Kapsička pastierska: Aké sú účinky a použitie kapsičky?

Zdá sa, že sama príroda nám poskytuje takmer nekonečné možnosti, ako si uľaviť od rôznych zdravotných ťažkostí. Trápi vás vysoký krvný tlak, bolestivá a silná menštruácia alebo  máte problémy s obličkami či močovými cestami? V tom prípade by ste mali objaviť liečivú silu práve tejto byliny.

Kapsička pastierka je nenápadná rastlinka, často považovaná za burinu. Pomáha však pri zmienených ťažkostiach a dokáže toho ešte omnoho viac! Aké sú účinky kapsičky pastierskej? A aké je využitie kapsičky?

Poznáte kapsičku pastiersku?

Kapsička pastierska, latinsky Capsella bursa-pastoris, je známa liečivá bylina dorastajúca do výšky okolo 25 až 35 centimetrov. Charakteristická je svojimi bielymi kvetmi rastúcimi v súkvetiach a najmä plodmi, ktoré majú srdiečkový tvar pripomínajúci kapsičky, ktoré kedysi nosili pastieri. Pravdepodobne vďaka tejto podobnosti vznikol názov pastierska kapsička. Spomenuté plody, šešule, vyrastajú po celej dĺžke stopky.

Zber kapsičky pastierskej

Kapsička pastierska kvitne už od skorej jari približne do jesene. V spomenutom období sa rastlina zbiera, a to hlavne jej rozkvitnutá vňať aj so semienkami – kapsičkami. Nájsť ju nie je vôbec ťažké. Vyskytuje sa na lúkach, poliach, v záhradách, pri potokoch i verejných priestranstvách. Rastie v nížinách aj vo vyššie položených pásmach. 

Kapsičku pastiersku môžete priamo konzumovať, pripraviť si z nej čaj či liečivé obklady. V primeraných množstvách je pri krátkodobom užívaní neškodná. Vyhýbajte sa však dlhodobému užívaniu kapsičky vo vyšších dávkach, vtedy môže pôsobiť toxicky. To znamená, že je určená skôr na priame riešenie akútneho zdravotného problému ako na prevenciu.

Bude vás zaujímať: Dobré a zlé účinky kávy: Nahradí ju BIO káva?

Aké liečivé schopnosti má kapsička?

Zdroj: Shutterstock®

Liečivé účinky kapsičky pastierskej

Táto liečivá rastlina obsahuje viaceré účinné látky, a to flavonoidy, vlákninu, bielkoviny i antioxidanty. Je zdrojom vitamínov A, B, C i K a bohatá je tiež na minerálne látky ako vápnik, draslík, síra, mangán či meď. Obsah látok sa môže v závislosti od rôznych faktorov meniť.

Kapsička pastierska má antiseptické a detoxikačné účinky, podporuje obranyschopnosť a chráni bunky pred radikálmi. Je veľmi vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom, úspešne ho pomáha znižovať.

Tradičná medicína spomína aj tieto účinky rastliny:

 • blahodarne pôsobí na močové cesty a správnu funkciu obličiek, 
 • je vhodná na dezinfekciu kožných poranení a chorôb,
 • výrazne totiž ovplyvňuje menštruačný cyklus – zmierňuje silné krvácanie a upravuje častú a dlhotrvajúcu menštruáciu,
 • rastlina pomáha uvoľňovať svalstvo,
 • eliminuje opuchy,
 • bojuje proti kôrnateniu ciev,
 • má schopnosť znižovať vonkajšie i vnútorné krvácanie.

Už v minulosti, v stredoveku i počas prvej svetovej vojny, používali kapsičku na zmierňovanie či zastavenie krvácania. Používal ju i známy grécky lekár Hippokrates. 

Odporúčame: Črevná sprcha – očista pre vaše črevá!

Čaj z kapsičky pomôže pri silnej menštruácii

Zdroj: Shutterstock®

Tipy na využitie kapsičky pastierkej:

1. Čaj z kapsičky pastierskej

Z mnohých byliniek sa dajú pripraviť úžasné čaje s liečivými účinkami, ktoré vás zbavia rôznych neduhov. Kapsička pastierska nie je výnimkou. Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • 2 čajové lyžičky sušenej kapsičky,
 • 2,5 deci vriacej vody.

​POSTUP: Rastlinu zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať približne 10 minút a následne sceďte. V prípade, že ste použili sitko na čaj, jednoducho ho vyberte.

Čaj z pastierskej kapsičky nie je určený na dlhodobé užívanie. Počas akútneho stavu si doprajte jednu šálku dvakrát denne. Čaj si pripravte pred silnou menštruáciou, zmierni to krvácanie a celkovo sa budete cítiť pohodlnejšie. Najlepšie je začať ho piť dvakrát denne už 10 dní pred začiatkom menštruácie. Vhodný je i pri problémoch s obličkami a močovými cestami. Ak vás práve trápi vysoký krvný tlak, vyskúšajte si pripraviť šálku tohto liečivého čaju.

2. Obklady z kapsičky pastierskej

Z kapsičky si môžete pripraviť aj účinný výluh, ktorý sa dá použiť napríklad na obklady. Tie pomôžu dezinfikovať kožné poranenia, popáleniny a zmierniť ekzém i akné. Uľavia vám od bolestí svalov a kĺbov a zastavia i krvácanie z povrchových rán.

POSTUP: Päť čajových lyžičiek sušenej pastierskej kapsičky nechajte lúhovať v 0,5 litri studenej vody približne 7 až 8 hodín. Potom sceďte a môžete aplikovať na postihnuté miesta.

Ak vás trápia krvácajúce hemoroidy, ideálne je pripraviť si sedací kúpeľ, pričom použijete práve kapsičku pastiersku. Najvhodnejšie je však v tomto prípade siahnuť po čerstvej rastlinke.

Bude vás zaujímať: Recept: Višňovo - mandľové tartaletky bez lepku

Kapsička pastierka lieči akné a zastavuje krvácanie

Zdroj: Shutterstock®

3. Tinktúra z pastierskej kapsičky

Ingrediencie: 

 • 2 – 4 lyžice čerstvej vňate z pastierskej kapsičky
 • 100 ml liehu (40 – 60 %)

POSTUP: Čerstvú vňať kapsičky pastierskej poumývame, osušíme a nadrobno nasekáme. Dáme ju do nádoby a zalejeme alkoholom. Uzavrieme a necháme macerovať aspoň 2 týždne. Potom tinktúru zlejeme a uskladníme v čistej uzatvárateľnej fľaštičke. 

Tinktúru z pastierskej kapsičky možno použiť na mazanie a masírovanie ochabnutého svalstva. Môže byť nápomocná pri bolestivých kĺboch a svaloch. 

4. Mastička z pastierskej kapsičky

Táto jednoduchá domáca mastička z kapsičky pastierskej môže poslúžiť ako prírodná alternatíva pre liečbu drobných rezných rán, odrenín, modrín alebo iných kožných problémov, pričom využíva tradičné liečivé vlastnosti tejto rastliny.

Potrebujeme:

 • čerstvé listy kapsičky pastierskej (najlepšie zbierané na jar, keď sú rastliny mladé a súčasne najúčinnejšie)
 • kvalitný olej (napríklad olivový olej, kokosový olej alebo mandľový olej) – olej funguje ako základná zložka, ktorá extrahuje účinné látky z rastliny
 • včelí vosk – slúži na zahustenie mastičky a zlepšenie jej konzistencie
 • voliteľná: esenciálne oleje pre prídavok aromatických alebo terapeutických vlastností (napr. levanduľa pre jej upokojujúce účinky)

POSTUP: Najprv si nasekáme čerstvé listy kapsičky pastierskej. Listy dáme do skleneného pohára a zalejeme ich olejom, aby boli úplne ponorené. Pohár uzavrieme a necháme ho na slnečnom mieste lúhovať 2-3 týždne, čím sa z rastliny extrahujú účinné látky do oleja. Pohár pravidelne jemne potriasame, aby sa zložky dobre premiešali.

Po lúhovaní olej precedíme cez jemné sitko alebo gázu, aby sme odstránili rastlinné zvyšky. Odmeriame potrebné množstvo oleja a prelejeme ho do čistej panvice. Pridáme včelí vosk – na každú šálku oleja použijeme približne ¼ šálky vosku, ale môžeme upraviť množstvo vosku podľa požadovanej tuhosti masti.

Ešte teplú zmes nalejeme do čistých, suchých sklenených nádob alebo plechoviek na mastičky. Necháme mastičku stuhnúť pri izbovej teplote alebo v chladničke. Po stuhnutí nádoby uzavrieme viečkami. Mastičku skladujeme na chladnom a tmavom mieste. Pred použitím mastičky na širšie použitie urobíme test na malom úseku kože, aby sme vylúčili alergickú reakciu.

Článok aktualizovaný 13.3.2024

7 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

12.07.2017 07:41

vyrastala som na dedine.... keď sme boli malé deti.... tak sme si z nej viazali kytičku.... avšak o jej liečivých účinkoch som nevedela....

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.07.2017 07:46

mňa zaujalo to na ekzémy a akné, nevedela som...

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

12.07.2017 07:53

túto rastlinku musí asi poznať každý, len som netušila aké má liečivé účinky

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

12.07.2017 18:59

kapsička mi pripomína mladosť, keď sme sa hrávali na lúke, robili sme si z nej hrkálky

Vaše meno:

Mária Terefenková

Mária Terefenková

12.07.2017 22:36

Nemám s ňou žiadne skúsenosti, ale ako vidieť je veľmi prospešná a zatiaľ nedocenená.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 19:02

burina a taká liečivá

Vaše meno:

Mária Sivová

Mária Sivová

14.03.2024 08:55

Obľúbená rastlinka môjho detstva.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE