Žalúdočné kŕče či bolestivá menštruácia – ktorá bylinka ti pomôže?

Bolestivá menštruácia je zdravotným problémom mnohých žien i dievčat, ktoré s ním musia bojovať neraz i každý jeden mesiac. Nepríjemné a často sa vyskytujúce sú i rozličné tráviace ťažkosti, napríklad žalúdočné či črevné kŕče i poruchy trávenia a podobne. A prečo spomíname práve tieto dva druhy zdravotných ťažkostí? V dnešnom článku sa totiž bližšie pozrieme na účinky jednej bylinky, ktorá je nápomocná aj pri spomínaných neduhoch. Reč je o nátržníku, ktorý je akýmsi všestranným prírodným liečivom. Jeho účinky sú skutočne rôznorodé, či už pri použití zvnútra alebo zvonka. Čo by sme o tejto byline mali vedieť?

Poznáte nátržník?

Nátržník husí, latinsky Potentilla anserina, je trváca rastlina z čeľade ružovité. Známy je aj pod ľudovými názvami husia nôžka, husie kvietko, husie mydlo, strieborník, návesníček a mnohými ďalšími. Rôzne pomenovania súvisiace s husami dostala bylina údajne po tom, čo si ľudia kedysi všimli, že sa hojne vyskytuje na miestach, kde sa pásli husi. Nátržník pravdepodobne pochádza z juhovýchodných oblasti Ázie, dnes je roztrúsený naprieč Európou a nájdeme ho i v Amerike. Vyskytuje sa hlavne v miernom pásme, predovšetkým na severnej pologuli, no zavlečený bol aj do Austrálie.

Rastie od nížin po pohoria, obľubuje hlavne vlhké miesta. Nájsť ho môžeme na brehoch potokov a pozdĺž riek, na pasienkoch, v záhradách i pri cestách. Rastlina vytvára husté porasty. Charakteristická je podzemkom, z ktorého vyrastajú plazivé stonky. Tie môžu byť dlhé pokojne 50 až 60 centimetrov. Stonky sa v uzloch viacnásobne zakoreňujú, z nich vyrastajú ružice listov. Listy sú nepárno perovito zložené, majú skôr predĺžený vajcovitý tvar a po okrajoch sú pílkovité. Kvety sa zvyčajne objavujú od mája do júla až augusta a majú zlatožltú farbu. Celá rastlina má chlpatý vzhľad. 

Odporúčame: Žihľavová tinktúra proti vypadávaniu vlasov: To najlepšie, čo existuje!

účinky nátržníka

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých problémoch bylinka pomôže?

Nátržník husí bol v minulosti často považovaný za nežiaducu burinu, ktorá sa rýchlo rozrastá v záhradách či na poliach. Neskôr však bylinka našla uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne. Obsahuje rozličné účinné látky. V droge nájdeme silice, glykozidy, horčiny, flavonoidy i triesloviny či rôzne minerálne látky. Nadzemné časti rastliny našli uplatnenie pri liečbe mnohých neduhov. Ako sme už načrtli v úvode, nátržník má priaznivý vplyv na trávenie. Optimalizuje vylučovanie žalúdočnej šťavy, zlepšuje trávenie a tíši žalúdočné či črevné koliky. Používa sa aj pri hnačkách a vírusových ochoreniach tráviaceho traktu.

Nátržník napomáha uvoľňovať kŕče hladkého svalstva. Ženám poskytuje úľavu pri bolestivej či dlhotrvajúcej menštruácii. Upokojuje vnútro pohlavných orgánov a zmierňuje intenzitu vnútromaternicových kŕčov. Okrem toho má rastlina priaznivý vplyv na sliznice. V rámci tradičnej ľudovej medicíny napomáha pri vnútornom krvácaní aj krvácaní z vonkajších rán. Môže pomôcť podporiť liečbu zápalov močových ciest. Zvonka sa používa na odstránenie bolestí v ústnej dutine, tiež na liečbu zápalov v ústnej dutine. Rastlina pomôže zaparenej či podráždenej pokožke, osoží pri zapálených a hnisavých vyrážkach, ekzémoch či hemoroidoch. 

použitie nátržníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako nátržník používať?

Z nátržníka sa na liečebné účely zberá vňať s listami, a to pred kvitnutím či počas neho. Nazbierané nadzemné časti rastliny je možné vysušiť v tieni na prevzdušnenom mieste a uskladniť do zásoby. Ak nemáte zvyk zbierať si vlastné bylinky, sušenú drogu si môžete zakúpiť v lekárni, na internete či v predajniach so zdravou výživou. Na vnútorné použitie sa pripravuje zápar, respektíve čaj, a to zvyčajne z jednej polievkovej lyžice drogy na pohár vriacej vody. Doba lúhovania je 10 až 15 minút. Počas akútnych ťažkostí je vhodné nápoj piť dva až tri razy denne. Pripravte si ho pri žalúdočných bolestiach, silnej a bolestivej menštruácii, hnačkách či len preventívne na podporu trávenia.

Pri vonkajšom použití je vhodné pripraviť o niečo silnejší zápar, respektíve odvar. Pri bolestiach či zápaloch v ústnej dutine, taktiež pri paradentóze, je vhodné odvarom z nátržníka pravidelne vyplachovať ústa, respektíve ho použiť na kloktanie. Látku namočenú v odvare prikladáme na opuchliny alebo ňou ošetrujeme rany či kožné vredy. Nátržník tiež patrí medzi skvelé bylinky na hemoroidy. Odvar sa používa na prípravu sedacích kúpeľov. Rastlinka má sťahujúci účinok a účinne napomáha zastavovať krvácanie, čo sú pri liečbe hemoroidov vítané vlastnosti.

Pozri aj: TOP bylinky na ženské problémy: Tieto musí poznať každá z nás!

6 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

15.06.2020 08:48

vedela som, že sa používa pri problémoch so žalúdkom, ale že má až také široké využitie, to som nevedela

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

15.06.2020 20:09

Užitočný a náučný článok.

Vaše meno:

Anna Nusk

Anna Nusk

14.05.2023 14:18

ja by som skôr potrebovala nieco na tie moje stavy tesne pred menstruaciou, vtedy sa so mnou neda vydrzat

Vaše meno:

Zita Zadr

Zita Zadr

18.05.2023 17:33

skus vyskusat PYCNOGENOL Menštruačný diskomfort, mne na tieto predmenstruacne stavy pomahaju

Vaše meno:

Beáta Havala

Beáta Havala

20.05.2023 16:15

bolestivu menstruaciu mam kazdy mesiac, zvyknem mat par dni neznesitelne krce

Vaše meno:

Oliv Medk

Oliv Medk

21.05.2023 14:43

viem ze tieto bylinky vedia vela zenam pomôct ale ja som ich uz skusala kadejake a teda nepomohli my

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE