Longan, v doslovnom preklade „dračie oko“, je pôvodom tropické ovocie z juhovýchodnej Ázie. U nás je známejší jeho príbuzný druh – liči, prezývaný ako jeho „starší brat“.
Majú podobný vzrast aj plody, povrch plodu longanu je však na rozdiel od liči hladký. Dužina je podobná, svetlá a rôsolovitá, v strede plodu je tvrdá kôstka.
Keďže je to tropická rastlina, u nás má náročnejšie podmienky na pestovanie. Lepšie je pestovať ho v črepníku alebo skleníku. Znesie aj teplotu pod bodom mrazu, ale len krátkodobo. Longanu vyhovujú mierne suché zimy a výživná ílovitá pôda.
Odporúčame prečítať: Kapucínka - rastlinka nielen na okrasu
Prečo je longan skvelý?
Aj toto ovocie je bohaté na množstvo výživných látok prospešných pre naše telo. Obsahuje veľké množstvo vitamínu C, vitamín B, vápnik, železo a horčík, ale aj draslík zinok či fosfor. Vďaka vitamínu C detoxikuje organizmus, podporuje imunitu, je prevenciou nádchy aj chrípky a dokonca predchádza aj vzniku rakoviny.
Má upokojujúce účinky, zlepšuje spánok a dodáva energiu. Je veľkým pomocníkom pre tráviacu sústavu. Nielenže podporuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie, ale pomáha aj pri žalúdočných problémoch a nevoľnosti. Má močopudné účinky a odvodňuje telo.
Odporúčame prečítať: Kokos ako exotický pomocník pre zdravie a krásu
Okrem účinkov pre naše telo zvnútra pozitívne vplýva aj na náš vonkajšok – pokožku a vlasy. Vyrába sa z neho šampón obohatený aj o olivový a kokosový olej. Spolu tieto zložky dodajú vlasom lesk a zdravý vzhľad. Ak chceme chrániť vlasy pred škodlivými vplyvmi slnka, morskej vody alebo rôznych chemických úprav, tento šampón je skvelou voľbou. Čo sa týka pokožky, longan zlepšuje jej kvalitu a tiež pomáha hojiť kožné poranenia a ochorenia.
Ako ho konzumovať?
Najčastejšie v surovej podobe, podobne ako liči. Odstránime šupku – tú stačí iba puknúť a ide ľahko dolu. Potom vyberieme čierne semienko (kôstku) a zjeme sladkú dužinu. V obchodoch ho nájdeme aj v sušenej alebo mrazenej forme. Vyrába sa z neho šťava, likér a zo sušených plodov odvar. Šťava pomáha pri nespavosti a bolestiach žalúdka, odvar pri vyčerpaní a slabosti.
Odporúčame prečítať: Objavte ázijskú lahôdku: umeboshi slivky
Pokiaľ si kúpime čerstvé plody, ale nechceme ich hneď zjesť, máme pre vás radu, ako ich udržať dlhšie čerstvé. Dajte ich do nádoby so studenou vodou a uskladnite v chladničke. Keď šupka začne meniť farbu, plody rýchlo skonzumujte.
Shutterstock.com