Rozličné tráviace ťažkosti, ktoré sa odborne nazývajú dyspepsia, trápia veľké množstvo ľudí. Ak sa po konzumácii potravy u človeka dostaví namiesto príjemného pocitu zasýtenia len bolesť žalúdka či nadúvanie, môže to naznačovať skutočný problém, ktorý by sa nemal ignorovať.
O to viac treba zbystriť pozornosť, ak sa dané problémy objavujú veľmi často. V dnešnom článku vám prezradíme, čo môže byť príčinou dyspepsie a ako sa tieto problémy riešia.
Čo je dyspepsia?
Názov dyspepsia je odvodený od gréckych slov dys a pepteín, čo môžeme voľne preložiť ako zlé trávenie. Tento pojem označuje celý rad rozličných tráviacich ťažkostí, ktoré sa často objavujú v súvislosti s ochoreniami gastroenterologického traktu.
Dyspepsia označuje skupinu nešpecifických tráviacich problémov, ktoré sa prejavujú najmä v hornej časti brušnej dutiny. Môže sa prejaviť rôznymi príznakmi a nepohodlím v oblasti brucha, nadbruška, pod prsami alebo za hrudníkom, a to hlavne na ľavej strane tela.
Dyspepsiu môžu sprevádzať tieto príznaky:
- nevoľnosť,
- nafukovanie,
- pálenie záhy,
- bolesť v oblasti žalúdka,
- grganie,
- zvracanie,
- pocity plnosti,
- zápcha,
- hnačka,
- kyslá chuť v ústach.
Osoby, trpiace dyspepsiou, môžu pociťovať skorú nasýtenosť i po malom množstve potravy či nechuť k jedlu. So zhoršeným trávením sa však dostavuje aj únava až letargia. Určitá forma dyspepsie sa objavuje u žien i mužov, a to najmä vo veku od 20 do 40 rokov.
Pozri aj: Otvorene o tabu téme: Toto sú zaujímavosti o intímnom ochlpení!
Možné príčiny a rizikové faktory dyspepsie
Z hľadiska príčiny rozlišujeme organickú, funkčnú a sekundárnu dyspepsiu.
- K organickej dyspepsii dochádza napríklad vtedy, ak sa v tele jedinca nenachádza dostatok tráviacich enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre správne vstrebávanie živín.
- Funkčná dyspepsia je zase často spôsobená narušením funkcie niektorej časti tráviaceho traktu. Môže ísť o nesprávne fungovanie žalúdka, nedostatočné uzatváranie pažerákového zvierača a podobne.
- O sekundárnej dyspepsii hovoríme, ak sa príčina tráviacich ťažkostí nachádza, naopak, mimo tráviaceho traktu.
Dôvodmi vzniku vyššie spomínaných tráviacich ťažkostí sú často žalúdočné vredy, zápal sliznice žalúdka či pankreasu. Vo vážnych prípadoch bývajú príčinou i nádory. Za dyspepsiou však niekedy stojí i psychický stav jedinca. Môže ju vyvolávať úzkosť či stres. Okrem toho súvisia tieto ťažkosti aj s nevhodným životným štýlom. Na ich rozvoji sa teda môže podieľať nezdravá strava, sýtené nápoje, alkohol či fajčenie.
Odporúčame: Vieš, ako urobiť dobrý prvý dojem? Pozor, máš len 7 sekúnd!
Diagnostika pri dyspepsii
Ak príznaky dyspepsie pretrvávajú, sú intenzívne alebo sprevádzané inými závažnými príznakmi, je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Ten ako jediný odporučí potrebné vyšetrenia (rozbor krvi, gastroskopia, kolonoskopia, pečeňové testy, USG brucha a ďalšie), stanoví diagnózu a nastaví liečbu, ktorá je pre každého pacienta individuálna.
Ako sme spomínali vyššie, za dyspepsiou môže stáť viacero rozličných príčin. Je teda potrebné zistiť, či sú tráviace ťažkosti vyvolávané nedostatočnou tvorbou enzýmov, nesprávnou funkciou orgánov tráviaceho traktu alebo sú prepojené s ďalším ochorením.
Liečba dyspepsie
Liečba dyspepsie spočíva v odstránení konkrétnej príčiny, ktorá tráviace ťažkosti vyvoláva. Väčšinou je dyspepsia krátkodobým stavom a môže byť zlepšená zmenou stravovacích návykov a životného štýlu. V mnohých prípadoch je však potrebné aj podávanie liečiv, ako sú:
- antacidá (na tlmenie účinkov žalúdočných kyselín),
- antagonisti H2 receptorov (znižujú objem žalúdočnej kyseliny),
- prokinetiká (na podporu vyprázdňovania žalúdka),
- antibiotiká (napr. v prípade vredov spôsobených infekciou Helicobacterom pylori).
Ak sa však nepotvrdí žiadny konkrétny problém s enzýmami či vnútornými orgánmi, najúčinnejším spôsobom liečby dyspepsie je zdravá strava a dostatočný pohyb a odpočinku. V rámci diétnych opatrení sa odporúča:
- vysoký príjem vlákniny,
- zvýšenie príjmu probiotík,
- strava bohatá na zeleninu, ovocie, strukoviny a obilniny,
- obmedzenie mastných jedál,
- obmedzenie slaných a korenených jedál,
- dostatočný prísun tekutín,
- vyhýbanie sa alkoholu,
- pravidelná konzumácia menších porcií jedla,
- vyhýbanie sa prejedaniu.
Aktualizovaný článok: 25.7.2023