Závislosť na cukre býva nenápadná - ako s ňou bojovať?

Sladkosti  bývajú slabosťou mnohých žien. Ospravedlňujú samy seba, prečo je čokoláda tak skvelá. Viete že „opica“ nie je iba po alkohole? Po sladkostiach môže byť tiež. 

 

Čím viac cukru konzumujete, tým viac po ňom túžite a telo si ho pýta. Vzniká začarovaný kruh a závislosť na rafinovanom cukre. Mnohé štúdie preukázali súvislosť medzi konzumáciou rafinovaného cukru a starnutím tela.  Tiež ničí zuby, prekysľuje telo, narúša črevnú mikroflóru a prispieva ku vzniku kvasinkových infekcií. Uvedomiť si nebezpečenstvo cukru sa priam žiada a v tomto článku si môžete prečítať rady odborníkov, ako udržať chuť na sladkosti na prijateľnej uzde. 

 

Vyberajte múdro: Keď už vás chytí chuť na sladké, vyberajte múdro. Čokoládu môžete mať kedykoľvek v roku. Ak túžite po dezerte, vyberajte sezónne. Letný ovocný koláč, alebo tekvicový koláč na jeseň. Ale ani to nepreháňajte.

 

Sila mysle:  Ak si už vopred hovoríte, že odolať cukru bude ťažké, bude to tak. Porazte svoju chuť na cukor a majte zdravší život. Iba vy môžete prevziať kontrolu nad svojím životom a chuťou na sladké tiež. 

 

Odporúčame prečítať: Prečo jesť čerstvý kôpor?

chuť na sladkosti

Zdroj: Shutterstock®

Nebyť hladná je základ:  Samozrejme, že zjete viac hlúpostí práve vtedy, keď ste hladná. Oplatí sa jesť vyvážene, každé tri až štyri hodiny. Chuť na sladkosti potom nebude taká výrazná, ako keby ste boli hladná.  Jedlá by mali byť bohaté na bielkoviny, aby ste odolali chuti na hlúposti.

 

Hlad je prezlečený smäd: Áno, na toto ľudia často zabúdajú. Zvýšená chuť na jedlo je často len príznakom dehytratácie. Skúste najprv hydratovať telo, až potom myslieť na jedlo. Samozrejme, čistou vodou, nie limonádami, ani džúsmi. Sladkú chuť môžete vytvoriť prirodzenými spôsobmi. Zmiešajte vodu s ovocnou šťavou. Ak je chuť na sladké neznesiteľná, zjedzte kúsok horkej čokolády. Alebo jogurt s musli. 

 

rafinovaný cukor

Zdroj: Shutterstock®

Keď zhrešíte, nevadí: Sme len ľudia a každý robí chyby. Ak zhrešíte, nič sa nedeje. Buďte k sebe milá, nabudúce budete opatrnejšia. Je naozaj ťažké odolať cukru úplne. Nabudúce zvoľte jedlá, ktoré vaše chute uspokoja tak ako sladkosti. Zvyknite si jesť pravidelne, hlavne keď máte hlad. Zdravá, vyvážená strava vás ochráni pred návalmi chuti na sladkosti.

 

Milé čitateľky, mávate aj vy občas neovládateľnú chuť na sladké? Ako s ňou bojujete?

 

Odporúčame prečítať: Tieto potraviny podporia rast svalov

sladkosti škodia

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

27.07.2015 08:53

ja sa snazim jest co najmenej sladkeho....

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

24.05.2020 14:27

Presne môj prípad, sladké proste zbožňujem a neviem sa ho vzdať. A aj keď sa ho na určitý čas vzdám, vždy ma dobehne :-(

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE