Tipy na dovolenku: Kde Slováci dovolenkujú najradšej a prečo?

Viacerí z vás už majú zrejme tohtoročnú dovolenku za sebou. Ak však patríte k tým, ktorých výber, plánovanie a predovšetkým užívanie si dovolenky tento rok ešte len čaká, nechajte sa inšpirovať! Tipy na dovolenku, ktoré vám prinášame, sú plné miest a destinácií, kde my Slováci dovolenkujeme úplne najradšej a najčastejšie.

Kde dovolenkujeme najradšej?

Časy, kedy sa dovolenka Slovákov rovnala výlučne stanovačke v Štúrove, na Balatone alebo, v tom najlepšom prípade, v Taliansku, sú dávno preč. Dnes sú cieľmi našich dovoleniek destinácie takých exotických mien, ktoré mnohí z nás nikdy predtým ani len nepočuli. Stany sme vymenili za penzióny, v lepšom prípade hotely, zájazdové autobusy za pohodlie auta či lietadla. Kam teda chodíme dovolenkovať najčastejšie a najradšej?

  • Bulharsko – stáva sa čoraz vychytenejším a cenovo dostupným cieľom našich dovoleniek.
  • Česko – čo si budeme klamať, tak ako Česi milujú naše Tatry, tak my zbožňujeme ich vinárske oblasti na Morave.
  • Egypt – sem chodíme nielen za stabilným počasím, ale aj za pyramídami, ktoré chceme vidieť a zažiť na vlastné oči.
  • Grécko – hoci by sme to nepovedali, táto krajina už vo veľkom konkuruje Chorvátsku, pokiaľ ide o obľúbený cieľ letnej dovolenky. Spomedzi všetkých miest však kraľuje ostrov Kréta, kam chodíme, podľa štatistík, najradšej. Nás Slovákov na Kréte láka najdlhšia tiesňava v Európe, ale aj napríklad pláž s palmami, ktorú by sme inde len ťažko hľadali. V posledných rokoch však vzrastá aj záujem o grécky ostrov Rhodos. Grécko všeobecne patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové ciele aktívnych ľudí, športovcov a priaznivcov historických a kultúrnych pamiatok. Veľkým lákadlom pre Slovákov je v Grécku aj to, že sa tu platí eurom.

Zaujme ťa: Waikiki: Inšpiruj sa slovenskou tanečnicou a dopraj si trochu exotiky

Egypt

Zdroj: Shutterstock®

  • Chorvátsko – je to krajina, ktorá sa ešte stále drží zubami-nechtami na poprednej priečke dovolenkových destinácií Slovákov. Je totiž relatívne blízko, a tak si tu môžeme dopriať aj predĺžený víkend.
  • Maďarsko – maďarskému moru, Balatonu, už výrazne konkurujú termálne a liečivé kúpele, kam chodíme často a radi.
  • Taliansko – Slováci čoraz viac navštevujú taliansku Kalábriu, nazývanú aj Karibikom Stredozemia, kam ich láka predovšetkým azúrové more a prekrásne pláže.
  • Thajsko – táto krajina s jedinečnou atmosférou znamená pre Slováka spojenie exotiky a cenovej dostupnosti, preto mu prichádzame na chuť čoraz viac.
  • Turecko – v rámci tejto krajiny chodíme najčastejšie do okolia Alanye, ktorá ešte stále dýcha bohatou históriou a je plná starovekých a stredovekých pamiatok.
  • Zanzibar – ste prekvapení? Nuž, my trošku tiež, ale to nič nemení na fakte, že túto exotiku si dopriava čoraz viac Slovákov, ak im to, samozrejme, dovolí rozpočet.
dovolenka v Thajsku

Zdroj: Shutterstock®

Láka nás aj exotika

Popri vyššie uvedených dovolenkových destináciách, kam si chodíme užívať slnko, teplo, more, typickú kuchyňu alebo spoznávať pamiatky toho ktorého miesta, my Slováci v poslednej dobe radi navštevujeme aj krajiny, ako Maurícius, Bora Bora, Bali, Kapverdské ostrovy, Seychely, Arabské emiráty, Srí Lanka a Dominikánska republika. Za zmienku však stojí, že my Slováci sa za letnou dovolenkou často vyberáme aj do Škandinávie, najmä do Nórska a na Island.

A kam sa tento rok chystáte vy? Podeľte sa s nami o vašu tohtoročnú dovolenkovú destináciu nižšie v komentári!

Galéria -

8 komentárov
Elena Švachová

Elena Švachová

02.06.2018 21:37

Za 2 týždne ideme s manželom na týždeň do Vysokých Tatier a už sa nesmierne teším.Mňa zahraničné dovolenky vôbec nelákajú...

Vaše meno:

Tomáš Holubík

Tomáš Holubík

05.06.2018 11:20

Ak to vyjde, tak určite Rovinj na Istrii v Chorvátsku, alebo pozrieť Južnú Moravu... inak, veľmi pekná fotogaléria k článku :-)

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

06.06.2018 08:00

stále si sama sebe hovorím, že na čo sa trepať do zahraničia každý rok, keď nepoznám krásy Slovenska. Plánujem navštíviť Slovenský raj a kras ... síce nebudem opálená, ale splní to svoj účel :-)
A ak zahraničie tak skôr na také poznanie ... láka ma Moskva, Dubaj a Toskánsko

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

07.06.2018 12:28

do Thajska by som sa chcela ísť pozrieť..

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

11.07.2018 15:12

Chorvatsko alebo Taliansko musí byť...

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

20.07.2018 18:45

ja milujem kanarske ostrovy....voda je sice studensia..ale zato celorocne prijemna klima a nadherne prostredie..co ostrov to novy svet :)

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

18.08.2018 23:00

Mám rada Slovensko, so slnkom sa veľmi nekamarátim, tak si vyberám hory :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

05.05.2020 19:08

Z prímorských dovolenkových destinácii mám najradšej Chorvátsko, je relatívne blízko, nie je najdrahšie, má krásnu prírodu a milých ľudí :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE