Najväčšie mýty o kliešťoch: Skutočne idú len za sladkou krvou?

Kliešte sa u nás vyskytujú od skorej jari až do neskorej jesene. Keďže zimy už nebývajú také tuhé a dlhé ako kedysi, kliešte sa začínajú objavovať už pri 7 °C. Kliešte predstavujú v podstate parazity, ktoré sa nachádzajú voľne v prírode. Preto by sme sa s nimi mali naučiť žiť. Síce sa to vraví ľahko, no netreba zabúdať ani na fakt, že sú prenášačmi rôznych chorôb. Najčastejšie to je lymská borelióza, babezióza, kliešťová encefalitída, bartonelóza, ehrlichióza a pod. Práve preto každý rok lekári varujú a informujú verejnosť o nebezpečenstve uštipnutia, respektíve uhryznutia kliešťami. Dokonca o tomto parazitovi koluje veľké množstvo mylných informácii, ktoré by sme mohli považovať za mýty. Ktoré to sú?

Odporúčame: Šťava zo surových zemiakov je zázračným elixírom: S čím pomôže?

kde sa vyskytuje najviac kliešťov

Zdroj: Shutterstock®

Kliešť si pochutnáva len na ľuďoch so sladkou krvou

Mnohí vedci hľadali súvislosť medzi krvnou skupinou a kliešťami. Snažili sa zistiť, či si kliešte skutočne vyberajú krvnú skupinu, na ktorej si pochutnávajú najradšej. Ale žiadna súvislosť medzi krvnou skupinou a kliešťami neexistuje. Kliešte sa totižto orientujú podľa čuchu. Vnímajú ľudské pachy, telesné teplo a zvýšené množstvo oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme. A na základe toho si vyberajú svoju obeť!

Skáču zo stromov

Nie, kliešť nie je ako veverička. Kliešte sa nachádzajú väčšinou v trávnatých porastoch, kde prebývajú a odkiaľ sa môžu dostať aj na vás. Preto mnohí odborníci neodporúčajú sadať si do trávnatých porastov.

Kliešte nejdú na svetlé oblečenie

Bohužiaľ, farba oblečenia v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Či si oblečiete niečo tmavé alebo svetlé na prechádzku do lesa, je to jedno. Svetlé oblečenie má výhodu len v tom, že na ňom kliešťa ľahšie zbadáte. Do lesa by ste mali byť vyzbrojení predovšetkým vyššími ponožkami, dlhými nohavicami i tričkom s dlhým rukávom. Jedno je však isté, ťažšie sa šplhá po hladkom materiály.

ako správne vybrať kliešťa

Zdroj: Shutterstock®

Treba ho najskôr udusiť a až tak vybrať

Doposiaľ sa vždy hovorievalo, že ak sa vám kliešť zahryzol do pokožky, tak ho treba vytočiť v smere alebo v proti smere hodinových ručičiek. Babské rady tiež odporúčali kliešťa najskôr pokvapkať olivovým olejom, maslom alebo masťou a až tak ho vytočiť. No vedzte, že kliešť sa do pokožky nezavŕtava, ale zahryzuje. Preto je najlepšie, keď ho vykývate prostredníctvom pinzety.

Kliešťa chytíte len v lese

Popravde, kliešte žijú kdekoľvek, kde sa nachádza aspoň kúsok trávnatého porastu. Pokojne si ho domov môžete priniesť aj z prechádzky v mestskom parku. Preto sa odporúča používať repelenty proti kliešťom.

Neprehliadni: Domáci roztok na umývanie ovocia a zeleniny: Už žiadne pesticídy!

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.06.2020 07:00

Naozaj mylné informácie.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

03.06.2020 10:26

Zatiaľ nemám skúsenosť, dobré rady sa však vždy hodia

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

03.06.2020 11:34

chvalabohu som ešte kliešťa nemala a ani nikto z blízkych a dúfam, že to tak aj zostane

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

03.06.2020 19:05

mňa ohrozuje všetko možné, bez štípanca zo záhrady nejdem, ale kliešte sa mi zatiaľ úspešne vyhýbajú, našťastie

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.06.2020 19:44

Kliešťov som už pár krát na svojom tele našla ,našťastie bez následkov.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

04.06.2020 21:09

Mala som ich často.keď som pracovala v ako lesná robotníčka no naštastie bez následkov

Vaše meno:

Natália Hrušková

Natália Hrušková

05.06.2020 10:22

Zatiaľ som kliešťa nemala a dúfam, že ani mať nebudem

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

05.06.2020 21:02

ešte som nemala, takže nemám skúsenosti

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

08.06.2020 17:20

Netuším akú mám krv, no kliešte na mňa idú ako divé. Pritom s iným hmyzom problém nemám. Kliešťa som mala už asi 5x a ten posledný bol aj s boreliőzou. ... Ani netuším, ako sa im mám brániť, všetko dodržiavam tak ako treba, od oblečenia cez repelent až po dôkladnú prehliadku po návrate z lesa. A nakoniec zistím, že z celej skupiny nechránených ľudí si vyberie kliešť mňa-jedinú, ktorá spravila proti nemu opatrenia....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE