Pleťové masky sú neoddeliteľnou súčasťou kozmetického ošetrenia. Kvalitná maska so správnymi účinnými látkami vie s pleťou klienta urobiť hotové zázraky. Pri návšteve kozmetického salónu zverte výber vhodnej pleťovej masky na vašu kozmetičku, ktorá sa pravidelne vzdeláva. Ja vám dnes ale ponúknem zopár rád, ako si dopriať krásu a relax doma, lebo domáca starostlivosť je tiež rovnako dôležitá. Už v staroveku nemala kozmetika a pleťové masky len úlohu skrášľovať, ale aj liečiť, nakloniť si bohov, odohnať zlých duchov a pomáhať človeku v jeho každodennom živote.
Odporúčame: Čierna mačka – je symbolom nešťastia? Aké povery sa s ňou spájajú?
Kam až siaha história masiek?
V starých čínskych a egyptských civilizáciách vedeli, že niektoré suroviny, ktoré sa bežne užívajú vnútorne, môžu mať blahodarný účinok aj na našu vonkajšiu stránku. V Egypte nedali dopustiť na olivový olej, do ktorého pridávali ovocie či bylinky a rozotierali si ho na pleť. Obľúbené boli aj pštrosie vajcia. Pramene uvádzajú, že samotná kráľovná Kleopatra podporovala krásu svojej pleti práve pleťovými maskami, ktoré si svoju obľubu udržujú dodnes.
Prví Európania si potierali tváre hlinou nielen pre krásu, ale tiež aby odpudili dotieravý hmyz. Keltskí bojovníci sa pred bojom natierali zmesou modrého farbiva z farbovníka obyčajného. Poukazovali tak na svoju vznešenosť a zároveň sa chránili pred infekciou z drobných poranení, pretože farbovník má antiseptické účinky. Takže zas a znova je nám jasné, že používanie pleťových masiek je jedným z najstarších a najpopulárnejších spôsobov, ako si udržať pleť jemnú, hladkú, rozžiarenú, čo nám prispieva k prevencii pred predčasným starnutím.
Masky rozdeľujeme podľa typu pleti, pre ktoré sú určené, vhodným výberom si zaistíme spokojnosť s výsledkom. Na trhu je neskutočne veľa masiek, ktoré môžu potešiť, ale, žiaľ, aj potrápiť našu pleť, preto pozor na experimentovanie. Dajte skôr na osobné odporúčanie vašej priateľky či kozmetičky. Domáce pleťové masky, ktoré sa pripravujú k okamžitému použitiu, neskladujte, hneď po namiešaní ich spotrebujte. Je ich možné používať aj denne, samozrejme, podľa typu pleti.
Ak máte veľmi citlivú pleť, aj s domácou kozmetikou opatrne. A, samozrejme, si dajte veľký pozor na alergie. Čo nám škodí vnútorne, bude aj navonok. Základom pre domáce masky sú buď jogurt, kyslá smotana, tvaroh, alebo med. Primiešať do nich možno čokoľvek, čo doma nájdeme. Receptov na internete je mnoho. Ja vám však poradím, ako na domáce masky trochu inak.
Domáci peeling:
Vynikajúcou peelingovou maskou, ktorá dokonale vyčisti póry, je maska z ovsenej múky či vločiek. Rozmiešame trošku ovsenej múky s vodou a šetrne si zmes nanesieme na tvár. Masku necháme stuhnúť až popraská. Potom ju zotrieme jemne krúživými pohybmi, priveľmi netlačíme, aby sme predišli podráždeniu pleti.
Domáca enzymatická maska – peeling:
Bio plnotučný jogurt obsahuje enzýmy, ktoré sú skvelé pre všetky typy pleti. Dodáva vlhkosť, upravuje prirodzené pH pokožky a vyrovnáva mazotvorbu (rovnováha premastenia pleti). Potrebujeme 1 polievkovú lyžicu jogurtu, 2 lyžice medu a čajovú lyžičku vylisovanej limetky. Zmiešajte jogurt, med a šťavu z limetky v miske. Aplikujte na očistenú suchú pokožku tváre, krku a dekoltu. Nechajte pôsobiť 20 minút.
Peelingová pleťová maska:
Maska je vhodná pre všetky typy pleti. Pri veľmi citlivej pokožke vynechajte citrónovú šťavu. Potrebujeme 1 zrelú paradajku, 1 čajovú lyžičku čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy, 1 čajovú lyžičku jemne mletých ovsených vločiek. Všetko spolu zmixujeme a aplikujeme na tvár. Nechajte pôsobiť od 10 do 20 minút podľa citlivosti pleti.
Pozri aj: Vírusová hepatitída – aké typy poznáme a ktoré príznaky neignorovať?
Maska na mastnú alebo problematickú pleť :
Maska z jabĺk a škorice má ľahké antiseptické účinky, čistí a sťahuje póry a zároveň pleť príjemne hydratuje a dodáva jej vitamíny. Použijeme 1 zrelé jablko, 1 lyžičku bieleho bio jogurtu, 1 lyžičku medu, 1/2 lyžičky mletej škorice, 1 lyžičku ovsených vločiek. Jablko olúpeme a nastrúhame na jemnom strúhadle, môžeme aj rozmixovať, pridáme ostatné ingrediencie a dôkladne premiešame na jemnú kašovitú zmes. Túto hmotu nanesieme na pleť a necháme pôsobiť tak 15 minút. Opláchneme.
Maska proti vráskam:
Ako základ nám môže poslúžiť med alebo tvaroh, hlavnou prísadou omladzujúcej masky je citrónová šťava. Množstvo zvoľte podľa typu pleti, ak ju máte citlivú, použite menej, ak problematickú, šetriť nemusíte. Zjednocuje farebný tón pleti, zosvetlí a prežiari ju. Doba pôsobenia tiež od citlivosti od 5 do 20 minút.
Maska pre rozjasnenie pleti:
Na rozjasnenie pleti je vhodná bielkovo -medová maska. 1 až 2 bielky + 1 lyžička medu – vyšľaháme do peny. Potom masku naneste na tvár a asi po 10 – 15 minútach opláchnite.
Maska na citlivú pleť:
Z avokáda si môžeme namiešať výbornú regeneračnú masku pre citlivú pleť. Vydlabeme si avokádo, dužinu roztlačíme na kašičku. Rovnomerne ju nanesieme na tvár. Necháme 10 minút pôsobiť.
Maska na tmavé kruhy pod očami:
Zemiaky obsahujú enzým, ktorý sa v kozmetickom priemysle využíva na rozjasnenie pokožky. Tak nám obyčajné zemiaky môžu pomôcť redukovať čierne kruhy pod očami a navrátiť nášmu pohľadu zdravší tón. Potrebujeme na to 1 zemiačik a obväz alebo gázu. Nastrúhaný či rozmixovaný zemiak opatrne nanesieme aj so šťavou na gázu a priložíme pod oči. Pozor, nesmie sa dostať do očí! Relaxujeme aj 10 minút. Nakoniec naneste očný krém.
Maska na dehydrovanú, slniečkom vytrápenú pleť :
Tu nám výborne pomôže chlieb. Je jedno či svetlý, alebo tmavý. Potrebné bude aj citrónová šťava. Namočte rozdrobený chlebík v citrónovej šťave a aplikujte na tvár. Po 10 minútach opláchnite.
Masky nanášate vždy na vyčistenú pleť mliečkom a pleťovou vodou. Nezabúdajte aj na záverečnú bodku po aplikácii masky a tou je vhodný denný alebo nočný krém. Ja osobne odporúčam svojim klientom nanášať masky vždy ráno, nie večer, aby výsledok nášho snaženia bol čo najviac ocenený. A čo je najdôležitejšie, urobte si na to čas. Oddychujte, tak sa stane každá maska účinnejšou.
V duchu psychosomatiky platí, že čím viac relax vnímame, tým viac je maska účinnejšia. Napustite si vaňu, odpočívajte na gauči, ale hlavne neupratujte!