Vietnam: Objav spolu s nami krásu tohto kúta sveta!

Pri slove Vietnam sa nám vybaví predstava krutých bojov v džungli, horiace plamene, bieda, utrpenie a strach. Dnes, po zjednotení Severu a Juhu, je však situácia iná. Zničené plochy sa znovu zazelenali, po cestách sa preháňajú skupinky turistov a vietnamskému hospodárstvu sa začína hovoriť „ázijský tiger“. O Vietname sa hovorí ako o krajine tigrov a drakov.

A čo tak sa vybrať do Vietnamu?

Krajina je rozliata zo svojej kolísky v delte Červenej rieky po celom pobreží polostrova Zadnej Indie. Tvarom pripomína písmeno „S“ alebo tvar skrúteného draka. Hlavné mesto Hanoj leží na Červenej rieke. Pohorie tiahnuce sa krajinou je Truong Son, kedysi nazývané aj Annámske Kordiliery. Na niekoľkých miestach hory zostupujú až k moru, prakticky je však celé pobrežie jedna dlhá pláž.

Vietnam žije poľnohospodárstvom a tak sú najtypickejším obrázkom krajiny ryžové polia. V zaplavených poliach sa odráža obloha pripomína rozprávkovú krajinu. Turistom, ktorí neobľubujú nekonečné rady slnečníkov, viac vyhovuje malebná zátoka Halong a ostrov Cat Ba v Tonkinskom zálive. Zátoka Halong je nezabudnuteľný zážitok, ktorý sa v roku 1994 stal súčasťou inventára UNESCO. Vápencové bralá pripomínajú Kuejlin v Číne alebo Krabi v južnom Thajsku.

Odporúčame: Čo vidieť v Afrike: O týchto čarokrásnych miestach si vždy snívala!

prečo navštíviť Vietnam

Zdroj: Shutterstock®

Navštíviť môžete množstvo miest

Nájdete tu jaskyne, priepasti a kvantum skrytých pláží. Na túlanie zálivom je ideálna loď, ktorú máte možnosť si spolu s posádkou prenajať v meste Halong alebo objednať cez agentúru. Posádka vám ochotne zastaví v ľubovoľnom zákutí, kde sa môžete oddávať romantickému kúpaniu. Pre náročnejších zákazníkov sa dajú zabezpečiť aj lety vrtuľníkom.

K ďalším lákadlám patria aj historické centrá miest Hoi An a Hue. Pri prechádzke úzkymi uličkami pešej zóny (jednej z mála vo Vietname), pod drevenými palisádami obchodíkov, pri návšteve taoistických a budhistických chrámov sa návštevníka občas zmocňuje pocit, že sa ocitol na nakrúcaní nejakého historického veľkofilmu. S výnimkou najsevernejších oblastí je vo Vietname po celý rok teplo a hlavne vlhko. Návštevníci sa chodievajú osviežiť do vyšších polôh, kde dodnes žijú príslušníci rôznych etnických menšín – často v neuveriteľne bizarných podmienkach.

Odporúčame: Najkrajšie cyklovýlety po Európe, na ktoré nikdy nezabudneš: To musíš zažiť!

zákutia Vietnamu

Zdroj: Shutterstock®

Balíme kufre a ideme!

Vo Vietname zažijete a spoznáte nepomery medzi veľkými mestami a vidiekom. Kým Saigon je plný mrakodrapov a klimatizovaných hotelov, luxusných predajní, v horách stredného Vietnamu žijú skupiny obyvateľov v drevených chatrčiach s hlinenou podlahou. Bizarne pôsobí satelitný prijímač na streche chaty postavenej na koloch, okolo ktorej sa pasú domáce zvieratá. Škody spôsobené bojmi sa podarilo napraviť a vytvoriť najnedotknuteľnejšie časti džungle, ktoré sú chránené ako národné parky. Kedysi sa tu preháňali tigre a celé čriedy slonov. Dnes sú však vzácnosťou.

Vojna je do značnej miery turistickou atrakciou s možnosťou navštíviť rôzne múzeá bojov a preliezť úzkymi tunelmi vybudovanými v zemi, ktoré vraj museli rozšíriť pre „tučných belochov“.
Takže, ak si chcete za poplatok zastrieľať zo samopalu, tak práve vo Vietname máte jedinečnú príležitosť si to vyskúšať!

7 komentárov
Alena Vaneková

Alena Vaneková

26.09.2012 19:01

tak asi si naplanujem dovolenku aj do takejto exotiky, lebo to naozaj vypada lakavo :)
 

Vaše meno:

Jana Be

Jana Be

06.02.2013 19:20

Dá sa čo obdivovať,zaujímavé čítanie,už len vyhrať nejaké drobné a dovolenka ako vyšitá.

Vaše meno:

Katka11

Katka11

08.02.2013 13:04

neviem ja mam trosku obavy z tejto krajiny, a aj tak je pre mna nedosiahnutelna, takze nic. Ale podla obrazkou to vyzera fajn.

Vaše meno:

Danka

Danka

03.06.2013 18:32

Krajina vyzerá zaujímavo, no sama by som ta nešla - na to aby som sa tak išla pozrieť by som musela mat niekoho kto sa v takej krajine dobre vyzná a kto pozná jazyk, ja totižto pri Vietname nemám dobré myšlienky, aj ked článok je napísaný naozaj krásne :)

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

03.06.2013 18:36

Pekné, ale nejako ma neláka.

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

10.09.2014 15:50

mňa presne napadlo v spojitosti s Vietnamom že tiger :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

31.12.2020 07:32

To je pre mňa jedno z takých miest na zemi, ktoré viem, že nikdy nenavštívim, ale fotky takej krásy si vždy rada pozriem :-) Aspoň že snívanie je dovolené :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE