Exotická dovolenka v Afrike: Tri miesta, ktoré musíte vidieť na vlastné oči!

Vyhľadávané šnorchlovanie v Červenom mori a návšteva egypských pyramíd, púštne safari v Maroku či slnečná dovolenka v Tunisku už dávno zmenili svoju tvár.

 

Bezpečné miesta Afriky, ktoré sa dajú navštíviť napríklad v rámci poznávacieho zájazdu, milujú dnešní cestovatelia. Čierny kontinent totiž ukrýva poklady, o akých sa vám ani nesnívalo. Vyrazte s nami do Afriky aspoň prstom na mape, kým sa odhodláte túto exotiku prežiť na vlastnej koži!

 

Okrem komfortu, ktorý vám počas poznávacieho zájazdu ponúkne skúsený sprievodca, môžete zažiť veci, ktoré by ste si doma len sťažka naplánovali sami. Gastronomické orgazmy, dych berúca prírodná krása a bezpečné zákutia, ktoré poznajú len tí svetaznalí, sú bonusom, vďaka ktorému sa cestovanie po čiernom kontinente premení na nezabudnuteľnú dovolenku. Spoznajte s nami to najlepšie z Afriky!

 

Kapské mesto v Juhoafrickej republike

 

Kto navštívil Kapské mesto, isto vám prezradí, že tam vládne mimoriadne priateľská a príjemná stredomorská atmosféra. Určite nemáte pocit Afriky. Kapské mesto bolo dokonca vyhlásené ako jedno z 10 najkrajších miest na svete. Dôkazom je výhľad, ktorý sa ponúka, keď sa oblaky nad emblematickou Stolovou horou rozostúpia. Aj napriek tomu, že podľa údajov až 200 dní v roku je Stolová hora magicky ochránená hmlou, mrakmi a studeným vetrom, turistický výstup alebo príjemná cesta lanovkou patria k povinným zastávkam pri návšteve tretieho najväčšieho mesta Južnej Afriky. 

kapské mesto dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Centrum Kapského mesta patrí biznisu a medzinárodným korporáciám, ktoré tu majú svoje sídlo, hlavný večerný ruch a priateľské posedenia sa však odohrávajú v prístavnej časti Victoria & Alfred Waterfront. Lodné doky sa tu zmenili na obchody, príjemné reštaurácie a kaviarne, miesto, kde sa dá výborne navečerať a vychutnať si preslávené odrodové červené víno pinotage. Miesto je hojne navštevované bohatou vrstvou Juhoameričanov, belochov, ktorých najhonosnejšie sídla sa rozprestierajú na pobreží. Zo štvrte Waterfront sa dostanete aj na známy Robben Island, kde bol takmer 20 rokov väznený Nelson Mandela.

 

Medzi ďalšie výnimočné miesta Kapského mesta, ktoré je, mimochodom, najstarším mesto v Juhoafrickej republike, patrí botanická záhrada Kirstenbosch, Signal Hill a Levia hlava, odkiaľ sa ponúkajú unikátne pohľady na mesto, medzi turistami je vyhľadávaná štvrť Green Market a na párty sa oplatí ísť na Long Street. Už spomínaná Stolová hora, ktorá sa týči do výšky 1088 metrov a ťahá sa ako národný park až po Mys Dobrej nádeje, patrí k dominantám mesta.

mys dobrej nádeje dovolenka

Zdroj: Shutterstock®

Viktoriine vodopády v Zimbabwe

 

Pohľad na ikonické vodopády v miestnom jazyku nazývane ako Mosi Oa Tunya (Dym, ktorý hrmí) si možno vychutnať zo Zimbabwe aj zo Zambie, obe krajiny sú v národnom parku spojené slávnym kovovým mostom Cecila Rhodésa, ktorý bol súčasťou myšlienky prepojiť Kapské mesto s Káhirou. Most je vysoký 128 metrov, postavený bol v roku 1905 a jeho súčasťou sú aj železničné koľaje. Na výlete pri vodopádoch strávi každý cestovateľ najmenej dve hodiny a počas príjemne ubiehajúceho času môžete stretnúť napríklad prasa bradavičnaté, antilopu, prípadne zvedavé opice. 

Viktoriine vodopády v Zimbabwe

Zdroj: Shutterstock®

Viktoriine vodopády v Zimbabwe

Zdroj: Shutterstock®

Africký štát Zimbabwe je pod nadvládou diktárora Mugawa, ktorý vládne od 60. rokov. „Pred zmiernením režimu lomcovala krajinu silná inflácia. Boli časy, kedy som si fľašu vody ráno kúpil za 500 000 dolárov, poobede už stála 750 000 dolárov. Mäso, ako aj iné základné potraviny neboli k dispozícii, prevádzkari reštaurácií chodili mäso kupovať do Botswany alebo Namíbie,“ vysvetľuje Tibor Pekarčík z CK Victory Travel. Dnes tomu už tak nie je. Zimbabwe používa americký dolár ako oficiálne platidlo a dnes v obchodoch nájdete úplne všetko.

zebri na safari v afrike

Zdroj: Shutterstock®

africké safari so sloveským sprievodcom

Zdroj: Shutterstock®

Spodný tok rieky Zambezi, ktorá sa tiahne kaňonom medzi Zimbabwe a Zambiou, charakterizujú divoké pereje. Je to miesto, ktoré vyhľadávajú milovníci raftovania z celého sveta. Rafting na Zambezi patrí totiž k výnimočným adrenalínovým zážitkom, rovnako ako bunge jumping dole hlavou z výšky 111 metrov. Horný tok rieky Zambezi je ideálny na večernú romantickú plavbu nielen s výhľadom na úžasný západ slnka, ale aj kúpajúce sa slony, hrochy či antilopy-vodárky. Takéto momenty dokonale vystihujú exotickú dovolenku v Afrike.

národný park kruger

Zdroj: Shutterstock®

safari v afrike

Zdroj: Shutterstock®

Národný park Chobe v Botswane

 

Botswana ako krajina nikdy nebola pokorená. Bola súčasťou britského protektorátu a už v 19. storočí stáli na jej čele dynastie, ktorých členovia študovali v Londýne. Ženy v tejto krajine sú vzdelané, je tu minimálny analfabetizmus a krajina patrí k najväčším producentom diamantov na svete.

 

Keď sa rozhodnete cestovať do Botswany, rozhodne nevynechajte národný park Chobe, kde žije v neupresnených množstvách až 80 000 slonov. Tým je toto miesto povestné. Počas safari na džípoch sa dajú pozorovať byvoly či priamorožce, ale aj hrochy, vodárky či krokodíly. Národný park, ktorý je zároveň prvým národným parkom v Botswane, má rozlohu viac ako 10 000 kilometrov štvorcových a medzi zvieratá, ktoré sa dajú pozorovať, patria okrem slonov hrochy, stáda byvolov a impál. Keď budete mať šťastie, tak uvidíte aj leoparda odpočívajúceho v korunách stromov alebo levice s mladými. Vstupnou bránou do národného parku Chobe je mestečko Kasane, kde sa dá pohodlne ubytovať a nakúpiť všakovaké suveníry.    

dovolenka v zimbabwe

Zdroj: Shutterstock®

Toto ste o Afrike nevedeli:

  • v Juhoafrickej republike je až 11 úradných jazykov

  • najnebezpečnejšie zviera Afriky je hroch, ktorý si chráni svoje teritórium

  • takmer 25 % ľudí v Botswane je HIV pozitívnych

  • Juhoafrická republika je veľký vývozcom vína

  • baobab je v skutočnosti sukulent

  • gastronomickými špecialitami Afriky sú divina, antilopie mäso či krokodílie soté, no skvelé sú aj miestne pivá ako Harare, Lion či Zambezi (Zimbabwe), St. Louis (Botswana). Sprievodca CK Victory Travel odporúča ochutnať biele zimbabwianské víno či whisky.

dovolenka v africkej divočine

Zdroj: Shutterstock®

Tibor Pekarcik victory travel

Zdroj: Shutterstock®

Bezpečná Afrika so sprievodcom. Vydajte sa na putovanie po ikonických miestach Afriky už v októbri počas poznávacieho zájazdu To najlepšie z Afriky (JAR, BOTSWANA, ZIMBABWE). Pre viac informácií kliknite SEM

23 komentárov
Miriam Šuličová

Miriam Šuličová

22.08.2016 11:51

To je prekrasna destinacia. Mna dovolenka este len caka. Ak sa pravda zadari :(

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

30.08.2016 12:40

To je nádhera.Hneď by som tam išla..

Vaše meno:

Katarina Hovancova

Katarina Hovancova

30.08.2016 12:59

nádhera, ale zatial asi len europa

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

30.08.2016 13:25

Krása

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

30.08.2016 14:27

musí to byť nádhera vidieť takú krásu na vlastné oči

Vaše meno:

Gabriela Vrabľová

Gabriela Vrabľová

30.08.2016 17:20

nadherne fotky, vyzera to tam uzasne

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.08.2016 19:52

musí tam byť krásne, ale tie horúčavy... tie ja nemusím

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

30.08.2016 21:37

Nádhera , aj ked sa tam nikdy nedostanem aspon na fotkách sa dajú oči popást, no je veru na tej našej Zemeguli čo obdivovat, no nevadí to krokodílie soté si asi budem musiet vo svojom živote odpustit :).

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

30.08.2016 21:41

krásne

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

30.08.2016 22:01

fotografie sú prenádherné

Vaše meno:

Adriána Jakubová

Adriána Jakubová

31.08.2016 00:22

je tam krásne verím že raz sa tam dostanem :)

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

31.08.2016 18:22

Ak by som si malá vybrať ,tak Viktoriine vodopády v Zimbabwe.

Vaše meno:

Alena Ďurechová

Alena Ďurechová

04.09.2016 03:19

Kamarátka sa tam (Zimbabwe) chystá presťahovať aj s rodinou. Keď sa zabýva, asi ju prídem pozrieť, keď ste to tu tak pekne popísali. :-D

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

04.09.2016 16:58

krásné fotografie, realita neskutečná

Vaše meno:

Katarína Janošcová

Katarína Janošcová

05.09.2016 17:56

rada by som tam išla s manželom, sme takí dobrodruhovia

Vaše meno:

Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

05.09.2016 18:54

Prečo nie?! Išla by som

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

05.09.2016 21:08

och bože,aspoň raz v živote to zažiť

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

08.09.2016 19:53

Môžem len snívať nádherné

Vaše meno:

Martina Begalova

Martina Begalova

21.09.2016 11:04

cestovanie je uzasne len keby sme mohli mat aj viac dovolenky z prace..

Vaše meno:

Gabriela Vrabľová

Gabriela Vrabľová

22.09.2016 10:46

Afrika je uplne iny svet ako ten nas, vyzera to take neskutocne krasne a hlavne ta nedotknuta priroda

Vaše meno:

Daniela Šurláková

Daniela Šurláková

28.09.2016 19:31

Aspoň raz v živote sa dostať na tieto miesta,to by bolo niečo.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

23.12.2016 14:48

niečo na obdiv

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 07:57

Afrika je pre mnohých síce krásny, ale skôr nesplniteľný sen o dovolenke. Ale ako sa hovorí nikdy nehovor nikdy :-) Krásna krajina, kde je asi najväčšie množstvo protikladov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE