produkt je ďalej charakterizovaný aj množstvom sušiny a množstvom tuku v sušine. Vyberať si môžeme napríklad medzi tučnými, nízkotučnými, odtučnenými a inými tvarohmi.
V rámci jedálnička je možné túto potravinu podávať na množstvo spôsobov. Skvelo sa hodí k zelenine, najmä k uhorkám, reďkovke či paprike. Rovnako sa dá použiť v kombinácii s ovocím, napríklad hruškami, jahodami i jablkami. Taktiež je perfektnou ingredienciou do koláčov a nátierok. Na svoje si jednoducho prídu milovníci sladkého i slaného. Nezabúdajte tvaroh skladovať pri teplote do 8 °C.
Pozri aj: Obľubuješ pikantné jedlá? Zisti, čo to napovedá o tvojej osobnosti!
Takto vplýva na naše telo
Tvaroh je plnohodnotnou potravinou, ktorá dokáže telu veľa ponúknuť. Zasýti na dlhú dobu, no pritom je pre zdravého človeka ľahko stráviteľný. Je zdrojom bielkovín, tukov aj sacharidov. Z minerálnych látok a stopových prvkov v sebe ukrýva hlavne vápnik, draslík, železo, horčík, selén či zinok. Rovnako sa v ňom nachádza vitamín A aj E, kyselina listová a pantoténová, cholín, betakarotén a množstvo ďalších potrebných látok. Je veľmi vhodnou potravinou pre športovcov a aktívnych ľudí, pri diétach aj ako súčasť zdravého životného štýlu.
Tvaroh podporuje trávenie a metabolizmus, zabezpečuje pravidelnú stolicu a obnovuje črevnú mikroflóru. Napomáha znižovať vysoký krvný tlak a cholesterol. Tento mliečny výrobok taktiež pozitívne ovplyvňuje stavbu a regeneráciu svalov. Výborný je na odkyslenie organizmu, pretože upravuje pH v tele. Taktiež zlepšuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva a podporuje ich pevnosť. Blahodarný vplyv má na pokožku, nechty a vlasy. Tvaroh je tiež nápomocný pri zlepšovaní koncentrácie a kvality spánku, eliminovaní stresu a celkovom upokojení nervového systému.
Čo tak si vyrobiť vlastný?
Mohlo by sa zdať, že pripraviť si tvaroh doma v kuchyni je určite náročné, no opak je pravdou. Na približne 500 až 600 gramov tejto mliečnej pochúťky vám postačia asi 4 litre mlieka. Na prípravu domáceho tvarohu je ideálne zvoliť napríklad plnotučné kravské mlieko. To však musíte najprv nechať skysnúť. Štyri litre mlieka, pokojne však aj viac, nalejte do hrnca a nechajte pri izbovej teplote kysnúť aspoň tri dni. Ak začne pripomínať kefír, je čas z neho pripraviť tvaroh.
Mlieko v hrnci dajte variť na mierny oheň. Dávajte pozor, aby nevrelo. Najlepšie je ho udržovať pri teplote 65 až 75 °C a z času na čas premiešavať. Na spodku sa postupne začnú robiť hrudky. Ak spozorujete na povrchu mlieka žltkastú tekutinu, čiže srvátku, môžete začať hrudky tvarohu cediť cez sitko. Dobre ich postláčajte, aby sa z nich oddelilo čo najviac tekutiny. Tvaroh nezabudnite uskladniť v chladničke. Naservírovať si ho už môžete podľa chuti.
Zaujme ťa: Vetranie a čistenie kúpeľne - prečo je dôležité? O tomto ti nik nepovie!