Choroby prenosné zo zvierat na človeka

Nedávno ste sa u nás mohli dočítať viac o ochorení zvanom leptospiróza, ktoré radíme medzi choroby prenosné zo zvierat na človeka. Takýchto ochorení je však skutočne mnoho a v súčasnej dobe tvoria približne tretinu všetkých infekčných chorôb. Prenášačmi nákazy môžu byť rozličné zvieratá, no prenos na človeka môže byť i nepriamy, a to napríklad pri kontakte s exkrementmi infikovaného zvieraťa. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo sú zoonózy, ktoré ochorenia prenosné zo zvierat na človeka sú u nás najrozšírenejšie a aké sú možnosti ich prevencie.

Čo sú zoonózy?

Pod pojmom zoonóza alebo tiež antropozoonóza rozumieme infekčné ochorenie, ktoré je prenosné zo zvieraťa na človeka. Spôsobené môže byť vírusmi, baktériami, hubami či parazitmi. V súčasnosti sú pritom známe mnohé cesty prenosu nákazy. V prvom rade je potrebné poznamenať, že prenos nastáva pri priamom alebo i nepriamom kontakte so zvieraťom. Rizikový je bežný kontakt s chorým zvieraťom a taktiež uhryznutie. Jedinec však môže byť infikovaný aj pri kontakte s exkrementmi zvieraťa, infikovanou vodou, potravinami a živočíšnymi produktmi alebo aj akýmikoľvek predmetmi, s ktorými bolo zviera v kontakte.

Patogény sa pritom do ľudského tela môžu dostať cez pokožku, a to cez drobné ranky aj hlbšie poranenia, sliznice (napríklad počas dýchania alebo cez tráviaci trak pri konzumácii potravín) aj cez krv. Závažnosť zoonóz sa podstatne líši. Kým niektoré ochorenia nie sú závažné a sú sprevádzané len miernymi príznakmi, niektoré vedú k život ohrozujúcim stavom. Zaujímavosťou je, že neustále vznikajú choroby, ktoré majú presne takýto charakter. Príčinu obrovského percenta nových ochorení, ktoré v posledných desaťročiach postihli človeka, totižto možno hľadať práve v živočíšnej ríši.

Pozri aj: Kozmetika testovaná na zvieratách - Cruelty free: ÁNO či NIE?

čo sú zoonózy

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré zoonózy sa u nás vyskytujú najčastejšie?

Zoznam známych zoonóz je skutočne dlhý. Spomenúť však môžeme minimálne tie, ktoré sú v našej oblasti najviac rozšírené. Medzi pravdepodobne najznámejšie ochorenia prenosné zo zvierat na človeka radíme toxoplazmózu. Pôvodcom ochorenia je jednobunkovec zvaný Toxoplasma gondii. Toxoplazmóza sa najčastejšie spája s mačkami, ktoré predstavujú konečného hostiteľa spomínaného jednobunkovca. Významným zdrojom infekcie je najmä trus mačiek, v ktorom sa nachádzajú infekčné oocysty. Ďalšou známou a rozšírenou zoonózou je salmonelóza, ktorej pôvodcom sú baktérie z rodu Salmonella. Prenos často nastáva prostredníctvom surových alebo tepelne zle spracovaných potravín, najmä mäsa či vajec.

Spomenúť však môžeme i menej známe ochorenia. Napríklad kampylobakterióza, ktorej pôvodcom sú niektoré pre človeka patogénne baktérie rodu Campylobacter. Rovnako vzniká po konzumácii nedostatočne upravených potravín, a to najmä hydiny. Tularémiu spôsobuje Franciscella tularensis, pričom človeka môže nakaziť kliešť či komár, no rovnako riziková je manipulácia s infikovanými zvieratami, a to v tomto prípade primárne zajacmi. Prostredníctvom exkrementov a výlučkov zvierat či vodou znečistenou exkrementmi sa môže človek nakaziť aj chlamydiózou, echinokokózou či gardiózou. Zoonóza, ktorá sa prenáša priamym kontaktom s infikovaným zvieraťom, je napríklad besnota.

besnota

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je prevencia!

V súvislosti so zoonózami by sme však v prvom rade mali vedieť, aká je prevencia týchto ochorení. Na zvýšenú ochranu by pritom mali dbať viaceré skupiny osôb. Do rizikovej skupiny radíme v prvom rade tehotné ženy, pre ktoré môžu byť podobné ochorenia o to nebezpečnejšie, ale taktiež i jedincov s oslabenou imunitou. Dospelí by zároveň mali dávať pozor na deti, respektíve ich viesť k tomu, aby sa správali zodpovedne a chránili si svoje zdravie.

Prevencia zoonóz v prvom rade spočíva v dodržiavaní základných hygienických opatrení. Dôležité je dôkladné umývanie rúk a v prípade potreby, napríklad pri rizikovom zamestnaní, aj ich dezinfekcia. Taktiež je vhodné najmä v okolí obydlí eliminovať pramene nákazy, napríklad likvidovať hlodavce v bytových či pivničných priestoroch. Z hľadiska konzumácie potravín, najmä mäsa či vajec, je nevyhnutná ich dôkladná tepelná úprava. Potraviny je taktiež nevyhnutné vhodne skladovať. V rizikových zamestnaniach, v ktorých sa napríklad pracuje a manipuluje so zvieratami, je rozhodujúce používanie ochranných pomôcok a dodržiavanie predpisov o bezpečnosti práce.

Odporúčame: Zaujímavosti a povery o mačkách

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.08.2019 06:36

Známe i neznáme ochorenia; prevencia je určite dôležitá!

Vaše meno:

Ivana Fajdelová

Ivana Fajdelová

22.08.2019 17:27

O niektorých chorobách som vobec netušila že existuju.

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

27.08.2019 17:18

zaujimave citanie, ani ja som o mnohych ani netusila

Vaše meno:

Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

29.08.2019 12:08

Nedávno som čítala článok o mačke a toxoplazmóze. Hoci ju môže prenášať, zbytočne sa mačkám v tomto krivdí. Prvoradá je hygiena.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE