Domáce dukátové buchtičky ako od babičky: S vanilkovým krém sú najlepšie

Aký recept alebo jedlo vám pripomenie detstvo? Tých jedál je hádam aj nespočetné množstvo, napríklad také osie hniezda, kapustníky na sladko, šúľance s makom, pečené buchty a pod., no medzi ne môžeme zaradiť aj dukátové buchtičky, ktoré sa dnes už dajú kúpiť aj v obchode.

Síce sú dostupné aj v obchodoch, domáce sú predsa len domáce a najlepšie. Fantastické dukátové buchtičky s vanilkovým krémom nemajú rozhodne žiadnu konkurenciu. A aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ich príprava je náročná (predsa len ide o kysnuté cesto), opak je pravdou – a to môžeme potvrdiť z vlastnej skúsenosti. 

Ak sa vám cesto podarí a krásne vykysne, nemusíte sa ničoho obávať, pretože dukátové buchtičky budú dokonalé. A mimochodom, cesto je rovnaké ako v prípade receptu na pečené buchty. Takže, ak nechcete z celej dávky pripraviť len dukátové buchtičky, tak neváhajte cesto naplniť lekvárom a pripraviť pečené buchty. Ako pripraviť tradičné dukátove buchtičky?

Vyskúšaj aj: Voňavý domáci perník – ten najideálnejší sladký spoločník ku káve!

dukátové buchty

Zdroj: Shutterstock®

Na obľúbené dukátové buchtičky potrebujeme:

  • 500 g hladkej múky
  • 300 ml mlieka
  • 20 g droždia
  • 40 g kryštálového cukru
  • 1 vajíčko
  • 1 dl oleja
  • štipku soli

Ako pripraviť dukátové buchtičky s krémom?

Dáme si zohriať trochu mlieka s trochou cukru (ohriať, nie prevariť). Až bude mlieko teplé, rozdrvíme do neho droždie a necháme ho vykysnúť. Medzitým si do misky preosejeme múku, pridáme do nej zvyšný cukor, štipku soli, vajíčko, olej, zvyšok mlieka a následne aj vykysnuté droždie. Zo všetkých ingrediencií si vyhnetieme cesto, ktoré následne necháme na teplom mieste podkysnúť. Po približne 40 minútach by mal byť cesto vykysnuté a pripravené na pečenie.

Cesto z misky preložíme na pomúčenú pracovnú dosku, párkrát prehnetieme a trochu cesta odrežeme. Z odrezaného kúska vytvarujeme šúľok, ktorý nakrájame na menšie šúľance – buchtičky (rozmery približne 2 cm). Do pripraveného plechu si nalejeme olej, každú buchtičku v ňom obalíme a pritlačíme ku kraju. Takto postupujeme až kým neminieme všetko cesto.

Buchtičky necháme na plechu ešte trochu podkysnúť (cca 10 minút). Následne buchtičky pečieme pri teplote 180 °C cca 25 minút. To či sú tieto výborné dukátové buchtičky upečené zistíme jednoduchým trikom – opatrne zo stredu vytiahneme jednu buchtičku. Ak sa dá ľahko vytiahnuť, buchtičky môžeme z rúry vytiahnuť. Pripravíme si vanilkový krém, buchtičky nim polejeme a podávame. Ak chcete, môžete si k buchtičkám pridať aj čerstvé ovocie, no klasika je najlepšia. 

TIP: Skúste dukátové buchtičky plnené čokoládou

Ak obľubujete netradičné obmeny tradičných a dobre známych receptov, skúste dukátové buchtičky naplniť čokoládou. Cesto si môžete pripraviť podľa návodu vyššie. Z pripraveného cesta následne po kúskoch odkrajujte. Do každého kúska zabaľte kocku čokolády a vytvarujte buchtičku. Vyvaľkajte ju v oleji. Malé buchtičky uložte vedľa seba na plech. Pečieme klasicky v rúre.

Recepty na ďalšie tradičné múčne jedlá:

Článok aktualizovaný 29.1.2024

3 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

13.01.2022 11:02

už som dávno nejedla, mala by som to napraviť :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.01.2022 04:45

Domáce sú naozaj najlepšie.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.01.2022 01:53

Mňam, veľká pochúťka . Doteraz som si buchtičky kupovala,privarila som len krém. Musím to zmeniť a buchtičky si upiecť doma.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE