Vaječný bielok na pleť aj vlasy: Ako dokáže byť prospešný?

O tom, že o krásu pokožky či vlasov sa dá starať aj prostredníctvom bežných domácich (väčšinou kuchynských) ingrediencií, ste sa mohli u nás dočítať už vo viacerých článkoch. V nasledujúcich riadkoch sa rovnako dočítate o skvelých domácich skrášľovačoch v podobe masiek, ktoré si jednoducho vyrobíte z dostupných surovín, pričom hlavnou hviezdou bude v tomto prípade vaječný bielok. Jeho upokojujúce, čistiace aj vyhladzujúce účinky sa určite oplatí overiť na vlastnej koži, a to do slova a do písmena.

 

Masky na upokojenie aj vyhladenie pleti

Pokiaľ je vaša pleť v tomto ročnom období podráždená a prejavuje sa aj začervenaním, bude pre ňu bielkovo-zemiaková maska úplne ideálnou voľbou. Okrem toho pleť nielen upokojí, ale aj trošku vyliftinguje a dokonca zabojuje proti nadbytočnej mastnote. Potrebujete len bielok z väčšieho vajíčka a kúsok najemnučko nastrúhaného zemiaku. Bielok si vyšľaháte do miernej peny a až potom primiešate cca lyžičku nastrúhaného zemiaku. Masku aplikujte na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť zhruba 15 minút. Potom ju stačí spláchnuť teplou vodou.

Vyhladzujúci efekt vaječného bielka môžete skúsiť aj bez ďalších pridaných ingrediencií. Stačí si ho na pleť aplikovať v mierne vyšľahanej podobe, pričom sa ho nebojte naniesť taktiež pod oči. Budete ohromené z toho, ako zaúčinkuje na jemné vrásky, ale pomôže aj s unaveným a napuchnutým očným okolím. Masku nechajte pôsobiť, kým nezaschne a následne opláchnite teplou vodou.

Pozri tiež: Recepty na domáci peeling na tvár: Dopraj pleti očistu bez chémie!

bielok na tvár

Zdroj: Shutterstock®

3 TOP masky na problematickú pleť z vaječného bielka

Pre viac mastnú  pleť je vhodná maska, ktorá má rovnaké východisko ako vyššie spomínané masky, a teda mierne našľahaný bielok, do ktorého si zas treba primiešať kúsok jemne nastrúhanej mrkvy. Doba pôsobenia je okolo 15 minút a potom sa z tváre oplachuje.

Ak potrebujete zabojovať proti upchatým pórom, teda nevzhľadným čiernym bodkám, skúste aj pomerne nenáročnú zlupovaciu masku, na ktorú vám postačia papierové obrúsky/vreckovky a bielok. Papierové obrúsky si môžete uspôsobiť napríklad na prúžky, ktoré použijete len na problematickú časť tváre, a tou býva často nos a jeho oblasť. Použiť sa dá, samozrejme, na celú tvár. Stačí len mierne našľahať bielok, aplikovať na tvár a v zápätí pritlačiť pripravenými papierovými vreckovkami. Počkajte cca 20 – 30 minút a potom masku zlúpnite. Následne už treba tvár len dočistiť od zvyškov masky a aplikovať bežnú starostlivosť v podobe krému.

Na stiahnutie rozšírených pórov a celkové prejasnenie pleti zase zafunguje maska, ktorú si vyrobíte z vaječného bielka, lyžice pomarančovej šťavy a polovice čajovej lyžičky kurkumy v prášku. Všetky ingrediencie treba rozmiešať a aplikovať na vyčistenú tvár. Pozor, treba počítať s tým, že kurkuma zanecháva na textíliách žlté stopy. Nechajte pôsobiť 15 minút a zmyte teplou vodou.

príprava masky z bielka

Zdroj: Shutterstock®

Bielok na mastné i poškodené vlasy

Vajíčko je celkovo obľúbenou ingredienciou v domácich maskách na vlasy, avšak konkrétne bielku sa potešia najmä tie rýchlejšie sa mastiace. V závislosti od dĺžky vlasov použite bielko z jedného alebo dvoch vajec a primiešajte doň 2 – 3 kvapky citrónovej šťavy. Voliteľnými ingredienciami sú tiež med a olivový olej. Zmes vymiešajte tak, aby sa až spenila a potom naneste nielen na vlasy, ale aj na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 15 – 20 minút a následne umyte šampónom.

bielok na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Poškodené vlasy vzpružíte maskou, v ktorej má zastúpenie: bielok, 2 – 3 lyžice kokosového oleja, lyžica medu a čajová lyžička rumu. Dobre vymiešanú zmes z týchto ingrediencií naneste hlavne do dĺžky vlasov a na ich poškodené konce. Pôsobiť by ste ju mali nechať dlho, pokojne aj hodinu a viac. Potom stačí len umyť jemným šampónom.

Veríme, že si z uvedených domácich masiek na pleť i vlasy vyberiete tú svoju a využijete naplno skrášľujúce benefity, ktoré dokáže poskytnúť taká v podstate obyčajná kuchynská ingrediencia, akou je vaječný bielok.

Neprehliadni: Už si skúsila menštruačné nohavičky? Sú práve pre teba tou najlepšou voľbou?

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.11.2019 07:33

Na vlasy ho používali už naše babičky, jeho účinky sa určite oplatí overiť na vlastnej koži.

Vaše meno:

Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

25.11.2019 18:10

Kedysi som si robievala masky a zábaly z domácich surovín, ale už nie. Dávam prednosť tým z obchodu.

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

05.12.2019 12:58

cenné rady, určite vyskúšam

Vaše meno:

Anna Tlachova

Anna Tlachova

09.12.2019 20:26

Zaujímavé

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.12.2019 20:01

Rada vyskúšam

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

04.05.2020 22:29

Super článoček, určite vyskúšam.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE