Softshellová bunda a nohavice – najvhodnejšie outdoorové oblečenie na jar, jeseň i zimu?

Softhellové oblečenie je veľmi častou voľbou pri výbere jarných či jesenných búnd, a to najmä u športovcov. V posledných rokoch si však tento materiál získal veľkú obľubu aj pri oblečení určenom na bežné nosenie, a to nielen u dospelých, ale aj mladších ročníkov. Zo softshellu sa preto šije jarné a jesenné oblečenie pre deti, ale aj outdoorové oblečenie pre náročnejších turistov a vrcholových športovcov.

Nezáleží na tom aké je vonku počasie, softshell vás spoľahlivo ochráni pred vetrom i chladom. Poďme sa teraz spoločne o tom presvedčiť.

Čo sa skrýva za názvom softshell?

Softshell označuje kategóriu technických tkanín navrhnutých tak, aby svojim nositeľom zaistili maximálny komfort v situáciách premenlivého a často nevyspytateľného počasia.

Softshell tak predstavuje typ látky, z ktorej sa vyrábajú bundy či nohavice určené na nosenie v exteriéri. Ak hovoríme o softshelle, hovoríme o kombinácii vrstiev materiálu, pričom vrchná vrstva je väčšinou vyrobená z polyamidu hustej štruktúry, čo zabraňuje prefúknutiu materiálu. Vnútorná vrstva vyrobená z fleecu je zasa veľmi príjemná na dotyk a zároveň dokáže udržiavať teplo.

Napriek tomu, že sofshell dokáže zachovať vytvorené teplo, nezadržiava vodu, a tým pádom ani pot pri väčšej fyzickej námahe. Preto je vhodný pre športovcov i pre ľudí s aktívnym životným štýlom.

Pozri aj: Dámsky rolák opäť na výslní: Oplatí sa zmeniť svoj módny štýl a doplniť šatník

softshell materiál

Zdroj: Shutterstock®

Vytvorený pre aktívny pohyb

Pod pojmom softshell rozumieme typ látky, ktorý je veľmi odolný a zároveň pohodlný. Do outdoorového sveta sa dostal okolo roku 2000 a išlo o akúsi kombináciu nepremokavého plášťa a priedušného flísu (fleecu).

Pôvodne bol vytvorený pre nadšencov outdoorových športov, avšak postupne si prepracováva cestu aj k bežným spotrebiteľom. Vďaka svojim vlastnostiam začal byť veľmi obľúbený u rodičov malých detí, pretože tie sa v ňom môžu voľne pohybovať, nie je potrebné vrstvenie oblečenia a napriek tomu im nie je zima ani pri veternejšom a chladnejšom počasí.

Výhody

  • Vetruvzdornosť
  • Udržiava teplo
  • Odvádza vlhkosť a pot
  • Priedušnosť materiálu
  • Vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • Mäkký materiál príjemný pre pokožku
  • Ľahký a elastický materiál

Nevýhody

  • Nedokonalá vodoodolnosť
  • O niečo vyššia cena

Delenie sofshellu

Softshell je možné rozdeliť podľa štruktúry na dve hlavné skupiny, a to na membránový softshell a tkaný softshell. Už podľa názvu je jasné, že membránový softshell disponuje funkčnou membránou umiestnenou medzi vonkajšou a vnútornou vrstvou. Vďaka nej je odolnejší nielen voči vetru, ale aj vode. Nevýhodou je však nižšia priedušnosť, a teda vyššia možnosť potenia sa.

Tkaný softshell nedisponuje membránou, avšak pri oblečení pre deti či na bežné nosenie sa používa častejšie. Deti sa ani pri väčšej fyzickej aktivite nespotia a materiál je veľmi elastický a komfortný. Vyššiu vodoodolnosť môžete dosiahnuť použitím impregnácie na to určenej.

Odporúčame: Hiking boots nielen na túry: Milujú ich dizajnéri, tak si ich zamiluj aj ty!

softshellové oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

Rozdiel medzi softshellom a hardshellom

Pokiaľ chcete používať oblečenie nielen, keď je vietor či chladno, ale aj v daždivom až mrazivom počasí, je pre vás vhodnejšie použiť látku s názvom hardshell. Na rozdiel od softshellu je úplne nepremokavý. Avšak nevýhodu je, že nedokáže zadržiavať teplo, a tak je potrebné sa pod hardshell riadne obliecť. Nevýhodou je tiež fakt, že pri vyšších teplotách sa vytráca priedušnosť tohto materiálu, a je možné sa v ňom rýchlejšie spotiť.

Softshell na rozdiel do hardshellu predstavuje ľahký materiál, ktorý je oveľa pohodlnejší a elastickejší. Vďaka teplej flísovej podšívke nie je potrebné vrstviť oblečenie a tak je pohyb oveľa jednoduchší.

Najvhodnejšie využitie

Softshell je možné využiť ako materiál na výrobu búnd, nohavíc či topánok pre športovcov, ale aj na bežné nosenie na von pre dospelých a najmä deti. Najlepšie ochráni pred vetrom a chladom, ale aj miernym dažďom.

Vhodný na jar, jeseň i zimu

Jediné ročné obdobie, kedy softshell využijete naozaj iba výnimočne, je leto. Okrem horúcich letných dní, softshell môžete prakticky nosiť celoročne. Na jar a jeseň postačí bežný tkaný softshell, ktorý môžete s nástupom studeného vetra a zimy vymeniť za hrubší a teplejší zimný variant v kombinácii s teplou fleecovou podšívkou. Takéto jarné i zimné typy softshellu zakúpite napríklad na Bubulakovo.sk.

Zaujme ťa: STELLA MCCARTNEY ekologická kolekcia z podhubia Mylo: Je toto budúcnosť?

vodoodolný materiál

Zdroj: Shutterstock®

Pršiplášť vždy nenahradí

Softshell ako materiál nie je úplne „vodotesný“, takže pri dlhodobom vystavení prudkému dažďu stopercentne vaše telo neochráni. Avšak nemusíte sa obávať pri miernom daždi a mrholení vďaka hustej štruktúre vodu len tak ľahko neprepustí. Takisto môžete oblečenie zo softshellu naimpregnovať a zvýšiť tak jeho vodotesnosť.

Udržateľná móda

Vďaka svojmu zloženiu patrí softshell medzi látky, ktoré patria k takzvanej udržateľnej móde. To znamená, že kúsky vyrobené zo softshellu dlho vydržia a tým ich môže využiť niekoľko generácií bez výrazného poškodenia. Šetríte tak nielen svoju peňaženku, ale aj planétu.

Jednoduchá údržba ako bonus

Ak chcete softshellovým veciam zabezpečiť dlhú životnosť, musíte sa o ne adekvátne starať. Na čistenie je vhodnejšie ako bežné pracie prostriedky, použiť priamo výrobky vhodné na pranie softshellu. Pri nastavení teploty prania si nechajte poradiť od výrobcu. Pokiaľ chcete zabezpečiť vyššiu vodoodolnosť, pravidelne softshellové oblečenie impregnujte.

Sofshell už nie je na trhu novinkou, ale za to stále ohuruje svojimi skvelými schopnosťami udržať naše telo v teple a suchu, čo je nielen v dnešnej náročnej dobe veľmi dôležité.

Tak už viete čo si oblečiete na prechádzku, keď začne fúkať vietor? No predsa kvalitný softshell.

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.01.2022 06:42

Výborný článok.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.02.2022 21:11

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE