Druhy včelieho medu môžeme určiť podľa zdroja, prostredia, rodu včiel, ako aj spôsobu spracovania. Že med ako taký pochádza z nektáru kvetov, zbieraného včelami, to všetci dobre vieme. Ale to je častokrát to jediné, čo nám je o mede známe. A to je škoda. Pretože toto tekuté zlato si zaslúži našu pozornosť pre jeho nenahraditeľné účinky a veľké množstvo spôsobov využitia pre zdravie aj krásu. Med teda nemusí byť len sladidlom do čaju, a to najmä v tomto chrípkovom období. Hoci sa na jednej strane považuje za pomerne častý alergén, vie byť aj jedinečným liečivom, ktoré navyše chutí naozaj výborne.
Aké účinky majú jednotlivé druhy medu?
- Agátový med: Odporúča sa pri zmiernení tráviacich ťažkostí. Má krásnu číru farbu a pomaly kryštalizuje, čo je veľkou výhodou.
- Vŕbový med: Tlmí horúčku a má blahodarné účinky pre ľudí s vysokým krvným tlakom.
- Med z ihličnanov: Je ako stvorený pre ľudí, vykonávajúcich ťažkú fyzickú prácu.
- Lipový med: Má skvelé účinky pri prechladnutí, bolesti hrdla a horúčke.
- Levanduľový med: Má výrazné upokojujúce účinky a pomáha aj pri plynatosti, či menštruačných kŕčoch. Bojuje proti depresiám a nahromadenému stresu. Nie je ale vhodný pre epileptikov, diabetikov a tehotné ženy.
- Slnečnicový med: Pre jeho horkú chuť sa odporúča do čaju alebo pečenia.
- Repkový med: Úspešne sa ním liečia žalúdočné a dvanástnikové vredy, a ide o jeden z prvých medov v sezóne. Zvykne rýchlo kryštalizovať kvôli vysokému obsahu glukózy.
- Zmiešaný kvetový med: Jeho zloženie môže byť rôzne.
- Ovocný med: Ide o ovocie konzervované v agátovom mede.
- Propolisový med: Je dokonalým liekom pri ochorení horných dýchacích ciest.
Neprehliadni: Umelé nechty môžu vážne ohroziť tvoje zdravie: Rozmysli si ich aplikáciu!
Tým sa však zoznam druhov medu ani zďaleka nekončí. Poznáme aj med z facélie, jedlých gaštanov alebo zo Solidago. Zaujímavé je, že napríklad med z facélie má príjemnú vanilkovú chuť. Med z jedlých gaštanov má zase vynikajúce výsledky pri liečbe anémie a únavy, ako aj pri strate chuti do jedla. Na trhu je dostupný aj medovicový med so zelenkastým odtieňom, ďalej plástový, orechový, tekvicový či zmiešaný jadierkový med. Každý z nich má svoje jedinečné účinky a stojí za to ich vyskúšať všetky.
Pozri aj: Varená alebo surová zelenina – ktorej by si mala dať prednosť?
Najviac medu, približne 70%, sa u nás vyprodukuje z toho kvetového. Odporúča sa predovšetkým deťom a ľuďom po ťažkých operáciách. Ide o nektár pozbieraný včelami z ovocných stromov a lúk. Existuje však aj takzvaný surový med, ktorý neprešiel točením a čírením, teda nachádza sa ešte v plástoch včiel. V zásade platí, že med je zmes cukru, vody a iných zložiek. Obsahuje aj vitamíny, minerálne látky alebo peľ. V obchodoch viete naraziť aj na falošný med, väčšinou cenovo výhodný, avšak obsahujúci farbivá a esencie, nie veľmi prospešné vášmu zdraviu.
Lyžička medu denne ako skvelý životabudič
Zrejme ste sa už stretli aj s pojmom pastovaný med. Je to kvetový med, vymiešaný špecifickým postupom, ktorým získa trvácnu konzistenciu, a preto je vhodný na natieranie na pečivo. Vášniví včelári tvrdia, že lyžička medu denne vás udrží v skvelej kondícii. O dôvod viac siahnuť po kvalitnom mede. A ten spoznáte tak, že je hustý a jeho obsah vody je minimálne pod 18%. Ak sa stretnete so sirupovým medom, majte na pamäti, že nejde o med z nektáru alebo medovice. Jeho základom je včelársky bylinný sirup, ktorým sa kŕmi včelstvo.
Zaujme ťa: Prečo piť mrkvovú šťavu? Tvoje zdravie a krása sa ti poďakujú!
Potravinový kódex určuje, že každý med, predávaný na Slovensku, musí byť zreteľne označený popisným údajom, množstvom bez obalu, miestom pôvodu a dátumom trvanlivosti. Na etikete musí byť aj ochranná známka a obchodná značka. Už starí Egypťania sa intenzívne liečili práve medom. Odporúča sa užívať ho preventívne, ale skvelé výsledky dosahuje pri liečbe dýchacích ciest a trávenia, posilňuje srdce a urýchľuje hojenie rán. Skladovať by ste ho mali pri teplote 4 až 14°C, pri nižšej teplote mierne stuhne.
Ak vám med scukornatel, rozhodne to nie je na závadu. V prípade, že ho predsa len potrebujete dostať späť do tekutého stavu, odporúča sa jeho zahriatie vo vodnom kúpeli, maximálne však pri teplote 44°C. Med je často využívaný aj v kozmetike, napríklad ako prvá pomoc pri popraskaných perách. Zároveň úžasne vyhladzuje vrásky, čo vo veľkom využívala aj chýrna Kleopatra.
Odporúčame: Ketónová diéta: Schudneš vďaka nej za pár dní!
Dostali ste chuť na niečo medové, ale teplá medovina ani čaj s medom to nie sú? A čo tak pripraviť si výborný kačací steak s medom a jablkami?
Budete potrebovať:
- kačacie rezne s kožou
- dve jablká
- 100 g medu
- 1 dcl červeného vína
- 1 PL vínneho octu
- mleté biele korenie, soľ
Kačacie prsia umyte a očistite, ale nezbavujte ich kože. Med zmiešajte s vínom a do tejto zmesi naložte osolené a okorenené kačacie rezne, minimálne na dvanásť hodín. Následne mäso vyberte z marinády, tú zvarte na polovicu množstva, pridajte olúpané jablká nakrájané na mesiačiky a desať minút duste. Pridajte vínny ocot, osoľte a odstavte. Kačacie steaky opekajte najprv zo strany s kožou, potom otočte. Servírujte ich obložené jablkami a preliate marinádou. Dobrú (medovú) chuť!