Dovolenka na Istrii - Čo sme videli, zažili a vrelo odporúčame!

Chystáte sa v lete na dovolenku a premýšľate, ktorým smerom sa vybrať? Máte radi Chorvátsko, avšak nechce sa vám stráviť 10 hodín v aute cestou na preplnenú Makarsku riviéru?

 

Nechajte sa preto inšpirovať našou cestopisnou reportážou, ktorá vás zavedie do srdca Istrie, najväčšieho polostrova na Jadrane. Tento významný polostrov je malým srdcom nielen jednej, ale hneď troch krajín. A to Chorvátska, Talianska a Slovinska.

 

 

Istria, najväčší polostrov na Jadrane

Istria je najväčším polostrovom Jadranského mora. Prevažná väčšina tohto územia pripadá Chorvátsku, malá časť Taliansku a ešte menšia Slovinsku. Istria leží v tvare klinu v severovýchodnom závere Chorvátska medzi Terstským zálivom od severozápadu a Kvarnerským spolu s Rijeckým zálivom od východnej strany. Prístup na tento polostrov je pomerne jednoduchý, nakoľko sa nachádza na severe Chorvátska a vzdušnou čiarou je to len 400 km.

 

Bude vás zaujímať: Turistika po Slovensku: Po hrebeni Považského Inovca

Rovinj prístav

Zdroj: Shutterstock®

Istria je často prezývaná „Nové Toskánsko“ pre jej čarovnú kamennú architektúru, kľukaté uličky, historické mestečká, rybárske dedinky, dychberúce zátoky, hory a olivové háje. K najnavštevovanejším mestám na Istrii patrí Umag, Novigrad, Rovinj, Pula a Poreč. Nás najviac očaril Rovinj pre jeho nezameniteľnú atmosféru Talianska v kombinácii s Chorvátskou architektúrou.

 

Zaujme vás: Cestovateľský tip: Najkrajšie miesta sveta hýriace farbami

Rovinj centrum

Zdroj: Shutterstock®

Počasie á la „poriadny hic“

Pre mnohých z nás je rozhodujúcim faktorom pri výbere dovolenky počasie. Horúce letné dni, kedy by ste sa najradšej vyzliekli z kože a na oblohe ani obláčik. Istria je, podobne ako južná časť Chorvátska, charakteristická suchým a teplým letom, kedy je skrátka poriadny „hic“. Takže v prípade, že sa obávate nedostatočného tepla, ste na omyle! Na Istrii je rovnako horúco ako v iných častiach krajiny.

 

Pozrite si tiež: Kam na výlet: Najstaršie svetové destinácie, ktoré musíte navštíviť

výhľady v Rovinj

Zdroj: Shutterstock®

Magický Rovinj

Tajomné úzke uličky, kamenná architektúra úzkych domov. Domy ozvláštnené rôznofarebnými dverami či okenicami alebo námestíčka zachované v pôvodnom benátskom štýle. Kus srdca tu nechal nejeden dobrodruh a lásku spečatil nejeden manželský pár. Rovinj je považovaný za najromantickejšie mesto chorvátskeho pobrežia!

 

Odporúčame: Turistika po Slovensku: Výstup na Kôprovský štít

Rovinj

Zdroj: Shutterstock®

Mestečko Rovinj je vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Okrem čarovných uličiek tu nájdete borovicové háje lemované chodníkmi pre chodcov, ale aj cyklistov. Z množstva pláží si každý príde na svoje. Nájdete tu kamienkové pláže všakovakých veľkostí a skalnaté pláže, ktoré sú pre lepší prístup čiastočne upravené betónovými plošinami. Milovníci cyklistiky si tiež prídu na svoje. Pozdĺž pláží vedie nádherná promenáda, ktorá ponúka dychberúce scenérie.

 

Rovinj je vyhláseným mestom kultúry. Počas letných mesiacov je program preplnený najrôznejšími kultúrnymi akciami, festivalmi a koncertami.

 

Prečítajte si tiež: Turistika po Slovensku: Po hrebeni Veľkej Fatry

historické mesto Rovinj

Zdroj: Shutterstock®

Duch Ríma v Pule

Mesto Pula je najväčším a k tomu aj prístavným mestom Istrie. História mesta siaha až do čias Rímskej ríše, čoho dôkazom je aj obrovský miestny amfiteáter v tvare kolosea. Pula je pre svoju veľkosť centrom obchodu a cestovného ruchu, a preto ak hľadáte pokojnú destináciu, Pula ňou rozhodne nebude. Turistická ponuka je však veľmi bohatá.

 

Deň je možné stráviť v centre mesta, kde to dýcha históriou na každom kroku, alebo si vyšliapnuť schody vedúce priam do neba. Rázom sa totiž ocitnete na hrade, ktorý vám ponúka malebné výhľady na celé mesto. Ak náhodou dostanete chuť na domáci burek či čevapčiči, na výber máte z obrovského množstva miestnych reštaurácií, pekárničiek a kaviarní.

 

V prípade, že ste vášnivým milovníkom prírodných krás, západne od mesta sa nachádza Národný park Brijuni. V Pule sa teda rozhodne nudiť nebudete!

 

Bude vás zaujímať: Zabavme sa: Najhoršie rodinné fotky z dovoleniek

mestečko Pula

Zdroj: Shutterstock®

Cestovanie „Low Cost“

Či už ide o dovolenku v Chorvátsku alebo kdekoľvek inde na svete, „low cost“ je obľúbenou formou cestovania. Ak teda patríte medzi dobrodruhov, ktorí radi objavujú krajinu z inej perspektívy, tak rozhodne odporúčame skúsiť ubytovanie cez portál www.airbnb.com. Tento portál ponúka možnosť ubytovania priamo „u domácich“, ktorí vašej dovolenke dodajú úplne iný rozmer. Možností je nespočetne veľa, stačí sa len rozhodnúť, zbaliť batoh a vyraziť na cestu. Istria rozhodne stojí za to!

 

FOTOGALÉRIA:

Zdroj foto: Aneta Balážová

11 komentárov
Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

23.07.2017 07:37

Chorvátsko je moja obľúbená dovolenková destinácia, chodievame skôr na juh, na Istrii som ešte nebola, ale asi vyskúšam...

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

23.07.2017 07:41

nádhera

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

23.07.2017 10:15

mozem len potvrdit.... Rovinj je nadherny.... ale nemozem urcite vynechat ani dalsie mesta v Chorvatsku.... jednoducho je TOP

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

23.07.2017 13:59

Chorvátsko má svoje čaro,je tam veľa krásnych miest.

Vaše meno:

Zuzana Úradníková

Zuzana Úradníková

23.07.2017 17:52

Krasne fotky :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

23.07.2017 18:56

mám krásne spomienky na dovolenku na Istrii.

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

23.07.2017 21:00

Pula je nádherná, mala som tú mpžnost navštívit ju , naozaj skoro ako Rím :)

Vaše meno:

janko komada

janko komada

11.08.2017 01:04

určite skvelé miesto na dovolenku

Vaše meno:

Ľudmila Sedlická

Ľudmila Sedlická

25.08.2017 08:58

to je miesto, kde by som tiež chcela ísť a vidieť tú krásu naźivo

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.03.2019 21:33

Určite je tam krásne

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 12:31

V Chorvátsku som bola už 5x, ale na Istrii ešte ani raz, vyhľadávam skôr južnejšie destinácie, ale už musím dať šancu aj jej, lebo je krásna :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE