Ako prebieha poznávací zájazd? Tu sú jeho výhody aj nevýhody!

Radi by ste spoznali kultúru iných krajín a namiesto vyvaľovania sa na pláži chodili po pamiatkach? Ak nemáte vyštudovanú históriu a často vám na bežnej dovolenke chýba odborný výklad, dajte sa nahovoriť na poznávací zájazd. Ten oproti klasickej dovolenke ponúka hneď niekoľko výhod. Pripraviť sa však budete musieť na občas ubolené nohy.

Poznávací zájazd nie je vhodný pre každého. Ak ste odjakživa mali problémy s dodržiavaním termínov či pravidiel, môžete sa na takomto type dovolenky cítiť akosi menej slobodne. Poznávací zájazd ma presne stanovený program, ktorý vám je známy už pred odchodom na dovolenku. Na každý deň je určený plán, ktorý absolvujete spolu so sprievodcom a ostatnými cestujúcimi.

Odporúčame prečítať: Najvyššie miesta na svete

cestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Ako to prebieha?

Prvý deň dovolenky je o odlete, prílete a ubytovaní. V niektorých prípadoch, hlavne v závislosti od typu lokality, môžete spoznať časť svojej cieľovej destinácie už počas tohto prvého dňa. Dôležitý je ale tiež čas príchodu, ak pripadá na noc alebo večer, na chodenie a nasávanie poznatkov sa pripravte na druhý deň.

Ďalšie dni poznávacích zájazdov sú skutočne akčné. Presuny autobusmi, zájazdy na tie najnavštevovanejšie miesta, chodenie po množstve kultúrnych pamiatok, prehliadky, prechádzky mestom. A nie len jedným. V krajine, kde sa rozhodnete poznávací zájazd zažiť, poznáte nie jedno a nie dve mestá, ale hneď niekoľko. Množstvo zájazdov ponúka precestovanie v podstate po celej krajine. Aj preto sa na hotel, v ktorom sa ubytujete prvý deň, citovo neviažte. Check in a check out absolvujete v rámci dovolenky hneď viackrát. 

Odporúčame prečítať: Dovolenka na ostrove Capri

výhody poznávacieho zájazdu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú výhody a nevýhody?

Prehliadky pamiatok, miest, aj kúpeľov či prírody zažívate po celý deň. Mnohé poznávacie zájazdy majú deň rozdelený na dopoludnia aj popoludnia, pričom programy sa líšia. V pláne je stihnúť toho čo najviac. Niektoré typy týchto zájazdov ponúkajú tiež aspoň deň voľna. Teda deň, počas ktorého si môžete program robiť po svojom. Týka sa to väčšinou tých destinácií, kde sa ocitnete pri mori.

Nevýhodou môže byť skutočnosť, že počas poznávacích zájazdov sa musíte dokázať prispôsobiť.  Po raňajkách byť nastúpení, nachystaní a trpezliví. Pretože aj keď vy tieto programy budete dodržiavať, možno nebudete mať šťastie na vašich kolegov. Omeškancov delegátka na mieste nenechá, takže sa treba obrniť chápavosťou. Narušiť plány môže neraz aj počasie, to však aj na bežnej dovolenke.

Odporúčame prečítať: Gurmánsky výlet po Francúzsku

nevýhody poznávacieho zájazdu

Zdroj: Shutterstock®

Jednoznačným bonusom poznávacích zájazdov je fakt, že navštívite toľko miest, koľko by ste na klasickej dovolenke určite nenavštívili. Dostanete sa tam, kam by to mohol byť problém, ak by ste to skúšali na vlastnú päsť. Popritom máte komfort poznatkov, plus je za vás všetko vybavené. Nemusíte sa teda trápiť, že ostanete spať pod mostom či nebudete mať dopravu.

Vďaka poznávacím zájazdom môžete precestovať v podstate celý svet. V cene máte väčšinou už dopravu (autobusovú, prípadne spiatočné letenky), cestu autobusom po krajine, sprievodcu s odborným výkladom, raňajky, prípadne tiež večere aj niektoré vstupenky.

Odporúčame prečítať: Adrenalínová dovolenka - najstrašidelnejšie miesta na svete

5 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

01.03.2015 10:27

určite je viac krajín ktoré by som rada spoznala ale najviac asi Francúzsko

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

02.03.2015 14:16

Ja dávam prednosť cestovaniu na vlastnú päsť. A to nie len z dôvodu, že mám problém s dodržiavaním termínov. Ide skôr o tom, že nemám rada prehliadky typických turistických atrakcií, ale radšej sa prechádzam po menej navštevovaných častiach :) Má to svoju atmosféru.

Vaše meno:

Beata Mintalova

Beata Mintalova

10.04.2015 09:34

ak by boli Eurače boli by aj poznavacie dovolenky každy štat ma niečo krasne

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 14:12

španielsko a spojené arabské emiráty- najradšej emirát Dubaj a Abu Dhabí

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 15:46

Poznávací zájazd som ešte neskúšala, ale viem si predstaviť ísť na poznávací zájazd trebárs do hlavných svetových metropol, ako je Paríž alebo Rím. Človek okrem toho, že uvidí kultúru sa čo to naučí aj o histórii daného mesta.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE