Dovolenka v Chorvátsku: Neznáme miesta, kde zažiješ nezabudnuteľné chvíle

Kto sa nebol vyhrievať pri priezračnom Jadranskom mori alebo ho ešte nepichol morský ježko, nech zdvihne ruku. Voňavé čerstvé figy, práve vylovené a do chrumkava opečené ryby, rytmická chorvátska hudba, nekončiace noci v Zrče, večerná prechádzka kamennými uličkami Makarskej riviéry, vysoké borovice, neutíchajúce cikády, Winnetou, malebné ostrovy – toto je naše Chorvátsko. Niektorí z nás sa naučili aj zopár chorvátskych slov a mnohí i kúpili malé domčeky či byty, aby mohli každé leto tráviť v len pár hodín vzdialenom letovisku. My vám však predstavíme málo známe a tajomné kúty tejto nádhernej balkánskej krajiny. 

Neprehliadni: Tip na dovolenku: Úchvatná Čierna Hora - tú musíš navštíviť!

Postira

Zdroj: Shutterstock®

Postira

Táto malá ospalá dedinka, ktorá sa nachádza na ostrove Brač, vás očarí na prvý pohľad. Pokojné miesto usadené na tichom pobreží Jadranu ponúka niekoľko tradičných reštaurácií, útulné hotely a neveľké kaviarničky. Odtiaľto sa nebudete chcieť vrátiť! Zabudnete na stres a vďaka nádhernej prírode a príjemnej atmosfére sa stratíte v čase.

Katič a Sveta Nedelja

Zdroj: Shutterstock®

Katič a Sveta Nedelja

Dva mini ostrovčeky ošľahané neposednými vlnami ponúkajú nádhernú scenériu. Malý kostolík stojaci na vrchole ostrova Sveta Nedelja bol podľa legendy postavený na pamiatku gréckeho námorníka, ktorý tu stroskotal. Tradícia vraví, že zvonenie kostolného zvona prináša šťastie a zdravie. Na ostrov sa môžete dostať loďou z Hvaru.

Omiš, rieka Cetina

Zdroj: Shutterstock®

Omiš, rieka Cetina

Mesto Omiš, ktoré sa nachádza dvadsaťpäť kilometrov od Splitu, je považované za jedno z najkrajších miest v Dalmácií. Ale toto nie je dôvod, ktorý robí túto oblasť odlišnou od ostatných. Je ním rieka Cetina, ktorá pretína mesto a vlieva sa do Jadranského mora. Prameň rieky, pripomínajúci jazero hrajúce všetkými odtieňmi modrej a zelenej, sa nachádza v rovnomennej dedine, ktorá je ukrytá medzi malými vrchmi. Rieka je obľúbená i medzi milovníkmi kanoe a raftingu.

Pomena

Zdroj: Shutterstock®

Pomena

Malá okúzľujúca dedinka na ostrove Mljet ponúka relax a oddych pre tých, ktorí nemajú radi preľudnené pláže a večne plné ulice prístavov. Môžete si pokojne čítať svoju obľúbenú knihu pri tyrkysovom mori, navštíviť Národný park Mljet, splynúť s miestnymi na trhu s čerstvou zeleninou alebo pri voňavej káve v príjemnej kaviarni. 

Dugi Otok

Zdroj: Shutterstock®

Dugi Otok

Siedmy najväčší ostrov v Jadranskom mori je tiež prezývaný ako Dlhý ostrov. Toto miesto vyniká čistými plážami, roztrúsenými dedinkami s usmievavými miestnymi a nepreplnenými cestami. Navštíviť môžete národný park Telšćica s niekoľkými menšími ostrovmi, jaskyňu Strašna peć, okúpať sa na pláži Sakarun, ktorá je najpopulárnejšia v severnej Dalmácii, prípadne sa pokochať výhľadom z majáka Veli Rat, ktorý je v rámci Jadranu najvyšší. 

Bude sa ti páčiť: Čím je zaujímavé Poľsko? Tieto miesta rozhodne neobíď!

Pláž Pupnatska luka

Zdroj: Shutterstock®

Pláž Pupnatska luka

Nádherná odľahlá pláž na ostrove Korčula ponúka šnorchlovanie v kryštálovej vode, kamienkovo-piesočnú pláž, tiché prostredie. Dostať sa k nej môžete aj požičaným skútrom dole po strmom kopci. Cesta k nej je tiež dobrodružná. 

Ostrov Badija

Zdroj: Shutterstock®

Ostrov Badija

Ak sa chystáte na dovolenku na Korčulu, nezabudnite sa previesť loďou na neďaleký ostrov Badija. Tento skvost s takmer nedotknutou prírodou, historickým kláštorom, reštauráciami na svetovej úrovni, ba dokonca jeleňmi, ktoré vám budú jesť z ruky, vám bude pripomínať raj na zemi. 

Ostrov Galešnjak

Zdroj: Shutterstock®

Ostrov Galešnjak

Malý neobývaný ostrov nevyniká bohatou faunou a flórou, ani sa tu nenachádzajú žiadne historické pamiatky. Napriek tomu sa fotografia ostrova objavila na obálkach viacerých svetových časopisov. Prečo? V roku 2009 si niekto zo spoločnosti Google Earth všimol, že ostrov má tvar srdca. Odvtedy sa mesto stalo obľúbeným miestom pre mladé páry. Síce tu nie sú žiadne ubytovacie zariadenia či romantické reštaurácie, stále je to však perfektné miesto pre žiadosť o ruku.

Záliv Stiniva

Zdroj: Shutterstock®

Záliv Stiniva

Toto ukryté miesto na ostrove Vis poznal len málokto. Pláž Stiniva bola vyhlásená v roku 2016 za najlepšiu v Európe. Vďaka tomu sa Stiniva stala populárnou a smerujú sem cesty viacerých turistov. Na jej kráse a jedinečnosti jej to však neuberá. Zaujímavosťou je, že sa sem môžete dostať len loďou, keďže tento klenot Chorvátska je obkolesený vysokými útesmi.

Pozri aj: Sólo cestovanie? Máme pre teba tipy na skvelú letnú dovolenku

Chorvátsko

Zdroj: Shutterstock®

Vedeli ste, že...

  • Chorvátsko má ročne 2 715 hodín slnečného svitu, čo je viac ako napríklad austrálska Sydney.
  • Hum na Istrii má 18 až 23 obyvateľov, čím drží rekord v Guinnessovej knihe rekordov ako najmenšie mesto na svete.
  • Ostrov Hvar je údajne domovom jedného z najstarších verejných divadiel na svete z roku 1612.
  • Napriek tomu, že sa vedie veľa diskusií o tom, odkiaľ pochádza Marco Polo, Chorváti sú presvedčení, že je z ostrova Korčula.
  • Ľudia z Bednja, dediny na ďalekom severe Chorvátska, nerozumejú obyvateľom z najvzdialenejšieho chorvátskeho ostrova Lastovo, pretože hovoria úplne odlišnými dialektmi.
  • Slávny vynálezca a inžinier Nikola Tesla sa narodil v dedine Smiljan, kde mu postavili i pamätník.
     
8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.06.2019 06:41

Zaujímavé tajomné kúty!

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

25.06.2019 10:49

zaujímavé

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

25.06.2019 22:10

pekné a krásne

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

27.06.2019 13:05

Určite je tam nádherne bola som raz ešte bola Juhoslávia

Vaše meno:

Natália Lobodášová

Natália Lobodášová

15.07.2019 08:19

Chorvátsko je krásne

Vaše meno:

Tomas Holubik

Tomas Holubik

17.07.2019 09:34

vďaka za inšpiráciu...

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

19.01.2020 08:34

Ja zbožňujem Chorvátsko, zatiaľ som bola 5x, ale vždy sa tam rada vraciam :-)

Vaše meno:

Alica Mareková

Alica Mareková

06.08.2020 12:22

Krásne miesta.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE