Už žiadne dohady! Vypočítaj si, koľko vody denne vypiť podľa váhy

Ľudské telo nedokáže bez vody fungovať. Približne 75 percent organizmu tvorí práve voda a dehydratáciu organizmu spoznáme podľa jednoduchých znakov. Pobolieva nás hlava, cítime sa apatickí, nemáme energiu… Naopak máme sucho v ústach a suchšia môže byť aj naša pokožka. To znamená, že ak pijeme málo vody, odrazí sa to aj na kráse, čo žiadna žena, samozrejme, nechce. Preto by sme mali striktne dodržiavať pitný režim. Ale koľko vody denne vypiť tak, aby to telu stačilo? Vypočítajte si to podľa váhy!

Aspoň dva litre

Určite ste už počuli o tom, koľko vody by mal vypiť dospelý človek v závislosti od pohlavia počas dňa vo všeobecnosti. Dospelá žena by mala podľa týchto nariadení vypiť niečo cez dva litre vody, zatiaľ čo dospelý muž o niečo viac, takmer tri litre vody. Podľa odborníkov však takéto zovšeobecňovanie nie je správne. Záleží totiž na mnohých faktoroch, napríklad na váhe človeka, na tom, či je leto alebo zima, či sa potíme a či nie. Dva litre vody denne sú však pre dospelú ženu absolútne minimum a dá sa považovať za pomyselnú hranicu.

Preskúmaj aj: Jahodový olej – dokáže ti pomôcť v boji proti starnutiu pokožky?

pitný režim dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Kalkulačka hydratácie

Ako si teda vypočítame, koľko vody by sme mali denne vypiť, ak zoberieme do úvahy váhu? Je to veľmi jednoduché. Keďže na každý kilogram váhy by mal dospelý človek vypiť asi 35 mililitrov vody, vynásobte svoju celkovú váhu koeficientom 0,035. Človek s váhou 60 kilogramov by tak mal denne vypiť minimálne 2,1 litra vody. Pozor, ak cvičíte, je pravdepodobné, že sa viac potíte, čím, samozrejme, voda vychádza z tela von. Odborníci preto odporúčajú za každých 45 – 60 minút fyzickej aktivity vypiť minimálne liter vody navyše.

pitný režim po športe

Zdroj: Shutterstock®

Nie je to jednoduché

S pravidelným a najmä dostatočným pitným režimom má problém až príliš veľa ľudí. Sme zaneprázdnení a na pitie vody jednoducho nemyslíme, respektíve úplne zabúdame. Ako prirodzene doplniť tekutiny počas dňa? Vodu majte vždy pri sebe a popíjajte ju pokojne aj každú chvíľku. S vodou začnite aj deň a vypite hneď po zobudení pol litra. Napokon vodu dopĺňajte prostredníctvom ovocia, ktoré obsahuje veľa vody, napríklad taký melón je až z 90 percent H₂O.

Inšpiruj sa: Samozber malín 2019: Kde a za koľko si môžeš nazbierať maliny?

1 komentár
Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

10.08.2019 18:59

Ďakujem za úžasný a užitočný článok.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE