Vieš, aké účinky majú bataty? Sladkým zemiakom rozhodne nehovor nie!

Zemiaky sú v našich zemepisných šírkach prakticky úplne bežnou potravinou. Sú lacné, dobre dostupné a navyše sa dajú pripraviť na množstvo rozličných spôsobov, pričom vždy chutia inak. Pochutnať si môžeme na varených či pečených zemiakoch, hranolčekoch či zemiakovej kaši. Niet divu, že zemiaky si u mnohých získali pevné miesto v jedálničku.

Skúšali ste však niekedy ich trochu exotickejšiu a menej tradičnú verziu? Reč je o batatoch, ktoré sú charakteristické oranžovou farbou a sladšou chuťou. V dnešnom článku vám prezradíme, prečo sa oplatí konzumovať sladké zemiaky pravidelne a akými spôsobmi si ich môžete vychutnať.   

Pozri aj: Vňate zo zeleniny: Ktoré z nich majú liečivé vlastnosti?

povojník batatový

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ sa vzali sladké zemiaky?

Sladké zemiaky, známe tiež ako bataty, predstavujú koreňové hľuzy rastliny, nazvanej povojník batatový. Túto bylinu zaraďujeme do čeľade pupencovité. Rastie prevažne v tropických či subtropických oblastiach. Povojník je charakteristický plazivou stonkou, listami vajcovitého tvaru a veľkými kvetmi, ktoré majú zvyčajne červenú až fialovú farbu. Typické sú tiež spomínané koreňové hľuzy nepravidelného tvaru a sladkej chuti, ktoré sa bežne konzumujú ako zelenina. Majú žltú, oranžovú alebo až červenkastú farbu.

Keďže má povojník veľmi pekné kvety i listy, mnohí ho vysádzajú jednoducho ako okrasnú rastlinu. Je nenáročný na pestovanie, no zle znáša mráz. Vyhovuje mu teplota nad 24 °C a piesočnatá či hlinitá pôda. Domovom batatov je Stredná Amerika, podobne ako v prípade klasických zemiakov. Z týchto oblastí sa hľuzy povojníka rozšírili i do Európy, kde boli dlhú dobu veľmi vzácne. A len pre zaujímavosť, z hľadiska botaniky nie sú bataty a klasické zemiaky príbuzní.  

účinky batatov

Zdroj: Shutterstock®

Ich účinky vás prekvapia

Bataty sú z viac, ako 65 percent, tvorené vodou. Zvyšok tvoria sacharidy, vláknina i malé množstvo bielkovín. Túto zeleninu však môžeme zaradiť medzi najvýživnejšie potraviny vôbec. Sladké zemiaky sú charakteristické najmä skutočne vysokým obsahom betakaroténu. Z tejto významnej látky s antioxidačnými účinkami sa v tele vytvára dôležitý vitamín A. Bataty taktiež obsahujú karotenoidové farbivá luteín a zeaxantín, ktoré sú nesmierne dôležité pre zdravie očí. Doplnia vám i vitamín C či niektoré z vitamínov skupiny B.

Sú bohaté na draslík, ktorý blahodarne pôsobí na činnosť srdca a úroveň krvného tlaku. Sladké zemiaky podporujú imunitný systém, pôsobia antisepticky a detoxikačne a vďaka obsahu mnohých cenných látok predstavujú prevenciu pred civilizačnými, srdcovo-cievnymi či nádorovými ochoreniami. Vplývajú na prečisťovanie tráviaceho traktu a pravidelné vyprázdňovanie. Majú nízky glykemický index a podporujú udržiavanie vhodnej hladiny cukru v krvi. Dokonca majú blahodarný vplyv na pamäť a koncentráciu.  

recepty s batatmi

Zdroj: Shutterstock®

Sladké zemiaky i do slaných pokrmov?

Sladké zemiaky sú už v dnešnej dobe pomerne dobre dostupné aj u nás. Zoženiete ich prakticky v každom väčšom obchode. Kilogram batatov stojí okolo 2 eur. Používať ich môžete podobne ako klasické zemiaky. Sladšej chuti sa vôbec nemusíte báť. Môžete ich grilovať, variť či zapekať. Vyskúšajte ich použiť do zeleninových alebo krémových polievok či ako prílohu k rôznym druhom mäsa. Ak ich uvaríte a roztlačíte, pochutnáte si na lahodnej kaši. Pokrájajte ich na tenšie pásy, pokvapkajte olivovým olejom, osoľte, okoreňte a upečte v rúre. Získate tak chutné a zároveň zdravé hranolčeky.   

Piecť ich však môžete i v celosti či nakrájané na kolieska. Rovnako sa z nich dajú pripraviť placky. Postup je pritom rovnaký ako v prípade klasických zemiakových placiek. K nastrúhaným batatom pridajte vajíčko, múku, soľ, korenie, majorán i pretlačený cesnak. Placky môžete následne vypražiť na oleji alebo upiecť v rúre. Sladké zemiaky sa však nemusíte báť použiť ani pri príprave dezertov či koláčov. Do cesta ich môžete pridať nastrúhané alebo uvarené a roztlačené na jemnú kašu. Skvelo sa dopĺňajú s kakaom a datľami.

Odporúčame: Vieš, čo je kima? Vyskúšaj tento recept na rýchlu a chutnú večeru!

3 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

25.10.2018 20:00

jeden veľký som kúpila, v sobotu z neho niečo ukuchtím

Vaše meno:

Helena Zobková Šimurdová

Helena Zobková Šimurdová

25.10.2018 20:14

Sem tam ich kupujem. Sú zdravé, chutia nám, len žiaľ sú drahé.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.10.2018 23:23

Grilované alebo ako kašu som ešte neskúšala, vďaka za inšpiráciu!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE