Základný prehľad čajov, ktoré by vám doma nemali chýbať

V letnom období mávame síce chuť na limonády, či citrónové vody, no ani ľadový čaj nie je na zahodenie.

 

A v prípade letných búrok poteší naše telo dokonca aj hrnček teplého čaju. Každá z nás má v kuchyni tie svoje overené, obľúbené a pokiaľ neprepadla čajovej mánií, často ich ani neobmieňa.

 

V prípade, že to chcete zmeniť a rozšíriť si svoje obzory o tomto chutnom nápoji, prinášame vám základný prehľad čajov a ich účinkov na náš organizmus. 

 

Odporúčame prečítať: Paleo raňajky – čo si pripraviť?

Základný prehľad čajov, ktoré by vám doma nemali chýbať

Zdroj: Shutterstock®

Zelený čaj

 

Známy je najmä pre svoje antioxidačné schopnosti. Zelené čaje sú ideálne na podporu celkovej imunity vášho organizmu, spomínané antioxidanty, ktoré obsahujú, účinne zabojujú s vírusmi aj bacilmi. Pitie zeleného čaju sa odporúča aj ako prevencia proti rôznym chorobám, vrátane rakoviny. Zelený čaj má taktiež protizápalové vlastnosti, zmierňuje opuch, likviduje infekcie a je tiež účinným kozmetickým pomocníkom, najmä v boji s akné.

 

Odporúčame prečítať: Kalorické tabuľky pre základné druhy zeleniny

 

 

Echinacea čaj

 

Nesiahajte po tomto čaji len v zimnom období chrípok, ale celoročne. Tento čaj je vynikajúci aj vychladený, v lete vás príjemne osvieži a dodá energiu na horúce dni. Echinacea zvyšuje imunitu a pomáha nášmu telu vyhýbať sa chorobám. Uľavuje od bolesti, vonkajšej aj vnútornej. Lieči zápaly aj nachladnutia. 

Základný prehľad čajov, ktoré by vám doma nemali chýbať

Zdroj: Shutterstock®

Harmančekový čaj

 

Niektorí ľudia sú na harmanček alergickí, avšak ak patríte k tým šťastlivcom, na ktorých táto bylinka nepôsobí dráždivo, môžete si užívať jej blahosklonné vlastnosti. Harmanček je ideálny pre vystresované osoby, ktoré potrebujú upokojiť svoju myseľ, či napomôcť k lepšiemu spánku. Známy je aj pre svoje hojivé a antizápalové vlastnosti. Zmierňuje opuchy a tiež tíši zapálené hrdlo, či kašeľ. Využiť ho môžete aj na kloktanie.

 

Odporúčame prečítať: Ako cvičiť doma jogu, alebo čo to je Mysore?

 

 

Zázvorový čaj

 

Jeho liečebné účinky majú istotne už mnohé z vás odskúšané aj na vlastnej koži. Zázvor telo zvnútra dôkladne zohreje, v čase chrípky, či nachladnutia účinne bojuje s vírusmi, upokojuje nepríjemné sprievodné javy choroby a pomáha aj pri znižovaní horúčky. Keďže vyvoláva potenie, vďaka ktorému sa naše telo zbavuje bacilov a toxínov, urýchľuje aj vyliečenie sa z choroby. Okrem toho je účinným pomocníkom pri chudnutí, keďže pomáha telu spaľovať nadbytočné kalórie. 

8 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.06.2016 07:01

...prave od vcera si varim skorocelovy caj, bylinku mam z nasej zahrady, je dobry na dychacie cesty, zapaly, pecen, ekzematicku plet, na rany, uprauje travenie, na dnu...ja som momentalne trosku prechladnuta

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

22.06.2016 07:53

každé ránko v práci si s kolegynkou uvaríme zelený čaj... tým začíname deň, v zime radi pijeme zázvorový z čerstvého zázvoru.... chutia nám najviac bylinkové čaje a to samozrejme bez cukru

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

22.06.2016 19:47

všetky mám rada, zelený pijem denne

Vaše meno:

Monika Filípková

Monika Filípková

23.06.2016 09:59

Čajíky si vychutnávam aj v tomto letnom počasí, len v studenom stave. Výborne osviežia telo aj myseľ.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

23.06.2016 18:19

Zelený čaj nemám rada,ale často varím harmanček,mätu,medovku,žihľavu...

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

23.06.2016 18:27

ja som čajičkova, vacsinou z mojej bylinkovej zahradky

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

15.07.2016 09:55

Ja preferujem zelený, čierny a najmä bylinkové čaje :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

25.05.2020 15:30

Tak doma máme vždy bohatý výber čajov, hlavne zelený, mätový, žihľavový a rôzne iné druhy bylinkových a ovocných čajov :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE