Mastná pleť – si jej majiteľkou? Nauč sa, ako sa o ňu správne postarať

Pre správnu starostlivosť o pleť, ktorej výsledkom bude zdravá a krásna pokožka tváre, je nevyhnutné poznať svoj typ pleti, ako aj jej aktuálny stav. Len ak máme túto vedomosť, vieme vhodne zvoliť prípravky aj postupy pri ošetrovaní pleti. Produkty nevhodne zvolené s ohľadom na konkrétny typ pleti môžu napáchať viac škôd, ako by sme si mohli myslieť. 

Medzi základné typy pleti patrí normálna, mastná, zmiešaná a suchá pleť. Vplyv na to, aký typ pleti máme, má prevažne genetika, no jej aktuálny stav sa môže meniť vplyvom rôznorodých vnútorných aj vonkajších faktorov, medzi ktoré patrí i vek, zdravotný stav, jedálniček či ročné obdobie. 

V článku sa bližšie pozrieme na mastný typ pleti. Myslíte si, že je to ten váš? Prezradíme vám, aké sú hlavné znaky mastnej pleti, ako sa o ňu správne starať a aj to, čo tomuto typu pleti škodí. 

Aké znaky má mastná pleť?

Mastná pleť je charakteristická nadmernou tvorbou mazu. Za normálnych okolností tvoria mazové žľazy kožný maz, ktorý má pokožku primerane premastiť a ochrániť pred vysúšaním, ako aj pred prienikom patogénov a cudzorodých látok. 

Ak sú však mazové žľazy nadmerne činné, tvoria výrazný ochranný film po celej tvári, čo sa prejaví nadmerným neprirodzeným leskom. Nadmerná aktivita mazových žliaz pritom môže byť zapríčinená rôznymi vnútornými a vonkajšími faktormi, rolu môže zohrávať genetika a okrem nej aj hormonálne zmeny, veľmi teplé počasie, stres alebo nadmerné nešetrné čistenie pleti. 

Ruka v ruke s nadmernou tvorbou mazu sa následne objavujú ďalšie problémy typické pre mastný typ pleti, ktoré môžu mať rôznu intenzitu. Ide napríklad o rozšírené póry, ktoré bývajú náchylné k upchávaniu. 

Vo všeobecnosti možno pozorovať pri mastnej pleti nasledujúce príznaky:

 • má hrubú textúru,
 • nadmerne sa leskne na viacerých častiach tváre,
 • mastnota sa objavuje už krátko po očistení,
 • póry sú viditeľnejšie, a to hlavne okolo nosa a na brade,
 • objavujú sa čierne bodky (hlavne na nose) a rôzne pupienky. 

Odporúčame: Antioxidant cysteamín – neznámy, no jeho účinky ťa presvedčia, že stojí za to

Aké problémy ešte môžu trápiť mastnú pleť?

Mastná pleť vie svojho majiteľa skutočne potrápiť. Tento typ pleti má najväčší predpoklad k vzniku problematickej alebo až aknóznej pleti. Nadmerne premastená pleť sa horšie čistí, čo vedie k upchávaniu pórov, vzniku vyrážok, dokonca i zapálených ložísk až ťažkého akné. Aktuálny stav mastnej pleti sa zhoršuje obvykle v puberte a pri hormonálnych zmenách (napr. v tehotenstve).

Zvyšujúcim sa vekom sa však nadmerná aktivita mazových žliaz obvykle znižuje. K problémom, ktoré vychádzajú z mastného typu pleti, môžeme priradiť aj horšiu aplikáciu a výdrž make-upu. Bez fixačných prípravkov sa tvár po aplikácii krycieho krému rýchlo leskne a produkt sa z nej stráca.

Mastná pleť však má aj isté benefity. Je menej náchylná k strate vlahy a následne aj elasticity a pružnosti. Tento typ pleti, takpovediac, lepšie odoláva starnutiu. Vrásky sa na mastnej pleti objavujú obvykle neskoršie. 

Mám mastnú pleť?

Mastnejší typ pleti sa o niečo častejšie vyskytuje u mužov, no, samozrejme, nie je to pravidlom. Zdá sa vám, že tento typ pleti sa týka aj vás? Môžete si urobiť jednoduchý domáci test. Očistite si tvár prípravkom bez obsahu alkoholu a počkajte jednu hodinu.

Ak sa po hodine, alebo aj skôr, objavuje po celej tvári nadmerný lesk, všade je prítomný nepríjemný pocit mastnoty a nikde sa neobjavujú normálne alebo suchšie miesta, pravdepodobne máte skutočne mastný typ pleti. 

Zásady starostlivosti o mastnú pleť

Mastný typ pleti potrebuje správne nastavenú starostlivosť, ktorá si poradí s nadmernou tvorbou kožného mazu a eliminuje nadmerný lesk a pocity mastnoty na pleti. Mastná pleť potrebuje dôkladné hĺbkové čistenie, ktoré ale musí byť zároveň šetrné. Nešetrné a nadmerné čistenie môže stav pleti ešte zhoršiť. 

Súčasťou čistenia by mala byť aj exfoliácia, čiže zbavenie pokožky odumretých kožných buniek, ktoré môžu spôsobovať upchávanie. Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu a okrem toho aj zmatnenie pre zníženie lesku

Desatoro pre správnu starostlivosť o mastnú pleť:

 1. Na starostlivosť o mastnú pleť je dôležité používať prípravky priamo určené pre mastný typ pleti. Vysušujúce prípravky nie sú vhodné, nadmerné vysušovanie môže paradoxne tvorbu mazu ešte viac zvyšovať. Vhodné sú prípravky s prečisťujúcimi, protizápalovými a zmatňujúcimi zložkami. 
 2. Na odličovanie a čistenie mastnej pleti (2x denne) používajte kvalitné čistiace gély alebo peny
 3. Pri čistení sú dobrým pomocníkom aj prírodné čistiace hubky alebo elektrické čistiace kefky, ktoré zabezpečujú ešte dôkladnejšie prečistenie pokožky do hlbších vrstiev. 
 4. Na dočistenie pleti a vyrovnanie pH sa odporúča použiť pleťovú vodu alebo tonikum. Opäť sú vhodné prípravky s obsahom zložiek, ktoré majú protizápalové alebo zmatňujúce účinky. Nevhodné sú prípravky s vysokým obsahom alkoholu. 
 5. Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu prostredníctvom denného a nočného krému. Voľte prípravky na mastný typ pleti s ľahkou konzistenciou, ktoré sa rýchlo vstrebú a pleť nezaťažia. Mali by byť nekomedogénne, teda neupchávajúce póry. 
 6. Na hydratáciu aj výživu pleti sú vhodné ľahké séra s gélovou konzistenciou, ktoré sa opäť rýchlo a ľahko vstrebú. 
 7. Ani pri starostlivosti o mastnú pleť nezabúdajte na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré kožné bunky poškodzuje a zapríčiňuje ich predčasné starnutie. Voľte krém s vysokou SPF ochranou. 
 8. Pravidelne, cca 1 až 2 razy týždenne, doprajte pleti aj masku. Skvelou voľbou sú čistiace pleťové masky alebo masky s jemnými exfoliačnými či zmatňujúcimi vlastnosťami. Skvelé sú zlupovacie masky. Vhodné je ich striedať aj hydratačnými a vyživujúcimi maskami. 
 9. Podobne 1 až 2 razy týždenne doprajte pleti exfoliáciu vhodným peelingom. Nadmerne sa mastiaca pleť obvykle zvládne aj peelingy s hrubšími časticami, prípadne domáce chemické alebo enzymatické peelingy. Pri exfoliácii nikdy na pokožku príliš netlačte a nedráždite ju silným obrusovaním. Silná exfoliácia sa neodporúča pri aknóznej zapálenej pleti. 
 10. V prípade, že chcete použiť make-up, respektíve krycí krém, pri mastnej pleti sa odporúčajú opäť prípravky s ľahkou textúrou, nie ťažké make-upy na olejovej báze. Vhodné sú napríklad ľahké BB krémy. Dobrým pomocníkom sú podkladové bázy, sypké púdre a fixačné spreje, ktoré predĺžia dobrý stav make-upu. 

Odporúčame: ​Kozmetika pod lupou – vieš, čo znamenajú rôzne symboly na obaloch produktov?

starostlivosť o mastnú pleť

Zdroj: Depositphotos

Ktoré zložky v kozmetike pomôžu mastnej pleti?

Pri starostlivosti o mastnú pleť uprednostňujeme zložky v kozmetických produktoch, ktoré sú prečisťujúce, prípadne majú podľa potreby aj protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Veľmi nápomocné sú látky, ktoré tlmia nadmernú činnosť mazových žliaz a pomáhajú držať tvorbu mazu pod kontrolou. Ak máte mastnú pleť, v kozmetických produktoch môžete vyhľadávať napríklad tieto látky:

 • AHA a PHA kyseliny – pleť zbavujú odumretých buniek kože, sťahujú a redukujú veľkosť pórov, zlepšujú vzhľad drobných jaziev či stôp po akné, znižujú nadbytočný maz, PHA pôsobia protizápalovo,
 • kyselina salicylová – patrí medzi BHA kyseliny, je výborná pre mastnú, aknóznu a problematickú pleť, hĺbkovo prečisťuje pleť a póry, eliminuje nadbytočný kožný maz, pomáha predchádzať čiernym bodkám i vyrážkam, pôsobí antibakteriálne a protizápalovo,

 • niacínamid – má regeneračné, upokojujúce a regulačné účinky, zužuje rozšírené póry, pôsobí protizápalovo, zjednocuje tón pleti, reguluje tvorbu mazu,

 • zinok – je antibakteriálny, tlmí zápaly, potláča zvýšenú produkciu mazových žliaz, 

 • retinoidy – upravia činnosť mazových žliaz, zjemňujú pleť, zmenšujú póry a znižujú výskyt akné,

 • íly (zelený, ružový) a aktívne uhlie – napríklad v pleťových maskách, hĺbkovo prečisťujú pleť, redukujú nadmerný maz, eliminujú čierne bodky, 

 • bylinné extrakty z Aloe vera, zeleného čaju, čajovníka – majú výborné protizápalové, upokojujúce a hojivé vlastnosti, 

 • kyselina hyalurónová – každá pleť potrebuje hydratáciu a práve kyselina hyalurónová je jednou z najlepších hydratačných zložiek v kozmetike. 

Čo škodí mastnej pleti?

Aktuálny stav mastnej pleti môže zhoršovať obrovské množstvo vnútorných a vonkajších činiteľov, ktoré môžu viesť k ešte väčšej tvorbe mazu, upchávaniu pórov, tvorbe zapálených miest na pokožke a ďalším problémom. Mastnej pleti môže škodiť napríklad:

 • nedostatočné čistenie pleti,
 • príliš časté, nadmerné a nešetrné čistenie pleti,
 • nadmerné vysušovanie pleti prípravkami (vysušujúce mydlá, toniká s alkoholom) – agresívne zbavovanie mazu pokožke nepomôže, práve naopak, pleť sa môže brániť produkovaním ešte väčšieho množstva mazu,
 • vytláčanie vyrážok, 
 • používanie drsných peelingov pri zapálených vyrážkach a akné,
 • príliš mastné a hutné krémy,
 • komedogénne prípravky (napríklad make-upy) upchávajúce póry,
 • nedostatok hydratácie – to, že je pleť mastná, neznamená, že nepotrebuje krém, každá pleť bez ohľadu na jej typ potrebuje hydratáciu, 
 • nadmerné slnenie,
 • mastné a korenené jedlá, sladkosti, pokrmy s vysokým obsahom transmastných kyselín,
 • cigarety a alkohol.
1 komentár
Katarína Konečná

Katarína Konečná

18.07.2023 08:57

V mladosti som mala veľké problémy s mastnou pleťou a kozmetička ma utešovala, že keď budem staršia tak nebudem mať problémy s vráskami a je to pravda, už nemám mastnú pleť a nemám ani vrásky :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE