Chystáš sa autom k moru? Tieto osvedčené rady ti spríjemnia cestu!

Cestujete na dovolenku autom? Tak potom určite viete, že to bude jedna z tých nepríjemných častí dovolenky, ktorú mnohí ľudia radšej zamenia za lietadlo či vlak. O tom, že jazda autom na dlhšiu vzdialenosť je pohodlná, pretože môžete zastaviť kedy chcete, ste tam sami bez cudzích ľudí a môžete každý centimeter využiť na zvýšenie pohodlia či ako úložný priestor, ak máte plný kufor, vie každý. Avšak sedieť niekoľko hodín, poprípade ešte aj šoférovať, nie je nič príjemné.

V aute totiž trpí najviac naša chrbtica, čo sa môže odzrkadliť nielen na dovolenke, ale pokojne aj v neskoršom veku. Preto vám poradíme, ako si čo najviac spríjemniť cestu autom, poprípade aj autobusom, aby ste po príjazde k moru mohli rovno skočiť do vody. Vyskúšajte tieto super triky a dorazte do cieľa v zdraví!

Dodržujte pravidelné prestávky!

Tak ako sme v škole mali každých 45 minút prestávku, takisto by ste si počas dlhej jazdy mali robiť prestávky aj vy. Ak ste šofér, najviac trpí počas jazdy vaša chrbtica. Celú cestu máte totiž hlavu predsunutú a krčnú chrbticu máte mierne v záklone. Takéto sedenie môže spôsobiť stuhnutie v oblasti krku a nielen to! Najčastejšie problémy šoférov sú bolesti hlavy až migréna, hučanie v ušiach alebo pohybujúce sa svetielka v zornom poli.

Pokiaľ sa teda chystáte na dlhšiu trasu a nechcete si pokaziť dovolenku nepríjemnosťami, doprajte si každých 45 minút prestávku, počas ktorých vyjdete z auta von a ponaťahujete sa poriadne. Okrem toho si môžete pomôcť aj počas samotnej jazdy. Striedajte polohy panvy, ramien, hlavy aj končatín, tak aby vám to bolo príjemné a neohrozili ste tým svoju jazdu.

Neprehliadni: Dovolenka s malými deťmi – tipy, ako ju zvládnuť v pohode

dovolenka pri mori

Zdroj: Shutterstock®

Nastavte si sedadlo!

Či už ste šofér alebo spolujazdec, sedadlá v aute nepredstavujú pohodlie, hlavne ak sedíte v aute viac, ako 3 či 4 hodiny. Preto začnite s prípravou na cestu ešte pred štartom! Sedadlá v aute sú konštruované tak, že aj napriek veľkej snahe nedokážete vždy dodržať správnu polohu pre vašu chrbticu. Všetko to môže zmeniť dobré nastavenie sedadiel. Bohužiaľ základná požiadavka na to, aby kolená neboli nikdy v nižšej polohe, než sú bedrá, sa v prípade šoféra nedajú dodržať.

Kompromis predstavuje 95 až 100 stupňový uhol sedadiel, pretože takto je zabezpečená nielen najvhodnejšia poloha tela, ale šofér je tak chránený aj pred únavou či mikrospánkom a bolesťami. Pomôcť si  môžete aj malým overballom či dekou za chrbtom v úrovni pásu. Ďalším dôležitým bodom je nastavenie správnej vzdialenosti volantu. Docielite to tak, že napnete ruku a natiahnete ju k volantu tak, aby ste sa zápästím dotýkali hornej časti volantu. Opierka hlavy je drobný, no aj tak podstatný prvok v aute. Dbajte na to, aby nebola nikdy nižšie, než je hlava pasažiera.

kam na dovolenku

Zdroj: Shutterstock®

Super cviky do auta

Vyskúšajte tieto dva super cviky do auta, vďaka ktorým sa niekoľkohodinová náročná cesta za vysnívanou dovolenkou môže zmeniť na príjemnú jazdu. Ak ste vodič, odporúčame robiť ich pri čakaní na semafore či v kolóne, nie za jazdy.

Ľavú ruku vsuňte pod ľavú polku zadku, pravú ruku položte nad ľavé ucho a skloňte hlavu na pravú stranu. Pri nádychu smerujte očami doľava a nahor, pri výdychu doprava. Skloňte hlavu tvárou nadol a dýchajte. Neskôr to isté zopakujte na druhej strane.

 

Posaďte sa do vzpriameného sedu s rukami voľne pozdĺž tela. Pomaly ťahajte bradu dozadu, akoby ste ju tlačili do krku a vyťahujte sa až k stropu. Ak dosiahnete maximum, zotrvajte v tejto polohe pár sekúnd a voľne dýchajte, bez toho aby ste dvíhali ramená. Uvoľnite a bradu pomaly spúšťajte do pôvodnej polohy.

last minute

Zdroj: Shutterstock®

Posledné rady

Pokiaľ ste sa rozhodli stráviť tohtoročnú dovolenku spolu so svojím štvornohým, motorovým miláčikom, vyskúšajte naše tipy na príjemnejšiu cestu. Pred odchodom nezabudnite na kontrolu auta v autorizovanom servise. Okrem toho si cestu vopred poriadne naplánujte a nespoliehajte sa iba na navigáciu - vyhnete sa tak zbytočným obchádzkam či nečakaným výdavkom. Väčšinou sa odporúča cestovať v strede týždňa, kedy cesty nie sú až také plné. 

Možno to bude znieť smiešne, ale pred jazdou si skontrolujte aj všetky potrebné doklady od auta, pretože v iných krajinách platia iné zákony a mohli by od vás ako od cudzinca, vyžadovať doklady, ktoré na Slovensku nepotrebujete. Taktiež v prípade nehody sa vyhnete ďalším nepríjemnostiam. Vyhraďte si preto dostatok času na prípravu a nezabudnite na nič dôležité! Prajeme príjemnú cestu.

Zaujme ťa: Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

11.07.2018 16:24

Dobrý článok!

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

14.07.2018 22:01

Bolo by to skvelé ísť zas niekedy k moru...no musím byť trpezlivá, tento rok prázdninujem doma na maródke

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

25.07.2018 23:59

Rodinka ma prehovárala ale nakoniec sme nešli, ani autom, ani k moru :(

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

14.02.2021 05:12

Autom sme na dovolenku ešte nešli, teda na dovolenku k moru. Možno raz vyskúšame, aspoň do Chorvátska :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE