Poznáte najznámejšie „ženské“ bylinky?

Bylinné čaje obľubuje množstvo ľudí. Nielen že krásne voňajú, ale aj skvele chutia a ako bonus liečia. Občas sú účinnejšie, než chemické liečivá. A sú všade okolo nás a zadarmo. V tomto článku si spomenieme dve bylinky, ktoré sú doslova stvorené pre ženy. Pomáhajú pri ženských neduhoch, a čaje z nich sú pre ženy ako balzam na dušu. 

Alchemilka žltozelená

 

Alchemilka blahodarne pôsobí nielen pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnostiach v prechode, ale pomáha tiež v začínajúcej puberte a spolu s rebríčkom obyčajným priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. Alchemilka má veľmi sťahujúci a zvieravý účinok.

 

Odporúča sa aj ako sedací kúpeľ po ťažkých pôrodoch, ženských operáciách, nakoľko veľmi rýchlo lieči vonkajšie poranenia. Dokonca zahojí rany po extrakcii zubov. Treba ňou vtedy denne kloktať aj viac krát. Posilňuje oslabené väzivo maternice. Preto je vhodná pre ženy, ktoré majú sklon k samovoľným potratom. Používame ju ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach, hnisavých ranách a zanedbaných vredoch.

 

Odporúčame prečítať: Aké bylinky si vypestovať v byte počas zimy

alchemilka

Zdroj: Shutterstock®

Príprava liečivého čajíku a sedacieho kúpeľa z alchemilky

 

Čaj z alchemilky si pripravíte tak, že 1 čajovú lyžičku byliny zalejete ¼ litra vriacej vody. Krátko vylúhujete.

 

Sedací kúpeľ: 200 g byliny dáte na noc do vedra so studenou vodou a necháte lúhovať. Na druhý deň vlejete do teplého kúpeľa. Kúpeľ by nemal trvať viac ako 20 minút. Po ňom sa odporúča iba sa zľahka osušiť a aspoň na pol hodiny si ľahnúť do teplej postele. 

alchemilka čaj

Zdroj: Shutterstock®

Rebríček obyčajný (Myší chvost)

 

Táto všadeprítomná bylinka je ďalší ženský zázrak. Dáva do poriadku nepravidelný cyklus, rozhodený najmä užívaním hormonálnej antikoncepcie. Lieči zápaly vaječníkov. Priaznivo pôsobí na ženy počas klimaktéria. Sedacie kúpele sa užívajú pri myómoch maternice. Čaj z rebríčka pomáha pri bolestivých návaloch krvi do hlavy, takisto proti závratom, nevoľnostiam, bolestiach očí sprevádzanými slzením, pichavým bolestiam očí a krvácaniu z nosa. Pomôže aj pri záchvatoch migrény. Nič nepokazíte, keď si počas celého roka denne vypijete malú šálku čaju z rebríčka. 

 

Odporúčame prečítať: Pripravte si domáci bylinkový kúpeľ

rebríček obyčajný

Zdroj: Shutterstock®

Liečivý čajík a sedací kúpeľ pripravíte takto:

 

Čaj: Obdobne ako pri alchemilke. Jedna čajová lyžička byliny na štvrť litra vody. Krátko zaparíme a pijeme také teplé, ako len znesieme.

 

Kúpeľ: 100 g byliny macerujeme cez noc vo vedre so studenou vodou. Na druhý deň vlejeme do teplého kúpeľa.

 

Milé čitateľky, aké máte skúsenosti s liečivými bylinkami?  

 

rebríček obyčajný čajík

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE