Poznáš účinky brezovej vody? Budeš z nich nadšená!

Brezu vďaka jej netradičnej bielej a olupujúcej sa kôre rozpozná dozaista i menší znalec rastlín. Vedeli ste však o tom, že tento strom je nielen pekný na pohľad, ale aj osožný a zdraviu prospešný? Už od nepamäti sa viaceré jeho časti v rámci tradičnej ľudovej medicíny využívajú pri prevencii a liečbe rôznych ochorení. Uplatnenie našla napríklad brezová kôra, no používajú sa aj listy. Počuli ste však aj o brezovej vode, respektíve šťave? Ide v podstate o miazgu stromu, ktorá bola ako chutný nápoj využívaná už v staroveku. Túto vodu si pritom stromy ťahajú koreňmi zo zeme, následne je filtrovaná a obohacovaná o mnohé významné látky. Získava sa tak, že sa do kmeňa brezy previsnutej navŕta dierka a do nej sa vsunie nejaká rúrka. Voda už následne odkvapkáva do zbernej nádoby.

Podobným spôsobom môžete brezovú vodu získať i vy. Zber je vhodné podniknúť počas skorej jari, ideálne v marci a apríli. Dávajte však pozor na to, aby ste nepoškodili strom a rovnako aj na výber vhodného miesta na zber. Brezovú vodu je však dnes už možné zakúpiť aj na internete či v predajniach so zdravými potravinami. Pri kúpe však klaďte dôraz na kvalitu a sledujte zloženie konkrétneho produktu. V zložení mnohých produktov nájdete napríklad množstvo pridaného cukru či iných umelých látok. Poďme sa však už pozrieť na to, aké má brezová voda účinky a prečo sa ju vlastne oplatí vyskúšať!

Pozri aj: Blahodarný účinok mandlí pre ženy: Krása aj zdravie v jednom!

breza previsnutá

Zdroj: Shutterstock®

Je plná dôležitých látok

Brezová voda nie je len takou obyčajnou vodou. Hoci má minimum kalórií, dalo by sa povedať, že úplne zanedbateľné množstvo, je veľmi bohatá na mnohé účinné a telu prospešné látky. Obsahuje len malé množstvo sacharidov a patrí medzi dobré zdroje vitamínu C či niektorých vitamínov skupiny B. Je plná mnohých dôležitých minerálov. Obsahuje draslík, horčík, železo, vápnik či mangán. Taktiež sa v nej ukrývajú organické kyseliny, triesloviny a mnohé ďalšie biologicky aktívne látky.

Má detoxikačné aj antioxidačné vlastnosti

Brezová voda je vítanou súčasťou nášho pitného režimu, a to nielen kvôli tomu, že telu dokáže doplniť mnohé nenahraditeľné látky. Má totiž množstvo ďalších účinkov. V prvom rade môžeme spomenúť, že priaznivo vplýva na imunitu a podporuje obranyschopnosť organizmu. Okrem toho pôsobí na telo prirodzene detoxikačne a očistne. Vďaka obsahu mnohých látok má brezová voda aj antioxidačné vlastnosti. Napomáha tak chrániť bunky tela pred poškodením zo strany voľných radikálov. Brezová voda po konzumácii celkovo osviežuje, dodáva silu aj vitalitu a zmierňuje pocity únavy.

Pozitívne vplýva na trávenie

Táto voda z brezových stromov blahodarne vplýva aj na činnosť tráviaceho systému. Pozitívne ovplyvňuje metabolizmus a podporuje pravidelné vyprázdňovanie. Nápomocná môže byť pri rôznych žalúdočných problémoch a celkovo pri liečbe ťažkostí s tráviacim systémom. Pitie brezovej šťavy sa odporúča pri žalúdočných vredoch či ťažkostiach so žlčníkom aj pečeňou. Celkovo môže priaznivo vplývať na zdravotný stav jedinca pri ochoreniach a poruchách žalúdočno-črevného traktu.

zber brezovej vody

Zdroj: Shutterstock®

Podporuje zdravie obličiek

Okrem tráviaceho traktu má brezová šťava pozitívny vplyv aj na močové cesty. Pôsobí diureticky, čiže močopudne, čo znamená, že podporuje vylučovanie moču. Telo je zbavované nadbytočnej vody a močové cesty sú prečistené. Pitie brezovej vody sa odporúča pri problémoch s pieskom či kameňmi v obličkách. Celkovo podporuje zdravie močového ústrojenstva.

Podporuje zdravie pokožky i vlasov

Vďaka svojmu zloženiu, plnému vitamínov, minerálov a ďalších látok, podporuje brezová voda zdravie a kvalitu pleti a celkovo pokožky či nechtov. Najznámejšie sú však pravdepodobne jej účinky na vlasy. Túto vodu je možné vtierať rovno do vlasov. Zlepšuje ich kvalitu a štruktúru, podporuje ich rast. Takúto kúru je vhodné vyskúšať pri problémoch s lupinami či nadmerným mastením vlasov. Vlasy získajú po dlhodobej a pravidelnej aplikácii brezovej vody väčšiu pružnosť, hustotu i lesk. 

Ďalšie účinky brezovej vody:

  • podporuje imunitný systém,
  • urýchľuje metabolizmus,
  • prečisťuje a podporuje funkciu pečene,  
  • upokojuje nervový systém, 
  • zmierňuje stres a nepokoj, 
  • zlepšuje kvalitu pleti, nechtov i vlasov, 
  • odstraňuje prejavy reumy a dny.

Odporúčame: Ako využiť púpavové listy? Týchto 5 skvelých spôsobov musíš poznať!

Aktualizovaný článok: 11.4.2023

11 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

29.04.2020 06:31

Ešte som neskúšala, ďakujem za tip!

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

29.04.2020 10:47

V mladosti sme chodili zbierať brezovú vodu presne tak ako je na ilustračnom obrázku.Používali sme ju na vlasy.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

29.04.2020 10:47

ja si brezovú vodu pamätám ešte z detstva, bežne sme ju kupovali v drogérii ako šampón, alebo vodu na mastné vlasy

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

30.04.2020 18:57

Brezová voda je veľmi chutná a zdravá, niekedy ju chodíme zbierať, ale nie vždy sa to podarí, veľmi závisí od ročného obdobia a veku stromu :-)

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

30.04.2020 23:59

Doteraz som poznala brezovú vodu len na vlasy.Za mojich mladých čias sa predávala v takých ampulkách...vrch sa odpilníkoval a vodička sa vmasírovala do vlasov.Ani neviem,či to ešte dostať kúpiť aj teraz.A ešte bol aj brezový šampón.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

01.05.2020 19:53

sila prírody

Vaše meno:

Renáta Gallerová

Renáta Gallerová

01.05.2020 21:37

Brezovú vodu som v mladosti používala len na vlasy...Nevedela som, že má aj iné účinky....Ďakujem za článok...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

03.05.2020 12:15

Zaujímavé..Ešte som o brezovej vode nepočula..

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

04.05.2020 22:19

Ešte som neskúšala, ale dobré vedieť, ďakujem. :)

Vaše meno:

Angela Gavlasová

Angela Gavlasová

05.05.2020 23:38

Poznám, používam aj brezový šampón.

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

11.04.2023 20:45

poznám len brezový šampón, ktorý používam a som s ním spokojná

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE