Zdraviu prospešné oleje, ktoré ste doteraz nepoznali - I. časť

Hoci sú tuky všeobecne (nesprávne) považované za nepriateľov štíhlej línie, ľudské telo ich potrebuje. Jednou zo zdravých alternatív sú práve rastlinné oleje, ktoré obsahujú zdravé tuky a okrem toho, majú množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. 

O mnohých z nich však väčšina ľudí nevie, pričom sa mnohé používajú nielen v kozmetickom, ale aj potravinárskom priemysle.   

 

Sójový olej

 

Okrem známeho sójového mlieka sa zo semien sóje získava aj olej. Ten sa hodí najmä do zeleninových šalátov, ktoré výborne dochutí. Tento olej obsahuje veľmi vzácny lecitín, ktorý zlepšuje pamäť a pôsobí proti vysokej hladine zlého cholesterolu. Okrem toho, je sójový olej zdrojom nenasýtených mastných kyselín, železa a fosforu.

 

 

Odporúčame vyskúšať: Vitamínová bomba medzi zeleninou - kvasená kapusta

Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali

Zdroj: Shutterstock®

Rozmarínový olej

 

Rozmarín je liečivá bylinka, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve používa už dlhé roky. Práve z nej sa preto vyrába aj rozmarínový olej, ktorý pomáha zmierniť únavu alebo silné migrény. Jeho silná bylinná vôňa je vhodná aj na inhaláciu pri silnej únave alebo zápale nosových dutín. Taktiež ho môžete použiť ako masážny olej alebo pridať do relaxačného kúpeľa.

 

Konopný olej 

 

Konopný olej sa vyrába zo semien rastliny konope siatej. Má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín a priaznivo vplýva na problematickú a citlivú pleť. To je aj jeden z dôvodov prečo sa využíva najmä v kozmetickom priemysle a vyrábajú sa z neho pleťové a telové oleje. Tie dokážu pomôcť aj s ťažkými prejavmi akné a úplne vyliečiť kožné ochorenia.

 

 

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo sú raňajky pre nás dôležité

Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali

Zdroj: Shutterstock®

Avokádový olej

 

Hoci sa avokádo stáva bežnou potravinou v našich domácnostiach, mnoho ľudí netuší, že sa z tohto tropického ovocia vyrába aj olej. Ten obsahuje veľké množstvo proteínov, vitamínu B6, draslíka a tiež sa v ňom nachádzajú vitamíny E a C. Použiť ho môžete nielen do studených jedál a šalátov, ale taktiež aj v teplej kuchyni. Ako iné druhy olejov, aj avokádový pozitívne ovplyvňuje krvný tlak a znižuje cholesterol.

 

Slivkový olej

 

Slivkový olej patrí medzi menej známe oleje, no jeho pozitívne účinky na zdravie svedčia o tom, že by ste mu mali venovať pozornosť. Obsahuje kyselinu olejovú, kyselinu linoleovú, vitamín E, vitamín B a provitamín B5. Má vynikajúce hydratačné vlastnosti, a preto je vhodný na suchú a citlivú pokožku. Taktiež sa používa na vnútornú konzumáciu pri zápche. 

 

 

Odporúčame prečítať: Ako sa nenakaziť chrípkou od kolegov v práci?

Oleje, ktoré ste doteraz nepoznali

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com  

2 komentárov
Lucia Semaníková

Lucia Semaníková

16.12.2015 22:43

myslím, že vám tu chýba rakytníkový

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

06.12.2016 20:31

konopný mám vyskúšaný

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE