Čo robiť, aby čierne rifle ostali čierne aj po praní? Toto radšej do práčky nepridávaj!

Klasické džínsové strihy asi nikdy nevyjdú z módy. Aj keď sa postupne hovorí, že skinny jeans („mrkváče“) už pomaly z módy vychádzajú, stále sa medzi nami nájdu ich milovníčky. V poslednej dobe sú však obľúbené tzv. high-waisted jeans, teda džínsy s vysokým pásom a rovným strihom. Aj túto sezónu sa do centra pozornosti dostávajú nové strihy, ktoré budú dozaista medzi nami obľúbené. No v tomto prípade sa však netreba zamerať len na strih, ale aj na ich farbu. Medzi obľúbené či už dámske rifle alebo aj pánske rifle patria džínsy v čiernej farbe.

Čierne rifle totižto dokážu opticky zúžiť postavu, a tak nečudo, že sú medzi nami obľúbené. Aj keď, v tejto sezóne zažiaria skôr čierne džínsy s opraným vzhľadom. Čierne rifle sú nepochybne nadčasové, ale vyblednutý štýl prináša nový pohľad na tento kus oblečenia. Ak nejaké máte vo svojej skrini, ktorých ste sa už chceli zbaviť, tak to nerobte. Pokojne ich vytiahnite – budete trendy. Avšak, nie všetky z nás majú rady takýto opratý a vyblednutý štýl. Ako teda zachovať, aby čierne rifle si uchovali svoju farbu aj po niekoľkých praniach?

ako prať čierne rifle

Zdroj: Shutterstock®

Čierna ostane čiernou, ak rifle budete prať správne!

Ak nechcete, aby vaše rifle stratili žiarivú čiernu farbu, ale stále vyzerali ako nové, naučte sa ich prať správne. Základom je rifle prať na opačnej strane. Teda pred vložením do práčky popozerajte vrecká a hneď ich prevráťte naruby. Ak by sa aj náhodou stalo, že na nich ostane prášok na pranie, tak z lícnej strany nebude po ňom ani stopy. Takýmto spôsobom tiež predídete ich ošúchaniu a rýchlemu vyblednutiu. Tiež nezabúdajte kontrolovať etikety na oblečení, ktoré vám povedia, na koľkých stupňoch je možné čierne rifle prať.

Druhým tajomstvom, ako uchovať čiernu farbu riflí, je v používaní pracích prostriedkov. Teda, v ich nepoužívaní. Neodporúča sa totižto do prania pridávať aviváž. Aviváž totižto často na oblečení pri praní vytvára akúsi neviditeľnú voskovú vrstvu, ktorá zabraňuje prenikaniu vody do látky. V dôsledku toho nemusí byť oblečenie dostatočne vyprané, môžu sa na ňom držať rôzne pachy a škvrny.

Závisí aj na teplote vody

Namiesto aviváže a klasického prášku na pranie voľte špeciálne prípravky určené na čierne oblečenie, ktoré pomáha uchovávať farbu oblečenia. Mnohí odporúčajú použiť aj biely ocot namiesto aviváže alebo polievkovú lyžicu soli.

Okrem toho je potrebné nastaviť aj správny program so správnou teplotou vody. Mnohé práčky majú prednastavené programy na čierne oblečenie, no ak vaša nemá, mali by ste čierne rifle prať na nižšej teplote, aby ste zabránili úniku farby z látky.

Pozri aj: 5 tipov, ako využiť šupky z pomarančov: Už ich viac nevyhadzuj!

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.01.2022 06:29

Výborné rady, vďaka!

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

13.01.2022 13:56

super tipy, to som si nejak neuvedomila... skôr že sa riflovina rozťahá...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.01.2022 22:58

Rifle vždy periem prevrátené naruby, používam tekutý gél na pranie na čierne prádlo. Odteraz nebudem používať aviváž.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE