Spánok mužov a žien sa líši. Zisti, aké sú najväčšie rozdiely!

Spánok je jednou z najzákladnejších ľudských potrieb, bez ktorej by sme nedokázali fungovať, či sme ženy alebo muži. Vedci, ktorí sa však spánkom zaoberajú zistili, že sa líši nielen od jedinca, ale i čo sa pohlavia týka. Vyplýva z toho, že spánok mužov a žien nie je identický, ale existujú v ňom vo všeobecnosti rozdiely. O aké rozdiely ide?

Vnútorné hodiny

Počuli ste už o cirkadiálnom rytme? Ide o akési vnútorné hodiny v každom z nás, ktoré operujú približne v 24-hodinových intervaloch. Riadia teda to, kedy je človek v bdelom stave a kedy zasa spí. K tomuto prispieva viacero faktorov, napríklad svetlo a tma či návyk chodiť spať v určitý čas, ktorý má každý z nás iný. Okrem iného tieto pomyselné vnútorné hodiny riadené mozgom ovplyvňuje aj jedincovo pohlavie. 

Pozri aj: Spánková kalkulačka: Kedy musíš ísť spať, aby si bola ráno fit?

cirkadiálny rytmus

Zdroj: Shutterstock®

Pohlavie a spánok

Štúdie, ktoré pozorovali viac ako 150 žien a mužov v rôznom veku zistili, že cirkadiálny rytmus mužov a žien sa naozaj líši. Zatiaľ čo ženy boli nastavené skôr zaspať a skôr ráno vstať, muži vyšli z výskumu skôr ako noční vtáci, ktorí si radi ráno pospia. Ženský cirkadiálny rytmus je teda kratší ako mužský, a to v priemere o 6 minút. Šesť minút sa možno môže zdať ako naozaj malý a nesignifikantný rozdiel, no podľa odborníkov robí v spánku týchto pár minút naozaj veľa. 

ako poraziť únavu

Zdroj: Shutterstock®

Fungujú unavené

Vedci sa zamerali i na to, ako muži a ženy fungujú, keď sú nevyspatí. Šesť dní teda participanti spali len 6 hodín za noc, pričom deficit dospali cez víkend. Počas pracovného týždňa sa skúmala ich produktivita. Ukázalo sa, že ženy fungujú oveľa lepšie nevyspaté, teda s nedostatkom spánku. Ako je to možné? Podľa odborníkov je to preto, že ženy strávili za noc dlhší čas v hlbokom spánku, vďaka ktorému si telo viac oddýchlo a nabralo energiu. Ženy sú však paradoxne oveľa náchylnejšie na spánkové poruchy a problémy spojené so spánkom ako muži.

Inšpiruj sa: Na maličkostiach záleží: 11 tipov, ako zmeniť život k lepšiemu!

1 komentár
Mária Liščinská

Mária Liščinská

09.08.2020 22:28

Súhlasím, je to tak. :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE