Hrčka v prsníku? Nepanikáriť! Ako správne postupovať?

Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie typy rakoviny u žien, no je tiež jednou z najviac preskúmaných a najlepšie liečiteľných typov. Hrčky v prsníku si žena môže nájsť pri samovyšetrení, čo je obrovská výhoda v porovnaní s inými druhmi rakoviny. Je tu teda veľká pravdepodobnosť rýchleho odhalenia zmien v prsníku. Vtedy je nutné bez váhania navštíviť gynekológa, ktorý nám urobí základné vyšetrenia a môže nás poslať k špecialistovi.

 

Netreba však hneď podliehať panike, pretože až 75% hrčiek, spočiatku považovaných za rakovinu, sú ľahko liečiteľné cysty, fibrómy a lipómy. Rakovinové hrčky sú známe ako malígne (zhubné) nádory.

 

Signály rakoviny prsníka:

  • Hrčka, vyrážka alebo zmena bradavky
  • Bolesť v prsníku alebo podpazuší
  • Výtok z bradavky
  • Opuch lymfatických uzlín

 

Odporúčame prečítať:  Správna výživa v tehotenstve

hrčka na prsníku

Zdroj: Shutterstock®

Ak máme podozrenie na zmeny v prsníku a navštívili sme gynekológa, pošle nás na onkologické oddelenie. Tam absolvujeme vstupné vyšetrenie, kde lekár prehmatom zistí závažnosť nálezu a pošle nás na ďalšie vyšetrenia. U žien starších ako 40 rokov prichádza na rad mamografia, u tých mladších ultrazvuk.

 

 

Mamografia 

 

Na zobrazenie prsníka používa röntgenové žiarenie. Tukové tkanivo absorbuje menej energie, a preto vyzerá na obraze tmavšie. Akékoľvek neobvyklé hrčky sú zobrazené nabielo. Pri tomto vyšetrení je prsník stlačený dvomi platňami, čo zvyšuje presnosť metódy. Je to nepríjemné, ale nie bolestivé.

 

 

Ultrazvukové vyšetrenie 

 

Používa na zobrazenie tkaniva zvuk s vysokou frekvenciou. Hlavnou výhodou od mamografie je schopnosť vytvoriť obraz z rôznych uhlov. Umožňuje tiež rozlíšiť cysty a malígne masy, ktoré sa na mamografii podobajú.

 

 

Magnetická rezonancia 

 

Je ďalším vyšetrovacím spôsobom, používa sa však zriedkavo. Jej nevýhodou je nepresnosť, často totiž zobrazuje falošné pozitívne výsledky. Lézie zobrazuje ako malígne, aj keď nimi nie sú.

 

Odporúčame prečítať:  Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli

hrčka na prsníku

Zdroj: Shutterstock®

Ak lekár posúdi, že je lézia závažná, odošle nás na biopsiu. Je to v podstate jediný spôsob, ako s určitosťou potvrdiť, že ide o rakovinu. Vykonáva sa v prípadoch, kedy je hrčka ľahko dostupná. Je to odobratie vzorky tkaniva na podrobnú analýzu. Vykonáva sa buď ambulantne, teda ihlou v lokálnej anestéze alebo chirurgicky pod celkovou anestézou. Odobratá vzorka sa odosiela na patológiu.

 

Po určení diagnózy sa rozhodne o liečbe. Cysty sa väčšinou neoperujú, majú tendenciu vstrebať sa. V prípade nezhubných tumorov je však v hre i operácia, u zhubných nádorov je automatická, ak sa pacientka nerozhodne inak. Nasleduje ďalšia liečba ožarovaním alebo chemoterapiou. V každom prípade, ak lézia je alebo nie je zhubná, je dôležitý prísun vitamínov.

 

Odporúčame prečítať:  8 večerných maškŕt, z ktorých nepriberieš

hrčka na prsníku

Zdroj: Shutterstock®

Najviac nám pomôže konzumovať:

  • bobuľové ovocie (maliny, jahody, brusnice, čučoriedky)

  • iné „červené“ potraviny (paradajky, červená repa, mrkva, jablká)

  • brokolicu, kel, karfiol a kapustu

  • ľanové semienka, ovsené vločky a rastlinné oleje

  • absolútnym ,,zabijakom" je graviola, ktorú však nekúpime v obchode, ale dá sa vypestovať zo semienok

 

V rámci prevencie by sme mali dodržiavať zdravý životný štýl. Teda nefajčiť, alkohol piť naozaj len príležitostne, zdravo sa stravovať a pravidelne cvičiť.

 

Odporúčame prečítať:  Ako si posilniť imunitu počas zimy?

 

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
ivana pistovičová

ivana pistovičová

16.12.2015 11:18

dobre vediet, ja teraz kojim a pocula som ze je to dobre aj pre prsia...(ochranne)

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 21:53

drzim palce kazdej, ktora by s takym niecim niekedy mala bojovat

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE