Biely šum podporuje spánok u bábätiek i dospelých. Ale hovorí vám niečo ružový a hnedý šum?

Už roky sa hovorí o bielom šume ako o upokojujúcom zvuku, ktorý podporuje spánkový cyklus u bábätiek, ale aj u dospelých. Je to jeden zo spôsobov, ako sa upokojiť a rýchlejšie tak zaspať. Biely šum v podstate predstavuje monotónny zvuk vytvorený z tisícky tónov, ktorý dokáže odfiltrovať väčšinu ostatných zvukov z okolia (napr. ruch z ulice), ktoré za bežných okolností počujeme.

Hovorí vám však niečo aj hnedý šum alebo ružový šum? Popravde, existuje viacero rôznych druhov šumov, ktoré na človeka majú rôzne vplyvy. Avšak, čo sa týka hnedého šumu, tak vďaka sociálnym sieťam sa o ňom hovorí vo väčšej miere. Práve vďaka ním bol hnedý šum ocenený ako najlepšia prírodná pomôcka na spanie.

Pravdou však je, že aj hnedý šum sa v spánkovej terapii používa už roky, a to spolu s bielym i ružovým šumu. No vďaka bielemu šumu je viac zatienený. Podľa ľudí na sociálnych sieťach dokáže šum umlčať váš vnútorný monológ a odstrániť všetky rušivé vplyvy.

Odporúčame: Terapia tmou: Pre niekoho liek a pre iných hrôza i hazard so zdravím

šum a spánok

Zdroj: Depositphotos

Čo je to hnedý šum a ako vplýva na spánok?

Hnedý šum, často označovaný aj ako červený šum, je nízkofrekvenčný zvuk podobný šumeniu vĺn alebo kvapiek dažďa dopadajúceho na zem (pri búrke alebo výdatnom lejaku). Šum maskuje hluky v pozadí, ktoré by v opačnom prípade mohli narušiť spánok – napríklad kroky susedov, tečúci vodovodný kohútik a pod. Hnedý šum umožňuje mozgu prejsť do pomalšieho a rytmickejšieho vzorca mozgových vĺn, ktorý je pre spánok priaznivejší.

Hoci neexistuje množstvo výskumov o hnedom šume a jeho vplyve na spánok, existujú zistenia z viacerých prieskumov medzi ľuďmi, ktorí majú problémy so spánkom. Podľa výskumov až viac ako 50 % z nich považuje šum za jeden z najlepších prostriedkov na spánok.

Hnedý šum podľa lekárov a odborníkov pôsobí hneď dvojako. V prvom rade blokuje rušivé zvuky v spánkovom prostredí. Po druhé, hnedý šum spôsobuje, že sa mozog pohybuje pomalšie. Vďaka tomu môžeme zaspať rýchlejšie a hlavne podporiť hlboký spánok, ktorý nastáva skôr v noci. Hnedý šum nám teda pomáha zobudiť sa s pocitom sviežosti.

Tento šum však nie je dlhodobým riešení pri problémoch so spánkom. Ak mávate problém zaspať, často sa v noci budíte alebo trpíte nespavosťou, obráťte sa na lekára.

Zaujme ťa aj: Spánok žien by mal trvať trochu dlhšie než u mužov: Prečo je to tak?

ako na kvalitný spánok

Zdroj: Depositphotos

Aký je rozdiel medzi bielym, ružovým a hnedým šumom?

  • Biely šum – ide skôr o statický zvuk, ktorý znie podobne ako ventilátor, klimatizácia alebo nenaladený televízor. Jeho výhodou je, že dokáže dobre odfiltrovať ostatné zvuky z okolia, ktoré inak pôsobia rušivo. Práve preto ho mnohí volia pri zaspávaní, no nemusí vyhovovať úplne každému.
  • Ružový šum – vychádza z bieleho šumu, avšak je oklieštený o vyššie frekvencie. Tento šum by sme mohli čiastočne prirovnať k zvuku dažďa. Ružový šum má priaznivý vplyv na hlboký spánok, ktorý skvalitňuje.
  • Hnedý šum – tiež označovaný aj ako Brownov šum sa často prirovnáva k šumeniu mora, silnému vetru alebo ako sme vyššie písali – ku kvapkám silného dažďa. Pomáha zlepšovať koncentráciu a rovnako aj upokojiť myšlienky.
2 komentárov
Janka Komadova

Janka Komadova

28.08.2022 08:13

Mám problém zo spánkom zatiaľ som šum neskúšala

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

28.08.2022 19:02

Ja už pomali neviem čo je to spat celu noc

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE