Antibiotiká: Tieto chyby pri ich užívaní nikdy nerob!

Asi každému z nás sa z času na čas stane, že nás zhoršený zdravotný stav privedie k užívaniu antibiotík.

 

Tieto lieky predpisované lekármi dokážu človeku zvyčajne rýchlo pomôcť, no pri ich užívaní musíme byť obozretní. Mali by sme byť informovaní o tom, ako v našom tele pracujú alebo ako ich správne užívať.

 

V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo všetko by ste o týchto najčastejšie predpisovaných liekoch mali vedieť a akým chybám sa pri ich užívaní vyhýbať!

 

Čo sú to antibiotiká?

Antibiotiká sú látky ničiace mikroorganizmy. Práve vďaka tejto vlastnosti sú používané ako liečivo pri infekčných chorobách, ktoré majú hlavne bakteriálny pôvod. S antibiotikami sa spája jedno veľmi známe meno, a to Alexander Fleming. Ten v roku 1928 z plesni penicillium notatum získal penicilín. Ide o prvé antibiotikum, ktoré sa začalo používať aj v medicíne. V súčasnosti je známych niečo cez 6000 látok, ktoré majú antibiotické vlastnosti.

 

V medicíne však našlo uplatnenie len okolo 70 z nich. Niektoré známe antibiotiká majú totiž výrazne nežiaduce účinky, alebo sú toxické. Tieto látky s antibiotickým účinkom pôsobia primárne proti baktériám. Niekedy zaberajú i na huby či parazitické prvoky. Antibiotiká dokážu na mikroorganizmy vplývať viacerými spôsobmi. Buď ich rovno usmrcujú, alebo sú schopné zastaviť ich rast.

 

Zaujme ťa: Ešte si jej nepodľahla? Ukážeme ti, ako sa nosí baretka!

konzultácia s lekárom

Zdroj: Shutterstock®

Dodržujte pokyny lekára

Predaj antibiotík je u nás viazaný lekárskym predpisom. Pri ich užívaní je vždy dôležité dodržiavať presné pokyny lekára. Množstvo podstatných údajov však nájdete ani v príbalovom letáčiku. Dĺžka a frekvencia užívania antibiotík závisí od viacerých faktorov, preto opäť platí, že je potrebné počúvať lekára. Tento druh liekov sa zvyčajne berie v osemhodinových, dvanásťhodinových či dvadsaťštyrihodinových intervaloch. To znamená, že niektoré antibiotiká sa užívajú dvakrát či trikrát denne, pri iných stačí jedna tableta počas dňa.

 

Antibiotiká je potrebné zapiť tekutinou, najlepšie vodou alebo čajom. Mlieko aj rôzne druhy ovocných džúsov môžu znižovať ich účinok. Rovnako je vhodné vzdať sa pri liečbe alkoholu, ktorý ovplyvňuje látkovú premenu. Okrem nižšej účinnosti antibiotík v tele dochádza aj k spomaleniu odbúravania alkoholu z krvi. Otázku, či užívať tieto lieky nalačno alebo po jedle za vás znova vyrieši lekár či lekárnik. Platí, že niektoré antibiotiká pôsobia lepšie na prázdny žalúdok, iné potrebujú napríklad tuk z potravy.

užívanie antibiotík

Zdroj: Shutterstock®

Tieto chyby nerobte!

Množstvo ľudí sa pri užívaní antibiotík dopúšťa viacerých chýb. Ide napríklad o svojvoľné nasadenie antibiotík. Hoci sú tieto lieky na lekársky predpis, mnohým zostávajú doma nepoužité balenia. Veľakrát sa stáva, že pri ďalšej chorobe sa ľudia rozhodnú zostatkové antibiotiká dobrať. K takejto situácii by nikdy nemalo dôjsť. Iba lekár vie posúdiť potrebu užívania antibiotík a zvoliť pri liečbe tie najvhodnejšie. S tým hneď súvisí druhá chyba, ktorú chorí často robia. Za normálnych okolností by sa nemalo stávať, že vám zostanú doma antibiotiká. Tento druh liekov je totiž potrebné doužívať do poslednej tablety.

 

To, že prejavy ochorenia ustupujú, neznamená, že baktérie sa už v tele nenachádzajú. Taktiež nie je vhodné zväčšovať intervaly medzi užitím jednotlivých dávok. V tele je počas liečby potrebná minimálna hladina účinnej látky. Ak si na užitie tabletky spomeniete neskoro, zoberte si ju čo najskôr. Nikdy však nesiahajte po dvojitej dávke. Hladina účinnej látky by totiž v krvi prudko stúpla. Hrubou chybou je aj akékoľvek nerešpektovanie nariadení lekára. Ak máte podľa jeho slov užívať antibiotiká nalačno, aspoň dve hodiny predtým nič nejedzte.

 

Odporúčame: Štrikovanie je IN. Toto ťa dostane, rovno do obchodu!

význam probiotík

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdate na probiotiká?

V súvislosti s užívaním antibiotík môžeme spomenúť ešte jedno vážne pochybenie, a to ignorovanie probiotík. Lekári ich neodporúčajú bezdôvodne. Hoci antibiotiká zabíjajú škodlivé baktérie, zároveň ničia v čreve aj tie dobré. Preto niekedy dochádza pri užívaní týchto liekov k nevoľnosti, hnačkám či žalúdočným problémom. Je to z dôvodu narušenia črevnej flóry.

 

Týmto problémom sa vyhnete konzumáciou probiotík. Ide o živé organizmy, ktoré priaznivo vplývajú na zdravie človeka. Do tela ich môžeme doplniť prostredníctvom stravy, napríklad v mliečnych výrobkoch. Počas liečby antibiotikami však lekári odporúčajú posilniť organizmus aj výživovými doplnkami s obsahom probiotických kultúr. Antibiotiká a probiotiká je vhodné užívať s niekoľkohodinovým odstupom.

rezistencia na antibiotiká

Zdroj: Shutterstock®

Prečo niekedy neúčinkujú?

Antibiotiká zvyčajne začínajú účinkovať 24 až 48 hodín po nasadení. Pri niektorých sa na viditeľné zlepšenie zdravotného stavu musí čakať dokonca 3 až 5 dní. Niekedy nezaberú vôbec. Stáva sa to z niekoľkých príčin. Veľmi často sa stáva, že antibiotiká boli nasadené úplne zbytočne, pretože došlo k zlej diagnostike ochorenia. Napríklad, väčšina infekcií dýchacieho traktu má vírusový pôvod, čo znamená, že na takéto ochorenie nezaberú ani najsilnejšie látky s antibiotickým účinkom.

 

Ak vám teda lekár v takomto prípade nasadí antibiotiká, nepomôžu vám. Ďalšou príčinou môže byť rezistencia, čiže odolnosť na konkrétne antibiotiká. Tá vzniká ako dôsledok nadmernej a nevhodnej konzumácie týchto liekov. Nezodpovedné užívanie antibiotických látok totiž môže viesť k tomu, že baktérie začnú byť na ich smrtiaci vplyv odolné. Antibiotiká tak škodlivé baktérie v tele ani nezničia, ani nezastavia ich rast a množenie.

 

Pozri aj: Časté chyby pri zdravom stravovaní: Stoja nás kilá navyše!

7 komentárov
benynka

benynka

23.11.2017 10:42

od detstva viem, že antibiotiká treba dobrať celé balenie preto nechápem ľudí, ktorí ich nedoberú ale snažia sa nimi vyliečiť keď sú znovu chorí a najhoršie keď tak liečia aj svoje deti

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

23.11.2017 19:03

Dobrý deň, úplne s vami súhlasím. Navyše, ak človek nedoužíva celé balenie antibiotík, niet sa čo čudovať, keď sa choroba o pár mesiacov vráti. A liečba detí zostatkovými antibiotikami už ani nepotrebuje komentár, také niečo by sa skutočne nemalo stávať. Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o názor, želáme pekný deň :)

Monika Červinková

Monika Červinková

23.11.2017 12:50

antibiotiká som nebrala ani nepamätám kedy naposledy...

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

23.11.2017 19:06

Dobrý deň, tak to máte veľké šťastie :) Antibiotiká síce pomôžu, no vždy sú pre telo záťažou. Najlepšie je, ak ich človek vôbec nepotrebujeme. Želáme pekný deň :)

Mária Maxianová

Mária Maxianová

23.11.2017 19:14

niekedy to bez tých antibiotík nejde, aj keď sa im vyhýbam

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

23.11.2017 22:59

Veru poznám pani, ktorá si sama ordinuje lieky, proste ich zháňa u tých ktorým zvýšili...a zdravotne je na tom už dosť zle, myslím že sa jej to samoliečiteľstvo nevyplatilo

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 18:14

pred antibiotikami mám vždy veľký rešpekt, ak už ich musím brať, využívam ich celé, pretože viem, že by som výsledok liečby znegovala...tak prečo si vyrábať problémy, ale aj tak, ak sa dá, choroby riešim prírodou

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.12.2017 17:06

antibiotiká užívam len občas

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

22.04.2021 22:38

Antibiotiká je potrebné zapiť tekutinou, najlepšie vodou alebo čajom. Mlieko aj rôzne druhy ovocných džúsov môžu znižovať ich účinok.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE