Zápcha predstavuje zdravotný problém, ktorý sa z času na čas môže objaviť u každého z nás. Trpia ňou deti i dospelí. Zápchu však často podceňujeme a čakáme, kým jednoducho prejde. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo sa za ťažkosťami s vyprázdňovaním môže skrývať? Príčina nemusí byť vážna. Často súvisí napríklad s naším životným štýlom a tým, či máme dostatok tekutín, pohybu alebo živín. Za týmto zdravotným problémom však môže stáť i ochorenie. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú príčiny zápchy.
Odporúčame: Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!
1. Nedostatok vlákniny
Ako sme spomenuli už vyššie, za problémom s nepravidelným vyprázdňovaním môže stáť práve spôsob stravovania. Príčinou zápchy býva totiž v mnohých prípadoch nedostatok vlákniny. Táto zmes nestráviteľných sacharidov má veľký vplyv na správnu funkciu tráviaceho traktu. Predovšetkým ju potrebujú črevné baktérie. Nerozpustná vláknina výrazne skracuje dobu, počas ktorej zostáva skonzumovaná potrava v tele. Na jej deficit vás môže upozorniť aj zvýšený cholesterol. Pravidelne si ju dopĺňajte avokádom, hruškami, fazuľou, ovsenými vločkami či orieškami a semienkami.
2. Nedostatok tekutín
Dostatočné množstvo tekutín v organizme vplýva aj na ľahšiu priechodnosť čriev. Obsah čriev totiž potrebuje na svoj pohyb aj vodu. Inak môže byť stolica oveľa pevnejšia a ťažšie sa bude vylučovať. V prípade dehydratácie sa organizmus snaží absorbovať vodu všade, kde je to možné. Ak vás trápi nepravidelné vylučovanie, dávajte pozor na svoj pitný režim. Ten by mal zahŕňať predovšetkým čistú alebo minerálnu vodu, prípadne bylinné čaje či čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Do jedálnička sa tiež oplatí zaradiť polievky.
3. Nedostatok pohybu
Ďalšou možnou príčinou zápchy, ktorá nie je vážna, no súvisí s naším životným štýlom, je nedostatok pohybu. Napríklad v prípade sedavého zamestnania nie je výskyt problému s vyprázdňovaním nijako zriedkavý. Ak chcete podporiť peristaltiku, čiže pohyby čriev, musíte sa hýbať aj vy. Nezabúdajte teda na každodennú fyzickú aktivitu, ktorá priaznivo ovplyvňuje stav celého organizmu. So zápchou vám môže pomôcť rýchlejšia chôdza, beh, aerobik aj plávanie.
4. Stres
Za zápchu je niekedy zodpovedná aj psychika človeka. Najmä dlhodobý stres predstavuje pre organizmus obrovskú záťaž. Ak prežívate namáhavé obdobie, čakajú vás veľké zmeny alebo často pociťujete nervozitu, môže sa stať, že sa to prejaví aj vo forme spomínaného problému s vyprázdňovaním. Dbajte preto nielen na dostatok fyzického odpočinku, ale aj toho duševného. Naučte sa relaxovať, vaše telo to ocení.
5. Ochorenia tráviaceho traktu
V prípade pretrvávajúcich ťažkostí s vyprázdňovaním je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Zápcha totiž môže priamo súvisieť aj s určitými problémami v tráviacom trakte. Jej príčinou bývajú mnohé choroby tráviacej sústavy. Ide najmä o zápalové ochorenia, napríklad zápal pankreasu, čiže pankreatitídu. Rovnako môže byť dôvodom zápchy zúženie či ochabnutie čreva.
Zápcha je taktiež jedným z hlavných prejavov rakoviny hrubého čreva. Na vymenované ochorenia vás však upozorní množstvo ďalších príznakov, napríklad bolesť v oblasti brucha, únava, strata telesnej hmotnosti či zvýšená telesná teplota.
Pozri aj: Najlepšie byliny na tráviace ťažkosti! Ktorá najbližšie pomôže tebe?