Spoznávame Slovensko: Čím vás dostane mesto Bardejov?

Už minule sme vás zobrali na imaginárny výlet na východ Slovenska. Dnes zabočíme ešte kúsok na sever a zavítame do Bardejova. Ak sa povie Bardejov, pravdepodobne sa väčšine z nás vybavia hlavne Bardejovské kúpele. I keď tie zaručene stoja za vašu návštevu, aj v samotnom mestečku je čo k obdivu.

Odporúčame: Recept na jablkové lievance: Vieš si predstaviť chutnejšie raňajky?!

prečo navštíviť Bardejov

Zdroj: Shutterstock®

Malý pohľad do minulosti

Bardejov môžeme evidovať od praveku, presnejšie do staršej doby kamennej, z ktorej pochádzajú prvé stopy. Najstaršiu písomnú zmienku o Bardejove nájdete z roku 1241, slobodným kráľovským mestom sa stalo o vyše sto rokov (písal sa rok 1376), tento titul mu udelil kráľ Ľudovít I. O ďalších pár rokov neskôr bolo mesto Bardejov súčasťou vojnových čias. V rámci bezpečnosti Marek z Norimbergu v období 1405 – 1407 premenil mestskú vežu prestavbami. V nej sa nachádzala brána do mesta na hrad. Súčasťou jeho opatrení bola aj vlastná stráž. O sto rokov sa v meste začala stavať mestská radnica, ktorá dnes patrí k najvzácnejším bardejovským pamiatkam. Na svedomí ju má majster Alexander. 

pamiatky v Bardejove

Zdroj: Shutterstock®

mesto Bardejov

Zdroj: Shutterstock®

Aké pamiatky nás ešte môžu v meste zaujať?

Bardejov má pomerne rozsiahle historické jadro. Nájdete v ňom hneď niekoľko kostolíkov, bašty, brány, meštianske domy, fontány či sochy. Dlažbu radničného námestia pôvodne tvorili mačacie hlavy, ktoré boli zasadené do pieskového lôžka. V 60. rokoch 20. storočia ich nahradila dlažba z valúnov, ktorá už poputovala do betónu. Na už spomínanej mestskej radnici nájdete aj erb mesta (na severnej strane), na južnom štíte je zas kamenná plastika rytiera Rollanda, ktorý chránil mestské práva.

Nechýba ani menšia kuriozita. Kamenné plastiky sú po obvode celej radnice, jedna je ale pomerne netypická. Keď sa lepšie zapozeráte, pod strieškou renesančného arkiera uvidíte chlapca s hlavou medzi nohami a zadkom vytočeným smerom k námestiu. Traduje sa, že mestská rada nevyplatila stavbárom dohodnutú sumu a jeden z nich tak pod rúškom noci vyrobil na radnici takúto „pomstu“. Chlapcov zadoček je totiž nasmerovaný na dom, v ktorom v tých časoch býval richtár.

bašty v Bradejove

Zdroj: Shutterstock®

Vašu pozornosť si určite zaslúži aj Bazilika minor sv. Egídia. Ide o druhý najväčší chrám v Košickej arcidiecéze. Priamo pred Bazilikou stojí socha sv. Floriána, patróna hasičov. Tá bola postavená ako spomienka na požiar z roku 1774. Ten 24. mája zničil mestské domy a čiastočne aj baziliku.

Ak sa vydáte kúsok za mesto, môžete obdivovať drevené kostolíky v okolí Bardejova. Keď radi športujete, vysadnite na bicykel a prejdite po Karpatskej cyklistickej ceste z Bardejova do Prešova, prípadne sa vydajte po hornozemplínskej trase do Medzilaboriec, alebo na výlet okolo Tople, alebo na výlet okolo Bardejovských kúpeľov. A keď si vyberiete tú poslednú možnosť, vyskúšajte rovno wellness, ktorý tieto historické kúpele ponúkajú.

Čo v Bardejove odporúčate vidieť vy?

Pozri aj: Recept na pesto z medvedieho cesnaku: Najlepší, aký si kedy jedla!

8 komentárov
Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

10.09.2014 15:43

V Bardejove som bola veľa krát, je to krásne historické mesto... stále sa tam rada vraciam :)

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

10.09.2014 16:19

v Bardejove som ešte nebola, je to od nás dosť ďaleko a le keď sa nabudúce vyberieme tým smerom určite sa tam zastavíme

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

10.09.2014 16:24

tak tam som ešte nebola je to od nás daleko no mesto je pekné možno raz sa tam dostanem

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

10.09.2014 18:08

to náměstíčko je krásné

Vaše meno:

Katarína Šutvajová

Katarína Šutvajová

10.09.2014 20:52

pekné mesto,vždy má čo ukázať

Vaše meno:

Mária

Mária

10.09.2014 21:17

Bardejov sa oplatí vidieť. Cítila som sa tam veľmi dobre.

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

22.09.2014 14:54

Bardejov - pekné malé mestečko dýchajúce históriou, oplatí sa vyjsť na kostolnú vežu odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto. Nezabudnite odbehnúť na liečivú vodu a kúpeľné oblátky do Bardejovských kúpeľov, ktoré sú hneď za rohom! :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

01.01.2021 11:11

Už konečne musím navštíviť aj toto krásne historické mestečko :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE