Kedy vzniká reumatická horúčka? Pozor na rôzne príznaky ochorenia!

S horúčkou sa dozaista minimálne raz, no pravdepodobne i viackrát, stretla väčšina z nás. Za horúčku vo všeobecnosti považujeme stav, kedy telesná teplota stúpa nad hranicu 38 °C. V mnohých prípadoch pritom sprevádza hlavne prebiehajúcu zápalovú reakciu v organizme, no príčiny jej vzniku môžu byť odlišné. Spravidla však platí, že horúčka predstavuje jeden zo signálov, že niečo v našom tele nie je v poriadku. Je sprievodným príznakom celého radu rôznorodých ochorení. Počuli ste však už aj o takzvanej reumatickej horúčke? Ide o ochorenie, ktoré môže postihovať viaceré systémy v ľudskom tele. Ako sa takáto horúčka prejavuje, čo je jej príčinou a aké sú možnosti liečby? Zistite všetko dôležité!

Aké sú príčiny reumatickej horúčky?

Pojmom reumatická horúčka, odborne febris rheumatica, môžeme označiť zápalové multisystémové ochorenie. To znamená, že postihuje viaceré systémy ľudského tela, pričom ide hlavne o kĺby a srdce, taktiež môže byť zasiahnutá koža či nervový systém. Reumatická horúčka sa objavuje spravidla po prekonaní infekcie horných dýchacích ciest, ktorej pôvodcom sú v tomto prípade hlavne streptokoky skupiny A. K rozvoju ochorenia často dochádza napríklad po prekonaní streptokokovej angíny, respektíve jej neliečení alebo nedostatočnom doliečení. K samotnému vzniku reumatickej horúčky pritom vedie nie úplne z objasnených príčin akási autoimunitná reakcia organizmu. 

Imunitný systém človeka v takomto prípade neprimerane či chybne reaguje na prítomnosť patogénu a začne ničiť nielen spomínané baktérie, ale napáda aj vlastné štruktúry, a teda zdravé tkanivá. V dnešnej dobe je tento zdravotný problém skôr zriedkavý a v rozvinutých krajinách výskyt výrazne poklesol, najmä vďaka dostupnosti antibiotík aj dobrej hygienickej úrovni. Reumatická horúčka sa pritom najčastejšie vyskytuje u detí, hlavne vo veku od 5 do 15 rokov. K zvýšeniu rizika rozvoja tohto problému môže prispievať aj akýsi genetický predpoklad u daného jedinca, na šírenie infekcie má výrazný vplyv aj nedostatočná úroveň hygieny.

Pozri aj: Pozor, kliešte útočia! Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?

prejavy reumatickej horúčky

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa môže ochorenie prejavovať?

Reumatická horúčka môže nastúpiť v priemere po desiatich až dvadsiatich dňoch po streptokokovej infekcii, niekedy však aj po mesiaci. Ako sme spomenuli vyššie, ide o multisystémové ochorenie, ktoré postihuje viaceré systémy v ľudskom tele. Podľa toho sa u konkrétnych pacientov objavujú i rôznorodé sprievodné príznaky. Medzi celkové všeobecné prejavy ochorenia radíme zvýšenie telesnej teploty a vyššie horúčky, únavu a slabosť, nadmerné potenie, objaviť sa môžu aj bolesti hlavy či nechutenstvo, taktiež krvácanie z nosa. Ďalšie príznaky sa spravidla už objavujú v súvislosti s tým, ktoré orgány sú postihnuté. U väčšiny pacientov sú prítomné najmä problémy s kĺbmi.

Bežný je zápal kĺbov, bolesti a opuchy. Môže dôjsť k obmedzeniu hybnosti kĺbov. Postihnuté býva koleno či lakeť i zápästie. Napadnutý tiež môže byť srdcovo-cievny systém. Charakteristické sú viaceré srdcové problémy, hlavne srdcový šelest, taktiež sa môžu pridať pocity búšenia srdca či arytmie i pociťovanie bolesti na hrudi. Pri postihnutí nervovej sústavy sa objavujú trhavé a neúmyselné pohyby dolných aj horných končatín, poruchy reči či problémy s prehĺtaním, emocionálne výkyvy či zhoršená motorika. Menej časté sú kožné prejavy. Medzi ne radíme rôzne začervenania na pokožke, nebolestivé podkožné uzlíky, pupienky či vyrážky.

liečba reumatickej horúčky

Zdroj: Shutterstock®

Aká je liečba reumatickej horúčky?

Diagnostika reumatickej horúčky, hlavne v dôsledku rôznorodých príznakov, môže byť o niečo náročnejšia. Lekár musí zvážiť všetky príznaky u konkrétneho pacienta, zásadné sú však pre neho údaje o predchádzajúcej streptokokovej infekcii. Pri diagnostike môžu byť potrebné rôzne ďalšie vyšetrenia, najmä vyšetrenie krvi, v prípade srdcových problémov EKG a ECHO, taktiež neurologické vyšetrenia a ďalšie. Samotná liečba reumatickej horúčky je zameraná hlavne na tlmenie príznakov. Postihnutému sú podávané antibiotiká na preliečenie bakteriálnej infekcie. Taktiež sú nápomocné rozličné liečivá na znižovanie zápalu v kĺboch a potláčanie bolesti či lieky na koordináciu samovoľných pohybov.

Pri poruchách srdcového rytmu môžu byť potrebné antiarytmiká. Liečba je skutočne individuálna, záleží na tom, aké sprievodné ťažkosti sa u pacienta s reumatickou horúčkou vyskytnú. Pri liečbe je vo všeobecnosti ešte nevyhnutný pokoj na lôžku a obmedzenie fyzickej záťaže. Úplne zotavenie sa z ochorenia môže trvať i celé mesiace, je tu však riziko trvalých následkov, napríklad poškodenia srdca. Veľmi dôležitá je práve preto najmä prevencia ochorenia. V rámci nej je dôležité dôkladné preliečenie bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest a poctivé užívanie antibiotík počas celej stanovenej dĺžky liečby.

Odporúčame: Svalová slabosť a padanie očných viečok: Čo môže byť príčinou?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE