Gurmánsky výlet po Francúzsku: Ktoré miesta navštíviť?

Niektorým z nás nestačí ledabolá dovolenka na pláži spojená len s vylihovaním a slnením. Niekto potrebuje pobehať, čo najviac historických pamiatok a iní sa zas vyžívajú v miestnej strave. Ak patríte k tým, ktorí odmietajú „all inclusive“ a maximálne si v mieste svojho pobytu doprajú raňajky, vieme, ktorú krajinu musíte navštíviť! Prechádzky historickými uličkami, ale aj modernými štvrťami, návšteva miestnych trhov, bagetérií, cukrárni, kaviarní, raj pre chuťové bunky na každom kroku – aj takýto môže byť váš výlet po Francúzsku.

Ľudia pochádzajúci z krajiny Galského kohúta sú vo svete známi aj svojimi gurmánskymi sklonmi. Či je to naozaj tak posúdite až na základe osobnej skúsenosti. Pri návšteve Francúzska odporúčame nesústrediť sa len na jednu lokalitu, ale radšej trošku cestovať. Pri potulkách tak môžete ochutnať pre Francúzsko typické pochúťky, ako rôzne druhy syrov, plody mora, bagety, vína aj paštéty. Kam sa na gurmánsky výlet vybrať?

Odporúčame prečítať: TIP NA VÝLET - Korčuľovanie vo Viedni

mesto Cognac

Zdroj: Shutterstock®

alkohol

Zdroj: Shutterstock®

Cognac

Mestečko, v ktorom žije niečo cez 18-tisíc obyvateľov, je vyhľadávané nielen kvôli prekrásnej histórii, ale tiež kvôli nápoju, ktorého názov obsahuje už aj samotná obec. Mesto Cognac nájdete v regióne Poitou-Charentes. Približne do 17. storočia sa oň zaujímal málokto. Prelom nastal pri vynáleze alkoholického nápoja známeho ako koňak. Likér sa vyrába z hrozna rastúceho v tomto regióne. Vychutnať si to môžete nielen samotný nápoj, ale tiež exkurzie, pri ktorých sa dozviete viac o jeho výrobe, minulosti, nechýbajú ani ochutnávky. Určite odporúčame navštíviť minimálne múzeum umenia aj histórie koňaku.

Odporúčame prečítať: Adrenalínová dovolenka - najstrašidelnejšie miesta na svete

Bordeaux

Zdroj: Shutterstock®

francúzske víno

Zdroj: Shutterstock®

Bordeaux

Pre milovníkov hrozna a hlavne vína je určite skvelou voľbou Bordeaux. Ide o prístavné mestečko na juhozápade Francúzska, ktoré je mimochodom zaradené aj na zoznam UNESCO. Teda patrí medzi svetové kultúrne dedičstvá. Okrem návštevy historických pamiatok je samozrejmosťou ochutnávka vína, či už v miestnej vinárničke, alebo priamo vo vínnych pivniciach. Približne 45 minút vlakom od Bordeaux môžu vaše kroky smerovať do mestečka Saint Émilion. V tomto stredovekom vinárskom meste si na svoje prídu všetci tí, ktorí sa radi túlajú romantickými zákutiami starobylých uličiek. Nájdete tu katakomby, vinohrady a množstvo vinoték.

Odporúčame prečítať: Dovolenka pri Mŕtvom mori

vinica

Zdroj: Shutterstock®

víno

Zdroj: Shutterstock®

Saint-Rémy

Ďalšia francúzska obec, v ktorej by bolo takmer hriechom nedať si pohár vína. Mesto bolo známe kedysi tiež svojimi kráľovskými korunováciami. Nájdete tu tiež štyri pamiatky UNESCO, baziliku, katedrálu, palác aj kláštorné múzeum. Vyhlásené je v tejto oblasti okrem vína aj samotné šampanské.

Odporúčame prečítať: First moment alebo last minute?

Lyon

Zdroj: Shutterstock®

Lyon

Ak po francúzskom vidieku a menších pokojnejších mestečkách zatúžite po ruchu veľkomesta, zájdite do Lyonu. Toto druhé najväčšie mesto vo Francúzsku ponúka uspokojenie všetkým kategóriám turistov. Na svoje si tu prídu gurmáni, nákupné maniačky aj fanatici do histórie. 

Odporúčame prečítať: Irán - tajomná krajina princa z Perzie

7 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

18.02.2015 20:06

takýto výlet by som veru neodmietla

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

18.02.2015 20:57

super , hneď by som išla

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.03.2015 05:44

Možno niekedy sa tam pozriem

Vaše meno:

Beata Mintalova

Beata Mintalova

10.04.2015 09:35

do Francuzska by som šla hned tam musi byť krasne

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

14.05.2015 22:07

Francúzsko sa naozaj oplatí vidieť a nie len Paríž ;)

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

26.09.2015 14:26

tak tomu sa teda hovorí výlet, krajina syrov a vína

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

02.01.2021 15:40

Keď raz budem vo Francúzsku tak určite budem chcieť ochutnať syry, víno a pečivo, pre ktoré je také známe :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE